"Spotkania z Poezją" to wydarzenie kulturalne mające na celu popularyzację poezji polskiej i jej twórców.

Impreza jest cykliczna, od 2014 roku odbywa się corocznie z innym hasłem przewodnim i ma charakter literacko-edukacyjny.

Głównym celem imprezy "Spotkania z Poezją" jest rozbudzanie i kształtowanie wrażliwości na słowo poetyckie, integracja środowiska skupionego wokół biblioteki oraz kreowanie mody na czytanie wierszy.

 

16 listopada 2023 r. gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Piotr Pilarski - poeta i aktor, laureat wielu prestiżowych nagród recytatorskich, znany również z występów w teatrze jeleniogórskim i ostrowskim „Naszym Teatrze”, który cyklicznie bierze także udział w Narodowym Czytaniu. Aktor podczas spotkania z uczniami klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich zaprezentował recital poetycki „Animus – serce moje”. Składał się on z 24 wierszy wybranych ze zbioru „Animus”, ułożonych w całość stanowiącą niezwykłą opowieść o jednostce – uduchowionej, głęboko refleksyjnej, wrażliwej na piękno, dobro, sprawiedliwość, borykającej się ze złem i bezwzględnością świata zewnętrznego. Poeta w recytowanych wierszach zawarł wiele odniesień do literatury, sztuki, kultury, świata sportu. Poezji towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina, będąca piękną oprawą dla przedstawianych utworów. Po spotkaniu można było nabyć prezentowany tomik poezji wraz z dedykacją autora oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz drugi włączyła się w obchody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Wydarzenie to organizowane jest przez Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Podczas tegorocznej 46. edycji, w dniach od 7 do 10 listopada 2023 r. w całej Wielkopolsce promowano twórczość poetycką. W Budzyniu 8 listopada mieliśmy przyjemność gościć panią Stanisławę Łowińską i Sławomirę Sobkowską-Marczyńską.

Stanisława Łowińska jest poetką i dziennikarką, członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Do 2000 roku pełniła funkcję redaktora naczelnego miesięcznika wielkopolskiej oświaty „Otwarta Szkoła”. Nadal służy kulturze i edukacji, pracuje i publikuje w czasopiśmie „Uczyć lepiej”. Uprzednio przez szereg lat pracowała w „Tygodniku Ludowym”, publikowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz w pismach literackich. Realizowała również programy w TV „S” w Poznaniu. Swoje utwory publikowała m.in. w wielu wydawnictwach zbiorowych. Od roku 1975 roku jej wiersze prezentowane były na antenie Polskiego Radia. Wydała tomik poezji „Dotykać serca”, bajkę „Kot Fantasta” oraz zbiór wierszy „Złożyć Słowo”, ”Cisza na palcach” i „Lepicadło”. Uprawia różne formy poetyckie: pieśni, hymny, fraszki, bajki, kolędy, pastorałki, satyry. W dziedzinie poezji otrzymywała wiele nagród i wyróżnień. Pani Stanisława była też założycielką Klubu Młodego Dziennikarza przy Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu, który prowadziła przez kilka lat. Z jej inicjatywy jest organizowana „Lednicka Wiosna Poetycka”.

Sławomira Sobkowska-Marczyńska to poetka, dziennikarka i germanistka, która uprawiała przez 12 lat gimnastykę artystyczną. Jest wielokrotną mistrzynią Polski, drugą polską gimnastyczką artystyczną w historii tej dyscypliny sportowej na arenie międzynarodowej. Za swoje sukcesy Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna przyznała jej klasę mistrzowską międzynarodową i Złotą Odznakę FIG. W latach 80-tych współpracowała z Ośrodkiem TV w Poznaniu, publikowała też teksty dziennikarskie w czasopismach „Nurt”, „Świat Młodych” i „Tempo”. Dorosłe życie poświęciła wielkopolskiej oświacie, za co w roku 2015 otrzymała Nagrodę Prezydenta m. Poznania. Jako poetka debiutowała w 2021 roku w audycji radiowej Piotra Spottka i Marii Duszki „Pod wielkim dachem nieba”, w czasie której Maria Duszka przeczytała kilka jej wierszy, po czym przyjęła ją do Koła Literackiego „Anima”. W 2022 roku wiersze jej zostały opublikowane w książce pt.”Tańcząca w chmurach”.

Na spotkanie z poetkami przybyli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy pan Marcin Sokołowski, Radna Rady Powiatu pani Barbara Ksycka, Przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów pani Krystyna Przywarczak, Członkinie Klubu Seniora i Zespołu „Złoty Liść” oraz Czytelnicy Biblioteki.
Podczas spotkania poetki opowiadały o sobie i czytały własne wiersze. Jako pierwsza zaprezentowała się pani Sławomira Sobkowska-Marczyńska. Czytała wiersze z tomiku „Tańcząca w chmurach”, nostalgicznej opowieści o trudach i radościach swojego życia, ujętej w liryczne metafory i frazy. Następnie pani Sławomira Łowińska przedstawiła swoją osobowość. Opowiedziała o etapach powstawania wierszy, inspiracjach oraz o swoim dorobku poetyckim. Recytowała wiersze, przeczytała fragment bajki, śpiewała, opowiadała anegdoty. Twórczość poetek nagrodzona została gromkimi brawami i słowami uznania. Spotkanie przeplatane było piosenkami w wykonaniu Małgosi Janiszewskiej, Mikołaja Niedbalskiego i Julki Michalak. Niepowtarzalny klimat oraz wyjątkowe piękno poezji w przyjemny sposób pozwoliło uczestnikom spotkania oderwać się od codzienności.

 

7 marca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się spotkanie literacko-muzyczne zatytułowane „Wiersze zaczarowane muzyką”. Do udziału w nim dyrektor biblioteki Maria Ganclerz zaprosiła przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka i Niepublicznego Przedszkola „Mały Odkrywca” oraz uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Gościem spotkania był Tomasz Górkiewicz – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Nauczyciel muzyki, twórca muzyki do popularnych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Podczas spotkania muzyk zaśpiewał mi.in. takie utwory jak: „Pieski małe dwa”, „Kaczka-dziwaczka”, „Okulary”, Lokomotywa”, i wiele innych. Opowiedział też dzieciom dużo ciekawostek o różnych stylach muzycznych i rodzajach gitar, prezentując przy tym ich brzmienie. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wspólnie śpiewały, tańczyły i klaskały w rytm muzyki. Na koniec dzieci nagrodziły artystę gromkimi brawami.

 

24 listopada 2021 roku w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu odbyło się spotkanie poetyckie. Gościem szczególnym był pan Paw Kuszczyński - poeta i krytyk literacki, prezes poznańskiego oddziału Związku literatów Polskich, autor 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana w 2018 roku nosi tytuł „Pora słowa”. W 2015 roku wydał zbiór recenzji krytycznoliterackich „Wartości zauważone”, za który otrzymał nagrodę im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Za osiągnięcia w poezji i krytyce literackiej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało mu 16 maja 2006 roku Srebrny Medal Labor Omnia Vincit (Praca wszystko zwycięża), a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku przyznał mu Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pan Paweł Kuszczyński część spotkania poświęcił swojej twórczości skierowanej do przyjaciela ks. prof. Jana Kantego Pytla. Niedawno, bo 21 listopada minęła druga rocznica śmierci tego wybitnego profesora – człowieka prawego i skromnego, a jednocześnie pełnego życiowych mądrości, ciepła i otwartości, wielkiego naukowca i duchownego katolickiego, specjalizującego się w naukach biblijnych. Jego niezwykłą osobowość podkreślił także w swoim krótkim wystąpieniu były dyrektor Szkoły Podstawowej, pan Stanisław Krumplewski. Uczestniczący w tym spotkaniu przyjaciele, znajomi i rodzina ks. prof. Jana Kantego Pytla nie kryli wzruszenia. Właśnie dzięki takim chwilom udaje nam się ocalić pamięć o tym wybitnym mieszkańcu Ziemi Budzyńskiej.

 

W dniu 29 października 2019 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz pierwszy w historii miała okazję do włączenia się w obchody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, odbywającego się corocznie w Poznaniu. W ramach panelu literackiego „Nie tylko klasycy. Poezja Twórców Wielkopolski” gościła trójkę poetów, członków poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich : Marię Kogut – poetkę, nauczycielkę z Ludomek w gminie Ryczywół. Autorkę czterech tomików wierszy : „Pochwycić ptaka”, „W sieci krajobrazów”, „Przenikanie”, „Między kroplami deszczu” ; Pawła Kuszczyńskiego - poetę i krytyka literackiego z Poznania. Autora 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana, w 2018 r. nosi tytuł „Pora słowa”. Byłego prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich i Krzysztofa Galasa – niewidomego poetę, publicystę, dziennikarza, gitarzystę. Autora dziesięciu książek poetyckich oraz zbioru felietonów ,,Widzieć intelektem”. Kompozytora wielu piosenek, które śpiewa wraz z żoną Aliną w duecie ,,Sobie Przeznaczeni”.

W spotkaniu poetyckim, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury udział wzięło ponad 40 osób. W kameralnej scenerii, przy zapalonych świecach i kawie przez ponad godzinę słuchaliśmy wierszy o różnej tematyce. Prezentacja twórczości poszczególnych poetów przeplatana była piosenkami w wykonaniu Krzysztofa Galasa. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko talent pisarski i umiejętności muzyczne naszych gości, ale też bardzo sympatyczne, kontaktowe i uśmiechnięte osoby.

Dnia 17 maja 2018 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła młodzież szkolną na koncert poetycko-muzyczny Tomasza Górkiewicza zatytułowany "Strofy zaczarowane muzyką".

Spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Tomasz Górkiewicz - gitarzysta, kompozytor i wokalista przez ponad godzinę bawił publiczność piosenką poetycką. Zaprezentował on własną aranżację gitarowo-wokalną do wierszy znanych poetów, m.in. Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w koncercie wyklaskując  rytm i nucąc melodię. Niektóre utwory śpiewali razem z wykonawcą. Młodzież przyjęła koncert bardzo entuzjastycznie i każdy utwór nagradzała gromkimi brawami.

O ile dawniej piosenka poetycka święciła triumfy, jej wykonawcy pojawiali się na większych krajowych festiwalach a znaczna część tych utworów stała się przebojami, to jednak dzisiaj jej sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Cieszymy się zatem, że są tacy artyści, jak Tomasz Górkiewicz, którzy promują tą wartościową, trudną w odbiorze sztukę. Dlatego zawsze nam miło, kiedy artysta do nas przyjeżdża, a słuchaczom się podoba.

17 lutego 2016 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła miłośników poezji na koncert zatytułowany "Gitara i pióro". Autorem i wykonawcą koncertu był Tomasz Górkiewicz - muzyk, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Autor wielu programów artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Laureat licznych nagród i wyróżnień w dziedzinie muzyki.

Koncert składał się z wierszy lirycznych znanych poetów polskich w aranżacji muzycznej autora. W romantycznej scenerii, przy blasku świec i akompaniamencie gitary uczestnicy spotkania mogli rozkoszować się śpiewem, poezją i muzyką oraz częstować kawą i ciastem. To ponad godzinne spotkanie z poezją śpiewaną bardzo wszystkim się podobało. Świadczą o tym słowa podziękowania i uznania, jakie zostały skierowane do artysty przez organizatorów i uczestników. Był to niezwykły wieczór, pełen artystycznych wrażeń i emocji, a jednocześnie odprężenia i błogiego relaksu.

KONCERT ROCK AND ROLL

24 października 2015 roku od samego rana w całym budynku Gminnego Ośrodka Kultury słychać było głośną muzykę. To artysta, twórca niezwykłego koncertu ćwiczył przed występem.

Tomek Górkiewicz - muzyk, wokalista i gitarzysta, od wielu lat zaprzyjaźniony z budzyńską biblioteką wykonał dwa koncerty, na które zaproszono uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego.

Tym razem był to koncert inny niż dotychczasowe. Do wierszy dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej artysta skomponował muzykę w stylu rockowym.

Był to wyjątkowy koncert, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera. Każdy wykonywany utwór był nagradzany gromkimi brawami. Publiczność szalała, tańczyła i śpiewała wspólnie z muzykiem.

 

Na spotkanie z poezją zawsze jest dobry czas, szczególnie w maju, który listek po listku budzi świat do życia. Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Budzyniu,  po raz kolejny odwiedziła nas poetka i prozatorka  - Jolanta Nowak – Węklarowa. Jest to artystka szczególnie bliska naszemu sercu, związana z Biblioteką budzyńską już od ponad 20 lat. Jeśli tylko to możliwe prezentuje swoje kolejne tomiki poezji na spotkaniach z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi czytelnikami z Budzynia.

"Różne oblicza miłości w poezji" były tematem spotkań, które odbyły się 14 maja 2014 roku. Podczas pierwszego w Wyszyńskim Domu Kultury poetka spotkała się z młodzieżą klas V-VI. Drugie odbyło się z młodzieżą w Gimnazjum  im. Powstańców Wlkp. w Budzyniu. Kolejne strofy wierszy prowadziły słuchaczy od pierwszego niewinnego zakochania między chłopcem a dziewczynką, do miłosnych rozterek dojrzałych ludzi. Nie zabrakło wierszy o miłości małżonków, o miłości nieodwzajemnionej, czy też ukrytej, niepewnej.  Poetka chwaliła młodzież za skupienie i uwagę.  Starała się opowiedzieć także o miłości nawet w szerszym filozoficzno – religijnym znaczeniu. Mówiła o  uczuciach, którymi obdarza się Boga, Ojczyznę, autorytety tj. św. Jan Paweł II. Papieżowi pani Jolanta poświeciła również część spotkania , czytając wiersze o nim, o jego życiu pełnym wiary i miłości w człowieka.

Spotkania były bardzo poruszające i dotykały spraw najważniejszych, bo chyba nie wypada, się nie zgodzić, iż w każdym wieku ma się coś do powiedzenia na temat miłości, a tym przyjemniej jest o niej słuchać, gdy brzmi językiem poezji.