"Spotkania z Poezją" to wydarzenie kulturalne mające na celu popularyzację poezji polskiej i jej twórców.

Impreza jest cykliczna, od 2014 roku odbywa się corocznie z innym hasłem przewodnim i ma charakter literacko-edukacyjny.

Głównym celem imprezy "Spotkania z Poezją" jest rozbudzanie i kształtowanie wrażliwości na słowo poetyckie, integracja środowiska skupionego wokół biblioteki oraz kreowanie mody na czytanie wierszy.


24 listopada 2021 roku w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu odbyło się spotkanie poetyckie. Gościem szczególnym był pan Paw Kuszczyński - poeta i krytyk literacki, prezes poznańskiego oddziału Związku literatów Polskich, autor 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana w 2018 roku nosi tytuł „Pora słowa”. W 2015 roku wydał zbiór recenzji krytycznoliterackich „Wartości zauważone”, za który otrzymał nagrodę im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Za osiągnięcia w poezji i krytyce literackiej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało mu 16 maja 2006 roku Srebrny Medal Labor Omnia Vincit (Praca wszystko zwycięża), a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku przyznał mu Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pan Paweł Kuszczyński część spotkania poświęcił swojej twórczości skierowanej do przyjaciela ks. prof. Jana Kantego Pytla. Niedawno, bo 21 listopada minęła druga rocznica śmierci tego wybitnego profesora – człowieka prawego i skromnego, a jednocześnie pełnego życiowych mądrości, ciepła i otwartości, wielkiego naukowca i duchownego katolickiego, specjalizującego się w naukach biblijnych. Jego niezwykłą osobowość podkreślił także w swoim krótkim wystąpieniu były dyrektor Szkoły Podstawowej, pan Stanisław Krumplewski. Uczestniczący w tym spotkaniu przyjaciele, znajomi i rodzina ks. prof. Jana Kantego Pytla nie kryli wzruszenia. Właśnie dzięki takim chwilom udaje nam się ocalić pamięć o tym wybitnym mieszkańcu Ziemi Budzyńskiej.

 

W dniu 29 października 2019 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz pierwszy w historii miała okazję do włączenia się w obchody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, odbywającego się corocznie w Poznaniu. W ramach panelu literackiego „Nie tylko klasycy. Poezja Twórców Wielkopolski” gościła trójkę poetów, członków poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich : Marię Kogut – poetkę, nauczycielkę z Ludomek w gminie Ryczywół. Autorkę czterech tomików wierszy : „Pochwycić ptaka”, „W sieci krajobrazów”, „Przenikanie”, „Między kroplami deszczu” ; Pawła Kuszczyńskiego - poetę i krytyka literackiego z Poznania. Autora 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana, w 2018 r. nosi tytuł „Pora słowa”. Byłego prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich i Krzysztofa Galasa – niewidomego poetę, publicystę, dziennikarza, gitarzystę. Autora dziesięciu książek poetyckich oraz zbioru felietonów ,,Widzieć intelektem”. Kompozytora wielu piosenek, które śpiewa wraz z żoną Aliną w duecie ,,Sobie Przeznaczeni”.

W spotkaniu poetyckim, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury udział wzięło ponad 40 osób. W kameralnej scenerii, przy zapalonych świecach i kawie przez ponad godzinę słuchaliśmy wierszy o różnej tematyce. Prezentacja twórczości poszczególnych poetów przeplatana była piosenkami w wykonaniu Krzysztofa Galasa. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko talent pisarski i umiejętności muzyczne naszych gości, ale też bardzo sympatyczne, kontaktowe i uśmiechnięte osoby.

Dnia 17 maja 2018 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła młodzież szkolną na koncert poetycko-muzyczny Tomasza Górkiewicza zatytułowany "Strofy zaczarowane muzyką".

Spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Tomasz Górkiewicz - gitarzysta, kompozytor i wokalista przez ponad godzinę bawił publiczność piosenką poetycką. Zaprezentował on własną aranżację gitarowo-wokalną do wierszy znanych poetów, m.in. Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w koncercie wyklaskując  rytm i nucąc melodię. Niektóre utwory śpiewali razem z wykonawcą. Młodzież przyjęła koncert bardzo entuzjastycznie i każdy utwór nagradzała gromkimi brawami.

O ile dawniej piosenka poetycka święciła triumfy, jej wykonawcy pojawiali się na większych krajowych festiwalach a znaczna część tych utworów stała się przebojami, to jednak dzisiaj jej sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Cieszymy się zatem, że są tacy artyści, jak Tomasz Górkiewicz, którzy promują tą wartościową, trudną w odbiorze sztukę. Dlatego zawsze nam miło, kiedy artysta do nas przyjeżdża, a słuchaczom się podoba.

17 lutego 2016 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła miłośników poezji na koncert zatytułowany "Gitara i pióro". Autorem i wykonawcą koncertu był Tomasz Górkiewicz - muzyk, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Autor wielu programów artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Laureat licznych nagród i wyróżnień w dziedzinie muzyki.

Koncert składał się z wierszy lirycznych znanych poetów polskich w aranżacji muzycznej autora. W romantycznej scenerii, przy blasku świec i akompaniamencie gitary uczestnicy spotkania mogli rozkoszować się śpiewem, poezją i muzyką oraz częstować kawą i ciastem. To ponad godzinne spotkanie z poezją śpiewaną bardzo wszystkim się podobało. Świadczą o tym słowa podziękowania i uznania, jakie zostały skierowane do artysty przez organizatorów i uczestników. Był to niezwykły wieczór, pełen artystycznych wrażeń i emocji, a jednocześnie odprężenia i błogiego relaksu.

KONCERT ROCK AND ROLL

24 października 2015 roku od samego rana w całym budynku Gminnego Ośrodka Kultury słychać było głośną muzykę. To artysta, twórca niezwykłego koncertu ćwiczył przed występem.

Tomek Górkiewicz - muzyk, wokalista i gitarzysta, od wielu lat zaprzyjaźniony z budzyńską biblioteką wykonał dwa koncerty, na które zaproszono uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego.

Tym razem był to koncert inny niż dotychczasowe. Do wierszy dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej artysta skomponował muzykę w stylu rockowym.

Był to wyjątkowy koncert, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera. Każdy wykonywany utwór był nagradzany gromkimi brawami. Publiczność szalała, tańczyła i śpiewała wspólnie z muzykiem.

 

Na spotkanie z poezją zawsze jest dobry czas, szczególnie w maju, który listek po listku budzi świat do życia. Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Budzyniu,  po raz kolejny odwiedziła nas poetka i prozatorka  - Jolanta Nowak – Węklarowa. Jest to artystka szczególnie bliska naszemu sercu, związana z Biblioteką budzyńską już od ponad 20 lat. Jeśli tylko to możliwe prezentuje swoje kolejne tomiki poezji na spotkaniach z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi czytelnikami z Budzynia.

"Różne oblicza miłości w poezji" były tematem spotkań, które odbyły się 14 maja 2014 roku. Podczas pierwszego w Wyszyńskim Domu Kultury poetka spotkała się z młodzieżą klas V-VI. Drugie odbyło się z młodzieżą w Gimnazjum  im. Powstańców Wlkp. w Budzyniu. Kolejne strofy wierszy prowadziły słuchaczy od pierwszego niewinnego zakochania między chłopcem a dziewczynką, do miłosnych rozterek dojrzałych ludzi. Nie zabrakło wierszy o miłości małżonków, o miłości nieodwzajemnionej, czy też ukrytej, niepewnej.  Poetka chwaliła młodzież za skupienie i uwagę.  Starała się opowiedzieć także o miłości nawet w szerszym filozoficzno – religijnym znaczeniu. Mówiła o  uczuciach, którymi obdarza się Boga, Ojczyznę, autorytety tj. św. Jan Paweł II. Papieżowi pani Jolanta poświeciła również część spotkania , czytając wiersze o nim, o jego życiu pełnym wiary i miłości w człowieka.

Spotkania były bardzo poruszające i dotykały spraw najważniejszych, bo chyba nie wypada, się nie zgodzić, iż w każdym wieku ma się coś do powiedzenia na temat miłości, a tym przyjemniej jest o niej słuchać, gdy brzmi językiem poezji.

KONKURS RECYTATORSKI

Pierwsza edycja corocznego konkursu odbyła się w 1999 r. Pomysłodawczynią i organizatorką przez kilka kolejnych lat, do momentu przejścia na emeryturę była pani Mirosława Wojczyńska, instruktorka Gminnego Ośrodka Kultury.

Od 2005 r. pieczę nad kontynuacją konkursu przejęła Biblioteka Publiczna.

Prowadzącymi poszczególne edycje byli : Honorata Struzik, Joanna Wróblewska i Mieczysław Góra.

Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu całej gminy. Odbywał się on w trzech kategoriach wiekowych : 7-9 lat, 10-12 lat i 13-17 lat.

Celem konkursu była popularyzacja literatury pięknej, dbałość o kulturę żywego słowa, rozbudzanie wrażliwości artystyczno – literackiej oraz zwrócenie uwagi na słowo pisane.

Uczestników konkursu oceniała komisja, której od kilku lat przewodniczyła wybitna poetka Jolanta Nowak – Węklarowa.

Jury oceniając recytatorów brało pod uwagę przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację i technikę żywego słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureaci poszczególnych edycji konkursu obdarowani zostali nagrodami książkowymi oraz pamiątkowymi dyplomami, a wszyscy pozostali uczestnicy słodkości. Zwieńczeniem wydarzenia było pamiątkowe zdjęcie.