18 czerwca Biblioteka Publiczna zaprosiła seniorów na ostatnie w tym półroczu spotkanie artystyczno-literackie. Gościem tego spotkania był chór śpiewaczy „Złoty Liść” wraz z kierownikiem muzycznym Janem Margowskim.
Zespół „Złoty Liść” powstał z inicjatywy i marzeń członkiń PZERiI w Budzyniu. Założycielem i kierownikiem zespołu była Teresa Janiszewska, która pełniła wówczas funkcję przewodniczącej Związku. Kiedy kierownictwo muzyczne 15 września 2002 roku objął Jan Margowski zespół rozpoczął próby raz w tygodniu pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Obecnie zespół liczy 15 osób, a kierownikiem zespołu jest Krystyna Przywarczak. Zespół ma w swoim repertuarze pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, kościelne, klasyczne i w gwarze śląskiej. Bierze udział w przeglądach i konkursach zdobywając czołowe miejsca oraz często występuje podczas lokalnych uroczystości.
Podczas koncertu zespół wykonał kilka bardzo popularnych i znanych utworów wciągając zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania. Gościnnie wystąpiła artystka z Chodzieży pani Iwona Błachowiak. Spotkanie upłynęło w miłej i wesołej atmosferze.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria25815eaed4
W środę, 11 czerwca 2025 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zorganizowała XIII edycję „Lata Artystycznego” - wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym mającego na celu promocję twórczości różnych artystów.
W godzinach porannych zaproszeni goście-artyści spotkali się z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych oraz z seniorami w Dziennym Domu Opieki Społecznej. Zwieńczeniem tych spotkań była uroczysta gala w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów i pracowników placówek oświatowych i kulturalnych, bibliotekarzy z zaprzyjaźnionych bibliotek, młodzieży szkolnej oraz czytelników.
Podczas gali dyrektor biblioteki Maria Ganclerz i konferansjer Mieczysław Góra - znany satyryk i humorysta przedstawili poszczególnych artystów, a każdy z nich powiedział coś o sobie, swojej twórczości i zamiłowaniach. Na scenie kolejno wystąpili: Szymon Krawczyk – muzyk, wokalista, gra na fortepianie i organach, specjalizuje się w akompaniamentach do piosenek z zakresu poezji śpiewanej ; Tomasz Kruczek - pisarz, pedagog, muzyk, animator kultury, wielbiciel średniowiecza, autor powieści historyczno-przygodowych ; Przemysław Wechterowicz - autor ponad 50 książek dla dzieci, książek obrazkowych, sztuk teatralnych i wierszy, laureat wielu prestiżowych nagród literackich ; Aleksandra Struska-Musiał – pisarka, autorka książek dla dzieci, które nie tylko bawią, ale również uczą, wspierają rozwój emocjonalny i społeczny młodych czytelników ; Marcin Walczak – kompozytor, wokalista, pisarz, autor książek z gatunku: thriller, kryminał, sensacja i fantasy, pedagog z wieloletnim doświadczeniem ; Szymon Góralczyk – zawodowy opowiadacz bajek, baśni i niesamowitych legend, snując opowieści śpiewa i gra na instrumentach, takich jak: gęśle gdańskie, kankles, bęben obręczowy, tank drum i kalimba ; Teatr „TeatRyle” - małżeństwo Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy, zawodowi aktorzy specjalizujący się w przedstawieniach lalkowych.
Tradycyjnie na pamiątkę udziału w „Lecie Artystycznym” wszyscy artyści zostali obdarowani okolicznościową statuetką. Statuetkę otrzymała też pani Sylwia Głowacka – dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Mały Odkrywca” jako podziękowanie za wiele lat udanej i owocnej wzajemnej współpracy w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych. Podczas gali wyróżnieni statuetką „Wzorowy Czytelnik” i nagrodzenie książką zostali także najaktywniejsi czytelnicy naszej biblioteki. Na zakończenie artyści i wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji wpisali się do księgi pamiątkowej „Lata Artystycznego”.
(więcej informacji w zakładce „O Bibliotece>Czytelnicy” i „Działalność kulturalna>Lato Artystyczne”)
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria93da6fb259
Z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca 2925 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła uczniów z klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich na spektakl teatralny pt. „Szkoła Pana Kleksa”. Spektakl przybliżał dzieciom myśl, że w życiu człowieka ważne są książki i czytanie bajek. Znakomita gra aktorów z Teatru „Blaszany Bębenek” i bogata scenografia pozwoliły dzieciom wyruszyć w niezwykłą przygodę. Pan Kleks, jako dyrektor szkoły razem ze swoim uczniem Adasiem i mówiącym szpakiem Mateuszem sprawili, że dzieci pięknie bawiły się, przeżyły moc pozytywnych emocji mając wiele okazji do śmiechu i zabaw ruchowych. Szukając magicznego przycisku i zagubionych piegów Pana Kleksa poznały sprytnego golarza Filipa z jego lalką robotem i szczęśliwe pieski. Dzieci podczas całego spektaklu były bardzo skupione i zainteresowane tym, co działo się na teatralnej scenie. Było dużo uśmiechu i radości, a także wspólny taniec.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria4630388875
28 maja 2025 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu miała przyjemność gościć panią Katarzynę Jamróz -jedną z najwybitniejszych piosenkarek estrady muzyki poważnej, rozrywkowej i kabaretowej oraz znakomitą aktorkę.
Katarzyna Jamróz zagrała setki koncertów. Współpracowała z najwybitniejszymi twórcami i kompozytorami, takimi jak Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, Leopold Kozłowski, Zbigniew Górny, Zbigniew Wodecki, Grupa MoCarta, Kabaret Moralnego Niepokoju, etc. Jednak Katarzyna Jamróz to również wspaniała aktorka dramatyczna, zagrała m.in. w filmach „Wszystko, co najważniejsze” oraz „Pożegnanie z Marią”. Mogliśmy ją też oglądać w serialach telewizyjnych „Na dobre i na złe”, „Marzenia do spełnienia”, czy ostatnio „Kryminalni”. Współpraca z teatrem telewizji zaowocowała m.in. spektaklami „Śniadanie do łóżka”, „Drzewa umierają stojąc”, czy „Niech no tylko zakwitną jabłonie”. Aktorka i piosenkarka jest również autorką tomiku poezji o miłości „Nieprzemyślenia”.
Podczas koncertu „Poetycko i muzycznie” artystka zabrała uczestników w niezapomnianą podróż śladami piosenek o miłości Edith Piaf, Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmana i Zbigniewa Herberta. Wszystko dodatkowo oprawione było dużą dawką humoru i żartu, jakie sama artystka zaoferowała widzom. Spotkanie było pełne znakomitych wrażeń i zabawy oraz sentymentalnych refleksji i wspomnień.
Na zaproszenie dyrektor Biblioteki Publicznej 21 maja 2025 r. przyjechał do Domu Kultury w Wyszynach Andrzej Marek Grabowski - autor, scenarzysta filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, pisarz. Absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor telewizyjnych programów dla dzieci, książek, scenariuszy filmowych oraz ponad 500 piosenek, między innymi takich jak np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Witaminki” czy „Kropelka złotych marzeń”. Współzałożyciel (wraz z Ewą Chotomską) dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki (1983). W latach 1990-2000 był również twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia”.
W pierwszym spotkaniu z pisarzem udział wzięli uczniowie klas I-III ze szkoły podstawowej, natomiast w drugim dzieci z miejscowego przedszkola. Pisarz podczas spotkań opowiadał o swojej pracy pisarskiej – czyli o tym jak rodzą się pomysły piosenek, opowiadań i książek. Czytał zabawne fragmenty swoich utworów, śpiewał z uczestnikami piosenki, a z czarodziejskiej walizki „wyskakiwały" kukiełki z programów telewizyjnych dla dzieci, których jest autorem. Oczywiście na spotkaniu nie mogło zabraknąć Kulfona, Zająca Poziomki, Żaby Moniki i Potwora Bezkajku. Spotkania były bardzo radosne, pełne uśmiechu i atrakcji.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria67d7da1a47
Dnia 20 maja gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Hubert Klimko-Dobrzaniecki – pisarz, scenarzysta, felietonista, tłumacz, podróżnik. W latach 1997-2007 mieszkał w Reykjaviku. Od 2007 – w Wiedniu. Jego kariera literacka rozpoczęła się w 1999 roku od poetyckich publikacji w języku islandzkim oraz angielskim i nabrała rozmachu, gdy zadebiutował jako prozaik w 2003 roku wraz z premierą zbioru opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. Od tej pory pisarz zdobył uznanie, otrzymując nominacje do nagród Nike, Cogito, Śląski Wawrzyn Literacki, a także Paszport „Polityki”. Poza pracą twórczą w dziedzinie literatury, angażuje się także w tworzenie scenariuszy oraz produkcję filmów krótkometrażowych.
Spotkania z pisarzem dotyczyły książek napisanych dla najmłodszych czytelników. Uczniowie klas pierwszych poznali książkę zatytułowaną „Bangsi, miś do kochania” - to historia polarnego niedźwiadka, który odseparowany od mamy trafia na Wyspę Grimura i nieoczekiwanie, nie spotyka tam łowców skór, ale naprawdę miłych ludzi. Uczniowie klas drugich i trzecich zostali zapoznani z książką pt. "Korkociąg” - opowieścią o dwojgu paryżanach – Mai i Francisie, którzy dosłownie wpadają na siebie przy...kościele Saint Gervais Saint Protais. Akcja książki jest wartka i pełna barwnych postaci, dziwaków i outsiderów, którzy młodemu czytelnikowi pomagają oswoić niełatwe tematy: samotność, upływ czasu, śmierć.
W trakcie spotkań pisarz opowiadał o sobie, swojej twórczości, czytał fragmenty książek i odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Na zakończenie była możliwość zakupienia autorskiej książki i uzyskania w niej autografu z dedykacją.
Dnia 14 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu spotkań artystyczno-literackich dla Seniorów. Spotkania organizowane są przez Bibliotekę Publiczną i odbywają się raz w miesiącu. Mają charakter otwarty, są dostępne dla każdego, kto chce uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, bez żadnych ograniczeń.
Tym razem uczestnikom spotkania czas umiliły solistki ze Studia Piosenki. Wystąpiły kolejno: Lilianna Dąbrowska, Alicja Kruświcka, Anika Prech, Zofia Kwiatkowska, Gabriela Kramer, Helena Ograbek i Julia Michalak. Solistki do występu przygotowała instruktorka pani Krystyna Świniarska, a nagłośnił akustyk pan Marcin Wojtkowiak. Dopełnieniem mile spędzonego czasu był słodki poczęstunek przy filiżance pysznej kawy.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria7fdb30f4bb
W minioną środę, 14 maja odwiedziły bibliotekę dzieci z grupy „Zajączki” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o budzyńskiej bibliotece. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował je dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się też, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez czytanie, a także jednym z ważnych celów współpracy naszej biblioteki z przedszkolem. Poprzez systematyczne wizyty w bibliotece kształtujemy u najmłodszych nawyki stałego obcowania z książką. Liczymy, że już wkrótce wszystkie dzieci z grupy "Zajączki" będą małymi Czytelnikami naszej biblioteki.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria9b0472ecd1
Tradycyjnie w ramach obchodów "Tygodnia Bibliotek" Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła uczniów klas pierwszych na uroczyste „Pasowanie na Czytelników”. W uroczystości, która odbyła się 13 maja 2025 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury udział wzięli zaproszeni goście oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie dzieci. Po wysłuchaniu kilku zdań na temat zalet płynących z czytania książek uczestnicy uroczystości zostali zaproszenie na część artystyczną w wykonaniu Tomasza Górkiewicza – muzyka, wokalisty i gitarzysty. Na występ złożyły się znane utwory popularnych pisarzy dla dzieci w aranżacji muzycznej. Następnie nadszedł moment uroczystego ślubowania, podczas którego dzieci z wielką powagą powtarzały tekst przysięgi. Każdy uczeń na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał imienny dyplom, nową kartę biblioteczną i książkę do własnej biblioteczki. Była to wyjątkowa uroczystość. Uzyskanie tytułu Czytelnika przez pierwszoklasistę jest pierwszym krokiem w dorosłość, skłania bowiem do odpowiedzialności i rozwagi.
Życzymy pierwszoklasistom aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek i pasja czytania oraz przeżywania wielu ciekawych przygód wraz z bohaterami książek.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria0f9590a1c8
W dniu 12 maja br. Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka i uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich na spektakl teatralny pt. „Jaś Wędrowniczek”. Spektakl oparty na bajce Marii Konopnickiej został wyreżyserowany i wykonany przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Z Uśmiechem” z Krakowa. Podczas spektaklu dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Jasia, który poczuł wiosnę w sercu i wyruszył w drogę. Nic nie mówiąc mamie nie poszedł do szkoły. Ruszył przed siebie , by poznać smak przygody. Dzieci poznały niebezpieczeństwa, które mogą ich spotkać, gdy nie słuchamy rodziców i opiekunów. Poprzez tę historię aktorzy pokazali dzieciom, jak ważna jest edukacja oraz odpowiedzialność za swoje czyny. Mali widzowie doskonale bawili się i brali czynny udział w przedstawieniu. Było pouczająco i zabawnie.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria4b871baafb
Dnia 12 maja, po raz drugi w tym roku Biblioteka Publiczna gościła Romana Pankiewicza – krakowskiego pisarza i podróżnika, autora książek podróżniczych i opowiadań dla dzieci. Tym razem pisarz przyjechał nie w roli menadżera artystycznego, a ze swoją twórczością. Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami rozpoczął od Przedszkola Samorządowego im. Koziołka Matołka w Wyszynach. Następnie odwiedził Niepubliczne Przedszkole „Mały Odkrywca” w Budzyniu. Pisarz w wyjątkowy sposób wprowadził dzieci w świat ważnych zawodów dla naszej ochrony. Opowiadając o zawodach przebierał się za strażaka, policjanta, listonosza, żołnierza i ratownika medycznego. Do każdego zawodu miał przygotowany odpowiedni strój i drobne rekwizyty. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca ilustracje z prezentowanych książek. Przedszkolaki były zaangażowane w spotkanie poprzez dialog z pisarzem. Zadaniem dzieci było dokończenie rymowanych opowiadań. Spotkanie było bardzo ciekawe, wesołe i edukacyjne.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria1b5098a065