Drodzy Czytelnicy

informujemy, że biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku według stałego planu

oraz w pierwszą sobotę każdego miesiąca w godz. od 9:00 do 13:00.

                                                                                     Zapraszamy :)

W sobotę 3 września Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej odsłonie Narodowego Czytania. Głównym celem tej ogólnopolskiej akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą edycję Narodowego Czytania rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” – wybitnej epopei narodowej Adama Mickiewicza. W latach następnych czytane były utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Juliusza Słowackiego oraz Gabrieli Zapolskiej. Na lekturę tegorocznej XI edycji Narodowego Czytania zostały wybrane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Debiutancki tom tej poezji został wydany dwieście lat temu w Wilnie i uważany jest za początek polskiego romantyzmu.

W Budzyniu Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 12:00 w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury. W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca Burmistrza pan Piotr Jankowski, sekretarz Miasta i Gminy pani Ewa Kasperczak, dyrektor Szkoły Podstawowej pan Dariusz Dudziak z żoną oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy Budzyń. Składało się ono z dwóch części. W pierwszej literackiej utwory Adama Mickiewicza kolejno czytali: Pierwiosnek” Krystyna Kempka, „Romantyczność” Natalia Kierna, „To lubię” Małgorzata Piasecka, „Świtezianka” Róża Ziętarska, „Rybka” Anita Kowal, „Powrót taty” Alan Wota, „Pani Twardowska” Krzysztof Gapiński. Czytanie poszczególnych ballad było przeplatane piosenkami w wykonaniu solistów ze Studia Piosenki. Kolejno wystąpili: Julka Prudlak, Mikołaj Janicki, Gabrysia Kramer, Mikołaj Niedbalski, Maja Ciesiółka, Gabrysia Wleczak, Małgosia Janiszewska, Lusia Świerkowska, Emilka Antkowiak, Wiktoria Kramer, Ola Walińska i Pola Lewandowska.

W drugiej części spotkania zgromadzona publiczność została zaproszona do mini-kawiarenki z wypiekami pań ze Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” i państwa Ciesielskich. Dla dzieci przygotowano atrakcje: malowanie buziek, plecenie warkoczyków, skręcanie balonów i duży zamek dmuchany. Na pamiątkę udziału w wydarzeniu dyrektor biblioteki Maria Ganclerz przygotowała dla chętnych książkę „Ballady i romanse” z okolicznościową pieczęcią „Narodowego Czytania”.

 

17 sierpnia o godz. 17,00 w Budzyniu odbyło się kolejne Spotkanie Budzyńskich Marii. W tym roku z okazji jubileuszu 5-lecia uroczystość ta odbyła się w restauracji Tomex. Po wspólnym toaście i torcie z fajerwerkami wyświetlona została prezentacja multimedialna z poprzednich spotkań. Uczestniczki przypomniały sobie ich charakter i przebieg oraz wesołe zabawy. Mariom, które corocznie uczestniczą w spotkaniu wręczone zostały okolicznościowe dyplomy. Na liście tej znalazły się: Maria Hermann, Maria Lewandowska, Maria Matysek, Maria Stefańska, Maria Wojczyńska, Maria Zielińska i mała Marysia Kowalska, która świętuje z nami od urodzenia. Natomiast wszystkie obecne na tegorocznym spotkaniu otrzymały wisiorek z imieniem Maria i czerwoną różyczkę. By tradycji stało się zadość, dokonano także losowania Królowej Spotkania, którą została Maria Lisiecka. Jak na każdym spotkaniu, tak i w tym roku, było też miejsce dla sławnej Marii – pisarki, uczonej lub artystki. Na tym spotkaniu przybliżono życie i twórczość Marii Konopnickiej – Patronki Roku 2022. Całość przeplatana była piosenkami w wykonaniu Jakuba Herforta. Specjalnie z okazji tego wydarzenia powstała piosenka „Nasze Marie”, zaczynająca się od słów „Każdy dobrze o tym wie, że ma Budzyń Marie swe...”. Spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze i zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Już dzisiaj organizatorki: Maria Ganclerz i Maria Jabłońska zapraszają wszystkie Marie z miasta i gminy Budzyń na przyszłoroczne spotkanie.

 

Od 20 lipca w Bibliotece Publicznej w Budzyniu można nabyć specjalny „magnes turysty” z nazwą naszej miejscowości.

Magnes turysty - to projekt, który powstał z myślą o turystach, kolekcjonerach i zbieraczach odwiedzających miasta w całej Polsce.

Forma projektu - kolekcja magnesów - jest zachętą do poznawania zakątków Polski. Dobrze znane, duże metropolie i malownicze małe miasteczka - każde z nich znajduje swój ślad w kolekcji.

Magnes turysty stanowi idealną pamiątkę potwierdzającą pobyt w danym mieście.

We wtorek, 21 czerwca w pierwszy dzień lata w Biblioteka Publiczna w Budzyniu zorganizowała X edycję „Lata Artystycznego” - wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym mającego na celu promocję twórczości różnych artystów.

W godzinach porannych zaproszeni goście-artyści spotkali się z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych. Zwieńczeniem tego wydarzenia była uroczysta gala w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów i pracowników placówek oświatowych i kulturalnych, bibliotekarzy z zaprzyjaźnionych bibliotek, młodzieży szkolnej oraz czytelników.

Podczas gali dyrektor biblioteki Maria Ganclerz i konferansjer Mieczysław Góra - znany satyryk i humorysta przedstawiali poszczególnych artystów. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Laura Mandelt – utalentowana wokalnie mieszkanka Chodzieży, od czterech lat związana ze Studiem Piosenki w naszym Ośrodku Kultury. Następnie kolejno zaprezentowali się: Magdalena Ludwiczak – pisarka, autorka powieści obyczajowych dla dorosłych i książek przygodowych dla dzieci ; Krzysztof Galas – niewidomy poeta, publicysta, dziennikarz, który gra na gitarze i wraz z żoną Aliną w duecie śpiewa poezję ; Kamila Górna – tegoroczna absolwentka muzykologii na Uniwersytecie AM, od szóstego roku życia ćwiczy wokal pod kierunkiem instruktorki Krystyny Świniarskiej ; Paulina Królak – aktorka telewizyjna i teatralna, wokalistka i dziennikarka, a także menager i członkini rodzinnego zespołu „Familiaris” ; Mateusz Pawłowski i Maja Woś – para taneczna mająca na swoim koncie wiele sukcesów, zdobywcy najwyższej międzynarodowej klasy tanecznej „S” w stylu standardowym i latynoamerykańskim ; Monika Sawicka Kacprzak – autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka, współzałożycielka i działaczka Fundacji „Dave-Mecum – chodź ze mną” i Jakub Herfort – solista o wyjątkowym głosie, zwycięzca IX edycji telewizyjnego programu „Mam Talent”. Tradycyjnie na pamiątkę udziału w „Lecie Artystycznym” wszyscy artyści zostali obdarowani okolicznościową statuetką. Statuetkę otrzymała także pani Krystyna Kempka – bibliotekarz biblioteki szkolnej, jako podziękowanie za wiele lat owocnej współpracy z biblioteką publiczną. „Lato Artystyczne” jest również okazją, by wyróżnić najaktywniejszych czytelników. W tym roku tytuł „Wzorowego Czytelnika” otrzymali: w kategirii dzieci - Oksana Kienic, Zuzanna Cybulska, Natalia Hołubowska ; w kategorii młodzież - Maria Cerajewska, Julia Szczepańska, Krzysztof Gapiński ; w kategorii dorośli - Małgorzata Żak, Daniela Czernichowska, Janina Kamińska i Sylwia Przywarczak. Na zakończenie wszyscy uczestnicy tegorocznej jubileuszowej edycji zostali poproszeni o wpisanie się do księgi pamiątkowej „Lata Artystycznego”.

 

14 czerwca Miś Paddington – bohater książek Michaela Bonda zawitał do budzyńskiej biblioteki, gdzie spotkał się z czterolatkami z Przedszkola Samorządowego. Obok Kubusia Puchatka, Misia Yogi, a w Polsce Misia Uszatka, jest on najpopularniejszym niedźwiadkiem. Kochają go nie tylko dzieci, ale też dorośli na całym świecie.

Miś Paddington - to rezolutny miś o wielkim sercu, wielbiciel marmolady, dobrych manier i przygód. Miś urodził się w Peru i dziwnym trafem znalazł się w Anglii.  Tam miś został odnaleziony przez państwa Brown na londyńskiej stacji Paddington - stąd wzięło się imię niedźwiadka. Paddington szybko podbił serca państwa Brownów, którzy przygarnęli go do swojego domu. I tak zaczęła się wielka przygoda.

W postać misia wcielił się Piotr Witoń – aktor z Poznania, mający duże doświadczenie w pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą. Miś Paddington od razu zdobył sympatie małych widzów, którzy oprócz słuchania fragmentów opowieści o niedźwiadku aktywnie uczestniczyli w zabawach pobudzających wyobraźnię oraz ćwiczeniach ruchowych. I tak jak zabawny miś, dzieci zajadały się marmoladą, jeździły pociągiem, poznawały angielskie słówka, wymyślały zdania w języku peruwiańskim i uczyły się niedźwiadkowych rymowanek. Spotkanie było bardzo żywiołowe i wesołe. Żegnając się dzieci radośnie śpiewały "marmoladka, marmoladka, będzie uczta dla niedźwiadka..."

 

W srodę, 8 czerwca Biblioteka Publiczna w Budzyniu zorganizowała dwa spotkania autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. W Budzyniu pisarka spotkała się z uczniami klas II, natomiast w Wyszynach z uczniami klas IV, V i VI. Pani Roksana jest znakomitą autorką książek dla dzieci, scenarzystką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników, laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Książki autorki zostały również wpisane na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” oraz na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę Białych Kruków.

Podczas spotkań pisarka opowiedziała uczniom skąd się biorą książki i jak długą drogę musi pokonać wymyślona przez autora historia, zanim trafi w nasze ręce w księgarni czy w bibliotece. Mówiła też o najpopularniejszej bohaterce swoich książek, o wesołej ryjówce Florce, która tworząc swój pamiętnik opowiada czytelnikowi o tym co spotyka ją na co dzień. Na jej przykładzie dowiedzieliśmy się co daje zapisywanie i rysowanie swoich wspomnień, w czym pomaga, czego uczy i jak stworzyć własną książkę. Część spotkania pisarka poświęciła emocjom, przede wszystkim tym trudnym. Mówiła, jak sobie radzić ze złością, smutkiem, zazdrością i żalem oraz jak nie poddawać się lękom i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Po spotkaniu można było nabyć książkę z autografem pisarki.

 

7 czerwca 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece pisarkę panią Joannę Jagiełło. Pisarka spotkała się z młodzieżą z klas starszych w Domu Kultury w Wyszynach i z ósmoklasistami w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu.

Joanna Jagiełło jest autorką powieści dla młodzieży, dorosłych i dzieci, a także wierszy i opowiadań. W swoim dorobku literackim ma ponad 40 książek. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem" została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Książka uzyskała też nominację do nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Książka zapoczątkowała także poczytną „Serię Kawową”, a po niej pojawiły się inne powieści, chętnie czytane i nagradzane. Za „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę Książka Roku 2018. Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze i komponuje.

Pisarka okazała się miłą, pogodną i uśmiechniętą osobą. Z niezwykłą łatwością i serdecznością nawiązała kontakt z młodzieżą. Opowiadała o swoich książkach, etapach ich powstawania i o swoich inspiracjach. Mówiła, że w swoich powieściach pisze o tym, co dla młodych ludzi jest ważne, o wartościach, jakimi kierują się w życiu i o tym, jak dążą do spełnienia swoich marzeń. Porusza w nich wiele problemów, które przeżywa współczesna młodzież, oraz trudnych tematów, o jakich nie zawsze chętnie się rozmawia. Dodała, jak istotny jest bunt nastolatka, bo wtedy szuka on swojego miejsca na ziemi. Stwierdziła, że nie należy robić rzeczy, do których nie ma się serca, ponieważ jest się z tego powodu nieszczęśliwym. Na zakończenie spotkania wyczerpująco odpowiadała na zadawane przez młodzież pytania. Czas spędzony z autorką to była czysta przyjemność.

 

W piątek 3 czerwca gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Rafał Witek - autor ponad 40 powieści, opowiadań, wierszy i tekstów edukacyjnych dla dzieci. Ukończył Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. W 1997 był stypendystą UNESCO w dziedzinie twórczości poetyckiej. W 2004 r. zwyciężył w konkursie na powieść dla dzieci wydawnictwa Znak. Laureat konkursu im. Astrid Lindgren (2013), zdobywca Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2015). Współtwórca i juror ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem”.

W pierwszym spotkaniu z pisarzem udział wzięły dzieci z grupy „Muchomorki” i „Misie” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. w drugim uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Pisarz w ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentował uczestnikom swoją twórczość. Najmłodszych zabrał w świat tajemniczego przedszkola imienia Barbary Wiewiórki. Wspólnie z bohaterami książki dzieci poznały nowe słowa i pojęcia. Czwartoklasistom przekazał wiedzę z zakresu pojęć i terminów literackich, przybliżył tajniki warsztatu pisarskiego oraz zachęcał do podejmowania twórczych wyzwań. Spotkania wypełnione były wspólnymi zabawami słowno-ruchowymi. Były piosenki, rymy i mnóstwo ciekawych zagadek oraz zadań specjalnych z udziałem wybranych z publiczności dzieci.

 

 

31 maja Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z grupy „Zajączki” wraz ze swoją wychowawczynią panią Wiolettą Magdzińską. Dla wielu z nich wizyta w naszej bibliotece nie była pierwszą, gdyż od dawna posiadają już swoje konto biblioteczne i regularnie wypożyczają książki, zbierając przy tym naklejki na kartę Małego Czytelnika. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i jaki proces musi przejść książka, zanim trafi na biblioteczny regał, a później do rąk czytelnika. Poznały różnicę między biblioteką publiczną a szkolną i dowiedziały się, jak dołączyć do grona naszych czytelników. Z uwagą wysłuchały czytanej bajki "O dzielnym krawczyku" i wiersza "Skarga książki". Z zaciekawieniem oglądały wybrane wydawnictwa popularnonaukowe dla najmłodszych. Sześciolatki pochwaliły się dużą wiedzą na temat poszanowania książek i umiejętnością samodzielnego czytania. Na zakończenie spotkania wspólnie zaśpiewały piękną piosenkę o książeczkach.