Na zaproszenie dyrektor biblioteki Marii Ganclerz 7 marca 2024 r. odwiedzili Budzyń artyści z Ukrainy: Marianna Łaba - sopranistka, solistka Filharmonii Lwowskiej, Olena Maceluch – pianistka, wykładowca Uniwersytetu Lwowskiego i Oleg Dowgal - wirtuoz fletni Pana. Artyści na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wykonali dwa niezwykłe koncerty. W pierwszym koncercie uczestniczyli uczniowie z klas VII i VIII, natomiast w drugim uczniowie z klas V i VI ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Na widowni wraz z młodzieżą szkolną i nauczycielami obecni byli: dyrektor szkoły pan Dariusz Dudziak i wicedyrektor pani Kinga Buszkiewicz.

Występ Marianny Łaby był podzielony na trzy bloki tematyczne: utwory klasyczne, pieśni ukraińskie i światowe przeboje. Solistka zaśpiewała między innymi takie dzieła klasyków jak: „Ave Maria” J.S.Bacha, „Panis Angelisus” C.Francka i „Habanera” G.Bizeta z opery Carmen. Szczególne wzruszenie publiczności wywołała artystka śpiewając piosenkę „Memory” z musicalu „Koty” A.L.Webbera oraz znany utwór „Time to Say Goodbye” F.Sartoriego. Każdy utwór został wykonany w innym języku, a na zakończenie artystka zaśpiewała po polsku piosenkę „Hej, sokoły”. Sopranistce akompaniowała na pianinie profesor Olena Maceluch. Wielkim artystycznym i patriotycznym przeżyciem było wykonanie przez pianistkę poloneza Ogińskiego „Pożegnanie z Ojczyzną”. Natomiast Oleg Dowgal  podczas koncertu zagrał na fletni Pana szereg znanych utworów z muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej muzyki rozrywkowej, m.in.„Zwycięzca otrzymuje wszystko’” z repertuaru  Abby i „Samotny pasterz”  Jamesa Lasta. Artystom towarzyszył pan Roman Pankiewicz – pisarz i podróżnik, który koncert prowadził i był przewodnikiem artystów po polskiej trasie koncertowej. Z pewnością koncerty były dla wszystkich niezwykle miłym przeżyciem i dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.

 

W sobotę, 2 marca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie koła gier planszowych. Koło zastało założone przy Bibliotece Publicznej i otrzymało nazwę nawiązującą zarówno do biblioteki, jak i literatury „Gildia Sowiego Kapelusznika”. Zajęcia będę prowadzone przez pana Łukasza Ziętarskiego, czytelnika naszej biblioteki, miłośnika książek fantastyczno-przygodowych i kryminalnych oraz wielkiego pasjonata różnego rodzaju planszówek. On też będzie na bieżąco zamieszczał posty ze spotkań koła na stronie facebookowej Grupy.

Koło gier planszowych to propozycja dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy w ciekawy sposób chcą spędzić wolny czas. Zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych, karcianych, strategicznych, RPG i innych w każdą sobotę o godz. 16:00.

Link do strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=61556544823946

 

Biblioteka Publiczna 28 lutego zaprosiła Członków Koła Seniora na koncert poetycko-muzyczny zatytułowany „Poezja zaczarowana muzyką”. Autorem i wykonawcą koncertu był Tomasz Górkiewicz – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Twórca muzyki do znanych wierszy Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i Leopolda Staffa. Muzyk od lat współpracuje z wieloma poetami tworząc do ich utworów aranżacje muzyczne w różnych stylach. Za swoje kompozycje zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. „Grad Prix Wielkopolski”.

Podczas koncertu Tomasz Górkiewicz zaprezentował własne aranżacje gitarowo-wokalne do wierszy m.in. Edwarda Stachury i Jonasza Kofty. Śpiewał też piosenki Agnieszki Osieckiej i zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w koncercie wyklaskując  rytm i nucąc melodię. Niektóre utwory śpiewali razem z wykonawcą i każdy utwór nagradzali gromkimi brawami. Był to niezwykły koncert, pełen artystycznych wrażeń i emocji, a jednocześnie odprężenia i relaksu.

 

Tradycyjnie na zakończenie ferii zimowych Gminny Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Publiczną zorganizował balik karnawałowy dla dzieci. W piątkowe popołudnie, 23 lutego 2024 roku hol Gminnego Ośrodka Kultury wypełnił się księżniczkami, wróżkami, rycerzami, piratami i innymi barwnymi postaciami z bajek i filmów. W rolę wodzireja wcielił się aktor Piotr Witoń z Poznania, a o dobrą muzykę zadbał akustyk Marcin Wojtkowiak. Jak zawsze było bardzo bajkowo i kolorowo. Przy wesołej muzyce dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc ze swoimi rodzicami w tańcach oraz konkursach i zabawach ruchowych. Mimo chwilowego zmęczenia uśmiech nie znikał z twarzy tancerzy. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości i zadowolenia. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i jak okamgnienie przyszła pora na pożegnanie. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny balik karnawałowy.

 

28 stycznia 2024 r. w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbył się Festyn Rodzinny W tym roku jubileusz WOŚP przebiegał pod hasłem: „Tu wszystko gra OK!”. Tym razem cel zbiórki to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Udało nam się razem zebrać kwotę, z której powinniśmy być naprawdę dumni. Wspólnymi siłami po raz kolejny przekroczyliśmy próg 100 tys. zł. Dokładna kwota to 102 193 zł. Pracowaliśmy na ten wynik już na długo przed samym dniem Finału. Zorganizowany został kiermasz dla uczniów SP Budzyń, mecz siatkówki dla dorosłych,bieg i zajęcia piłkarskie dla najmłodszych. Działaliśmy też w Internecie, gdzie utworzyliśmy eSkarbonkę. Pracownice DDPS przez cały czas prowadziły sprzedaż bigosu, smalcu i rogalików. Podczas festynu można było wziąć udział w kiermaszu rozmaitości i licytacjach. Kawiarenka tradycyjnie oferowała słodkości i napoje, a „Kącik Malucha” malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków i skręcanie balonów. Była też zupa, bułki, hamburgerki i popcorn. Jesteśmy bardzo wdzięczni zarówno darczyńcom, osobom licytującym i wszystkim tym, którzy dołożyli cegiełkę do tego wydarzenia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że współpraca i pomaganie mogą iść w parze z dobrą zabawą i wspaniałą atmosferą.

 

W niedzielę 14 stycznia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbył się tradycyjny Sala widowiskowa była wypełniona po brzegi z włodarzami gminy burmistrzem Marcinem Sokołowski i wiceburmistrzem Piotrem Jankowskim na czele. Koncert jak zwykle otworzyła Budzyńska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Pawlaka, która zagrała kilka światowych hitów muzyki filmowej. Następnie wystąpili wokaliści Gminnego Ośrodka Kultury: Wiktoria Paszkiewicz, Celina Sell, Natalia Łasecka, Mikołaj Niedbalski, Mikołaj Janicki, Aleksandra Bromberek, Laura Mandelt i Kamila Górna, których przygotowały do występu Pani Mirosława Czernecka i Pani Krystyna Świniarska. Wystąpiła także sopranistka i nauczycielka śpiewu Mirosława Czernecka w kilku światowych utworach. Gwiazdą wieczoru był Jacek Silski, który śpiewał światowe i polskie hity, a publiczność aktywnie włączała się we wspólne śpiewy. Na zakończenie Koncertu Noworocznego orkiestra tradycyjnie zagrała Marsz Radeckiego. Koncert jak zwykle perfekcyjnie prowadził Paweł Hajman.

 

5 grudnia 2023 roku na zaproszenie dyrektor Biblioteki Publicznej Marii Ganclerz, po raz drugi w tym roku odwiedził Budzyń iluzjonista Piotr Szumny.

Pan Piotr należy do ścisłej czołówki zawodowych iluzjonistów polskich. Niebanalny styl i doświadczenie sceniczne przekładają się na jakość jego pokazów sprawiając, że stają się one magiczną perełką sztuki iluzji i są marką samą w sobie. W swojej kolekcji rekwizytów, książek o iluzji i wymyślonych przez siebie efektów posiada również zbiór trofeów zdobytych na wielu przeglądach konkursowych iluzjonistów zarówno polskich, jak i zagranicznych zajmując często pierwsze miejsce. Pojawiał się również w programach telewizyjnych oraz był gościem stacji radiowych. Piotr Szumny od ponad 20 lat bawi i wprawia w zdumienie widzów w całej Polsce zbierając gromkie brawa i słowa uznania, a jego specyficzne poczucie humoru i swoboda sceniczna to atuty, które pozytywnie wyróżniają go spośród innych artystów i są znakomitym dopełnieniem jego nieprzeciętnych umiejętności.

Na pierwszy pokaz iluzji zaproszeni zostali uczniowie z klas I i II a na drugi uczniowie z klas III i IV ze Szkoły Podstawowej. Podczas spotkania pan Piotr stworzył magiczną mikołajkowo-świąteczną atmosferę przenosząc uczestników w świat magii, dobrej zabawy i wspaniałego humoru. Działy się rzeczy niezwykłe! Iluzja przeplatana tajemniczą muzyką pozwoliła przenieść się chociaż na chwilę w zaczarowany świat. Podczas tego niezwykłego widowiska ujawniły się też iluzjonistyczne predyspozycje niektórych uczniów, którzy wcielając się w rolę asystenta z ogromnym zaangażowaniem próbowali zgłębić tajniki magii. Pan Piotr cały czas czarował, zmieniał i przemieniał. Sztuczki magiczne zapierały dech w piersiach i wywoływały zachwyt na twarzach uczestników. Spotkania dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Każdy pokaz nagradzany był gromkimi brawami.

 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowała dwa spotkania autorskie z Wiesławą Pyrcz – artystką i pisarką książek dla dzieci. Na pierwsze spotkanie do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury przyszły dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Drugie spotkanie odbyło się w Niepublicznym Przedszkolu „Mały Odkrywca”. Pisarka podczas spotkań opowiedziała dzieciom o sobie i swojej twórczości. Kilka zdań powiedziała na temat swoich książek edukacyjnych promujących zdrowy styl życia i wierszyków o ekologii. Jednak większość spotkania przeznaczona była misiom, tym dawnym i tym współczesnym. Pani Wiesława wykorzystując prezentację multimedialną przeczytała dzieciom swoją książkę pt. „O misiach i o niedźwiadkach”. Opowiedziała o swojej córce, która zajmuje się produkcją misiów. Pokazała, jak powstaje miś i z pomocą dzieci go stworzyła. Przywiozła też oryginalne ilustracje ze swoich książek. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i dostarczyły im wielu wrażeń.

 

14 listopada Bibliotekę Publiczną w Budzyniu odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dziewokluczu. Dla grupy „Kotki” i ich nauczycielki, pani Marleny Szczurek była to pierwsza wspólna wizyta w naszej bibliotece. Przedszkolaki zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zawodem bibliotekarza. Dowiedziały się jak zostać jej czytelnikiem i jak należy dbać o wypożyczone z niej książki. Z uwagą wysłuchały wiersza o poszanowaniu książek oraz opowiadania o roztargnionym żółwiku, który zgubił książkę wypożyczoną z biblioteki. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książki z półek dla nich przeznaczonych. Rozwiązywały zagadki na temat znajomości bohaterów z bajek. Na zakończenie wizyty opowiedziano dzieciom o projekcie "Mała książka - wielki człowiek" i możliwości otrzymania Karty Małego Czytelnika oraz wręczono książki do własnej biblioteczki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze.

Z wizytą do Biblioteki przyszły też dzieci z grupy „Słoneczka” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Budzyniu. Wszystkie przedszkolaki z tej grupy posiadają kartę czytelnika i regularnie wypożyczają książki. Systematycznie również bibliotekę odwiedzają i wypożyczają książki przedszkolaki z grupy „Liski”. W bibliotece każdy przedszkolak ma możliwość samodzielnego wyboru książki i przyklejenia sobie naklejki na Kartę Małego Czytelnika.

 

Po uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu klasa pierwsza wraz w wychowawczynią Joanną Wróblewską odwiedziła Bibliotekę Publiczną. Wizyta była związana ze świętem św. Marcina, które przypada także 11 listopada. Tradycja nakazuje, aby święto św. Marcina uczcić rogalem. Powstaniu rogala towarzyszy legenda: Dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, a rano pod drzwiami swojego domu znalazł zgubioną przez jego konia podkowę. Powiesił ją w swojej piekarni i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie i rozdawał biednym, sprzedawał bogatym. W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1891 roku i przetrwała do dziś. Wyborne świętomarcińskie rogale znają nie tylko Poznaniacy i Wielkopolanie, ale wszyscy w całej Polsce. Podczas spotkania uczniowie poznali „Legendę o rogalach świętomarcińskich” autorstwa Elizy Piotrowskiej i mieli okazję spróbować tego słodkiego wypieku.