"Narodowe Czytanie" to akcja ogólnopolska zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 

W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury

W sobotę 4 września 2021 roku w Budzyniu w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W wydarzeniu tym udział wzięło około 140 osób. Na początku dyrektor biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zgromadzonych, w tym burmistrza – pana Marcina Sokołowskiego i jego zastępcę pana Piotra Jankowskiego. Następnie w kilku zdaniach opowiedziała o ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania i tegorocznej lekturze. Na lekturę dziesiątej, jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania para prezydencka wybrała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Fragmenty dramatu czytane były z podziałem na role przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. W bohaterów utworu wcielili się: Hanna Danielewicz (Dulska), Krzysztof Węgrzyn (Dulski), Mateusz Nowakowski (Zbyszko), Wiesława Ajchsztet (Hesia), Longina Żołnieruk (Mela), Halina Gapińska (Juliasiewiczowa), Joanna Wróblewska (Hanka), Krystyna Kempka (Lokatorka), Wioletta Stefańska (Tadrachowa).

W drugiej części spotkania wystąpili soliści ze Studia Piosenki GOK: Wiktoria Binert, Ola Bromberek, Kamila Górna, Mikołaj Janicki, Małgosia Janiszewska, Zosia Jaskulska, Wiktoria Kramer, Pola Lewandowska, Natalia Łasecka, Mikołaj Niedbalski, Jagoda Polak oraz nowo utworzony zespół w składzie: Miroslava Chernetska, Anna Zaranek i Marek Bocheński. Gościnne zaśpiewała Łucja Dobrogowska z Rogoźna. W międzyczasie uczestnicy mogli skosztować wypieków przygotowanych przez stowarzyszenie „Razem dla Budzynia”. Najmłodsi wesoło bawili się na zamku dmuchanym. Dużym wzięciem cieszyły się artystyczne malunki twarzy i rąk wykonywane przez panie z budzyńskiego przedszkola: Dorotę Chroł i Grażynę Szymaniak. Na zakończenie spotkania wszystkim rozdane zostały egzemplarze dramatu „Moralność pani Dulskiej” z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

 

 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu od wielu lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W tym roku miłośnicy literatury spotkali się wyjątkowo nie w pierwszą sobotę miesiąca, a w czwartek 3 września 2020 roku o godz. 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Głównym celem tego wydarzenia jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. "Narodowe Czytanie" organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą edycję "Narodowego Czytania" rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” – wybitnej epopei narodowej Adama Mickiewicza. W latach następnych czytaliśmy kolejno Aleksandra Fredrę, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stanisława Wyspiańskiego. Ubiegłoroczna odsłona „Narodowego Czytania” miała nieco inny przebieg. Para prezydencka wybrała bowiem do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel polskich, których wspólnym mianownikiem jest polskość. Na lekturę dziewiątej edycji „Narodowego Czytania” została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. „Balladyna” jest dramatem z niezwykle dynamiczną akcją, któremu dzielnie dotrzymuje kroku barwna fabuła i język. To opowieść o: miłości, zazdrości, zbrodni, szaleństwie i karze a jednocześnie historia, w której elementy mitologii słowiańskiej i fantastyki ludowej wprowadzają magiczny nastrój i lekkość. Akcja dzieła toczy się, jak określa to Słowacki „Za czasów bajecznych, koło jeziora Gopło”.

Mając na uwadze to, że tegoroczna edycja odbywa się w szczególnym dla nas wszystkich czasie - kiedy razem pokonujemy epidemię - dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz do czytania fragmentów „Balladyny” zaprosiła pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Czytanie poprzedziła krótka informacja na temat dramatu, którą przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie czytane były fragmenty z podziałem na role. W roli tytułowej bohaterki Balladyny usłyszeliśmy panią Ewelinę Zube, tekst Aliny czytała pani Ewelina Nowakowska, w rolę wdowy wcieliła się pani Anna Zaranek, słowa Pustelnika czytał dyrektor GOK pan Marek Bocheński a w roli Kirkora obsadzony został pan Paweł Hajman. Kwestie narratora, które wprowadzały słuchaczy w poszczególne fragmenty czytał pan Marcin Wojtkowiak. Całość upiększona i zobrazowana została odpowiednio dobraną muzyką. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pięknie wydany, bogato ilustrowany egzemplarz „Balladyny” z okolicznościową pieczęcią „Narodowego Czytania”.

 

W sobotę, 7 września 2019 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz ósmy zorganizowała Narodowe Czytanie, na które przybyło ponad 70 osób. Początkowo miało się to odbywać w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury, ale ze względu na padający deszcz impreza odbyła się w holu budynku.

Na wstępie dyrektor Biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zebranych i w kilku zdaniach przedstawiła cel tej ogólnopolskiej akcji i tytuły utworów czytanych w poprzednich edycjach. W tym roku akcja Narodowego Czytania miała nieco inny przebieg. Para prezydencka zdecydowała się bowiem wybrać do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Czytanie fragmentów nowel poprzedziła piosenka „Myślimy o Polsce” w wykonaniu Kamili Górnej i Jakuba Herforta. Następnie rozpoczęło się czytanie, utwory czytali mieszkańcy Budzynia, a wstęp do danego działa i życiorys autora czytał Jakub Ganclerz.

Fragmenty ośmiu nowel polskich czytali kolejno:
Ewelina Nowakowska - „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
Robert Chojnacki - „Dym” Marii Konopnickiej,
Monika Szukała-Piasecka - „Katarynka” Bolesława Prusa,
Piotr Zube - „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza,
Ewelina Sell z dziećmi - „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
Andrzej Waleński - „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
Małgorzata Jeska - „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
Józef Wróblewski - „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Czytanie fragmentów tych niepowtarzalnych dzieł i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłych zakończyła piosenka pt. „My wszyscy Polacy”, w śpiewanie której włączyli się wszyscy obecni. Druga część spotkania była typowo kameralna. Była kawa, ciasto i różne atrakcje : foto-budka, malowanie twarzy i baloniki. Wszystkie osoby, które czytały fragmenty otrzymały pisemne podziękowanie wraz z pakietem książek zawierających nowele polskie. Pozostali uczestnicy na pamiątkę tego wydarzenia dostali jedną z czytanych nowel z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

8 września 2018 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej, siódmej już  edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - uznane za jedną z najwybitniejszych powieści XX wieku. Powieść, w której pisarz dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. 

Poszczególne fragmenty powieści kolejno czytali: Kamila Górna – solistka ze Studia Piosenki GOK, Magdalena Gokiert–Kabat – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ks. Hubert Staszak – wikariusz budzyńskiej parafii, Iwona Repczyńska – dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Budzyniu, Krzysztof Węgrzyn – kierownik Kina Mewa, Renata Aniołek – bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej, Ewa Kasperczak – sekretarz Urzędu Gminy, Ewa Kabat – autorka książki pt. „Budzyń i jego powstańcy” i Oktawia Rzepka – uczennica szkoły średniej.

Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Zarówno formuła, jak i scenografia spotkania nawiązywały do 100–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Lektura tej pięknej i mądrej książki oraz akcenty patriotyczne i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" z pewnością podkreśliły znaczenie tej doniosłej rocznicy i jej bohaterów.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w sobotę 2 września 2017 roku. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Tegoroczną lekturą „Narodowego Czytania” było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – najsłynniejszy dramat, powstały na kanwie autentycznego wydarzenia.

Niepewna pogoda sprawiła, że tym roku miłośnicy literatury spotkali się w sali kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury. Czytanie”Wesela” poprzedziła krótka biografia Stanisława Wyspiańskiego, którą przeczytał Jakub Ganclerz – uczeń technikum. Następnie kilka zdań na temat genezy i budowy utworu dodała bibliotekarka Beata Szczurek.

Po wysłuchaniu fragmentu muzyki z filmu nastąpiło czytanie specjalnie przygotowanej przez dyrektor biblioteki Marię Ganclerz adaptacji „Wesela”, łączącej dialogi dramatu ze streszczeniem jego fabuły. Akt I dramatu czytały : Ewelina Zube – główna księgowa GOK z córką Zuzią, uczennicą klasy szóstej oraz czytelniczki – Paulina Szak i jej córka Kasia, uczennica klasy trzeciej. O wydarzeniach zachodzących w akcie II czytali : Dariusz Dudziak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu z żoną Grażyną, Krystyna Kempka – bibliotekarka szkolna, nauczycielki – Magdalena Łech i Małgorzata Zawisła oraz Piotr Ślęzak – instruktor WDK w Wyszynach. Do przeczytania aktu III zaproszeni zostali : Krystyna Przywarczak – przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów, Wanda Bielecka – stażystka i Grzegorz Wróblewski – leśnik.

Piękna interpretacja, czytanie z podziałem na role i modulacja głosem przez czytających sprawiła, że wydarzenia opisane w „Weselu” ożyły kolejny raz. Przez ponad godzinę mogliśmy poczuć klimat i nastroje społeczne panujące w 1900 roku w naszym kraju.

W drugiej części spotkania uczestnicy „Narodowego Czytania” mogli podziwiać występy solistek ze „Studia Piosenki” GOK. Zaśpiewały dla nas m.in.: Zofia Geisler, Martyna Krawczyk, Zuzanna Zube, Kamila Górna, Wiktoria Habet i Amelia Stawowa.

Na pamiątkę tego wydarzenia osoby czytające i śpiewające otrzymały egzemplarz „Wesela” z okolicznościowa pieczęcią, która została przysłana z Kancelarii Prezydenta RP.

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy słodki poczęstunek, a dla najmłodszych dodatkowo wesołe atrakcje.

W pierwszą sobotę września 2016 roku miłośnicy literatury wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pn. „Narodowe Czytanie”. Już od 5 lat w tym wyjątkowym dniu, z inicjatywy Prezydenta RP,  w całym kraju czytane są fragmenty wybitnych, polskich dzieł. W tym roku internauci spośród pięciu pozycji, wybrali „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu z wielką radością celebrowała to czytelnicze święto. Zaprosiliśmy mieszkańców Budzynia do parku przy Gminnym Ośrodku Kultury, by wspólnie przypomnieć sobie losy Ligii i Marka Winicjusza.

Uczestników oraz zaproszonych gości powitała na miejscu dyrektor biblioteki – Maria Ganclerz, następnie Jakub – uczeń budzyńskiego gimnazjum  przedstawił rys biograficzny Henryka Sienkiewicza. Czytanie powieści rozpoczął pan Piotr Jankowski – przewodniczący Rady Powiatu. Następne fragmenty kolejno czytali : Maria Wojciechowska – laureatka tegorocznego konkursu czytelniczego „Wzorowy Czytelnik”, Mariusz Ajchsztet – animator sportu na boisku "Orlik", Teresa Janiszewska – emerytowana nauczycielka, Kinga Buszkiewicz – dyrektor Gimnazjum, Dorota Banach – wicedyrektor Szkoły Podstawowej, Elżbieta Kapała – kierownik GZEASz i Mieczysław Góra – poeta, satyryk.

Na „Narodowym Czytaniu” nie zabrakło niespodzianek. Było coś dla ducha ale także i dla ciała np. pyszne pączki i cukierki. Najmłodsi, dla których „ Quo vadis”  to jeszcze za trudna lektura, mogli zająć się malowaniem twarzy oraz pobawić zwierzątkami skręconymi z balonów. Może dzięki temu takie spotkania z książką będą im się kojarzyć z zabawą i z przyjemnością. Sobotnie spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem możemy uznać za naprawdę udane i spędzone w kreatywny sposób.

Zapraszamy, przyłączcie się do nas za rok !

W sobotę, 5 września 2015 roku odbyła się czwarta edycja "Narodowego Czytania" w Polsce. Budzyńska Biblioteka Publiczna po raz kolejny przyłączyła się do tego czytelniczego wydarzenia.

Spotkanie odbyło się w samo południe, na pięknym rynku, tuż przy fontannie. Rozpoczęło się od przypomnienia ważniejszych faktów z życia Bolesława Prusa, które przedstawił Jakub Ganclerz - uczeń klasy II gimnazjum. Następnie wybrane fragmenty "Lalki" czytali zaproszeni goście. Rozpoczął wójt gminy - Marcin Sokołowski. Kolejne fragmenty czytali : Sylwia Głowacka - dyrektor Przedszkola Niepublicznego "Mała Odkrywca", Irena Pszczoła - lekarz pediatra, Józef Przybyszewski - długoletni czytelnik biblioteki, Grażyna Petzka-Śliwińska z córkami Anielką i Marysią, Martyna Grela - absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej, Marek Bocheński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Maria Jabłońska - sołtys wsi Budzyń.

Każdy z gości otrzymał w prezencie wyjątkowe wydanie "Lalki" z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania. W nawiązaniu do faktu z życia pisarza, który podczas swoich częstych wizyt w Nałęczowie rozdawał dzieciom cukierki, organizatorzy również częstowali przybyłych na spotkanie słodyczami. Pomiędzy poszczególnymi fragmentami  powieści rozbrzmiewała muzyka z filmu.

Tegoroczne "Narodowe Czytanie" zostało również zaakcentowane przez mieszkańców Budzynia za granicą. Przebywająca na tourne w USA kapela "Kombinatorzy" czytała fragmenty  "Lalki" dla Polonii Amerykańskiej. 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu od 2014 roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". W tym roku odbyła się jej trzecia edycja. Dwa lata temu "Narodowe Czytanie" zainaugurowane zostało przez wspólne czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w której wzięło udział ponad 700 miejscowości w całym kraju, czytano dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku czytaliśmy "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. 

W sobotnie popołudnie, 6 września o godz.15-tej w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury można było posłuchać tekstów polskiego noblisty. W kameralnej scenerii, wśród zieleni czytane były fragmenty wszystkich trzech części "Trylogii".

Po krótkim przywitaniu przez dyrektor Marię Ganclerz i przypomnieniu życiorysu pisarza, w rolę lektorów kolejno wcielili się : Natalia Paczkowska - uczennica gimnazjum, Barbara Ksycka - dyrektor Banku Spółdzielczego, Jakub Herfort - solista GOK, Joanna Wróblewska - nauczycielka, Jakub Ganclerz - uczeń gimnazjum, Grażyna Przybyszewska - dyrektor Przedszkola Samorządowego, Agnieszka Staszewska - lekarz, Anna Zaranek - instruktor GOK i Krzysztof Jabłoński - pracownik Orlika. Konferansjerem imprezy był znany satyryk i humorysta Mieczysław Góra.

Czytaniu poszczególnych części "Trylogii" towarzyszyła muzyka filmowa. Podczas wspólnej lektury wszyscy obecni częstowani byli jabłkami przez dziewczynki z nowo powstałego zespołu ludowego "Tolija". Już dziś wiemy, że w następnej edycji czytać będziemy "Lalkę" Bolesława Prusa". 

Podczas drugiej edycji "Narodowego Czytania" 7 września 2013 roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci - któż z nas nie zna bajki "Paweł i Gaweł" - potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich jako dorośli ludzie. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, to wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć  w jego dziełach warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było - z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań.