Spotkania przeznaczone są dla kobiet, zarówno „małych”, jak i „dużych” z miasta i gminy Budzyń noszących imię Maria.

Organizowane są raz w roku i mają charakter integracyjno-kulturalny. Są okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale też do poznania życia i twórczości osób sławnych noszących to imię.

Maria - jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam, które oznacza „napawać radością” lub od egejskiego słowa meri-jam, które z kolei znaczy „ukochana przez Boga”.

 

W piątek 13 sierpnia 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się IV Spotkanie Budzyńskich Marii. W tym roku organizatorki: Maria Ganclerz – dyrektor Biblioteki Publicznej i Maria Jabłońska – była sołtys Budzynia postanowiły, że Marie będą świętować „Na góralską nutę”.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia wszystkich Marii przybyłych na spotkanie i toastu imieninowego. Następnie Maria Ganclerz w kilku zdaniach przypomniała historię imienia Maria, dodając trochę bieżących informacji statystycznych. Ogółem w naszym kraju jest około 800 tys. pań noszących imię Maria. W 2020 roku imię Maria w Polsce otrzymało 3.719 dziewczynek. W rankingu imion za ubiegły rok imię Maria zajęło 8. miejsce. W Gminie Budzyń mamy 173 Marie, z tego 81 Marii mieszka w Budzyniu. Najmłodszą jest Marysia Kowalska, ma rok i dwa miesiące. W trakcie spotkania Marie obejrzały prezentację multimedialną o polskich górach. Dowiedziały się o ich związkach z literaturą, filmem i muzyką. Przedstawiono sylwetki słynnych poetów, dla których góry były inspiracją twórczą: Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy Tetmajera, Jana Kasprowicza. Wyświetlono kilka filmów youtube muzyków śpiewających po góralsku, m.in.: Golec uOrkiestry, Sebastiana Karpiel Bułecki i Baciarów. Była też mowa o góralach, ich obyczajach i stroju podhalańskim, który jest jednym z najważniejszych elementów góralskiego folkloru. Prawdziwy strój damski i męski zaprezentowali „na żywo” państwo Jabłońscy. Marie miały też okazję spróbować prawdziwej kwaśnicy. Tradycyjnie w trakcie imprezy dokonano losowania „Królowej Spotkania”. W tym roku tytuł ten przypadł pani Marii Kaczmarek z Wyszyn. Wybrano też „Gaździnę Spotkania”, którą została Maria Ziemska i „Zbójniczkę Podhala”, którą została Maria Disterheft. Tytuł „Cukierkowej Marii”, czyli zwyciężczyni konkursów uzyskała Maria Lewandowska. Całe spotkanie przeplatane było zabawami słownymi, żartami, śpiewem i tańcami. 

 

 

W piątek, 28 sierpnia 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się III Spotkanie Budzyńskich Marii. W tym roku Marie swoje piękne imię celebrowały w stylu hawajskim. Kwiaty we włosach, naszyjnik lei na szyi, ciekawe akcesoria i kolorowe dekoracje stworzyły niezwykłą tropikalną aurę. Po powitaniu i wspólnym wzniesieniu toastu nastąpiło uroczyste przyjęcie do swojego grona najmłodszej Marii, czyli dwu i pół miesięcznej Marysi Kowalskiej z Budzynia. Następnie Marie wysłuchały kilku ciekawostek na temat Hawajów i obejrzały krótką prezentację o tym fascynującym archipelagu. Podczas całego spotkania panowała niezwykle miła i wesoła atmosfera. Marie tańczyły, śpiewały, rozwiązywały różne zagadki, żartowały i opowiadały śmieszne historyjki. Odbyło się też losowanie „Królowej Spotkania”, którą została Maria Jabłońska, a tytuł „Pomocnicy Królowej” wylosowano dla Marii Zielińskiej. Pani Maria Lewandowska, która podczas zabaw uzbierała sobie najwięcej punktów została mianowana „Cukierkową Marią”. Spośród uczestniczek wyróżniona została również pani Maria Szarek, jako Maria sumiennie odwiedzająca budzyńską bibliotekę. Wręczono wiele nagród niespodzianek i żartobliwych prezentów. Na pożegnanie każda Maria otrzymała książeczkę z życiowymi sentencjami wybitnych osobowości. Z pewnością te egzotyczne party na długo pozostaną w pamięci biorących udział w tegorocznym spotkaniu.

W piątek 9 sierpnia 2019 roku w Budzyniu na Olszynkach odbyło się II Spotkanie Budzyńskich Marii.  W spotkaniu udział wzięło ponad 50 pań ,,małych i dużych” o tym imieniu. Na wstępie wszystkie uczestniczki zostały powitane przez pomysłodawczynie tego wydarzenia - dyrektor Biblioteki Publicznej w Budzyniu Marię Ganclerz i byłą sołtys Marię Jabłońską. Na spotkanie przybyły nie tylko Marie z Budzynia, lecz także z Gminy m.in. z Bukowca, Dziewoklucza, Grabówki, Kąkolewic, Prosny, Sokołowa Budzyńskiego, Brzekińca i Wyszyn. Każda Maria otrzymała różyczkę i okolicznościową przypinkę z własnym imieniem. Dodatkowo najstarsza 94 - letnia Maria Szepczyńska i najmłodsza półroczna Marysia Kronkowska otrzymały upominki. Wyróżniona została także jedyna mająca w tym dniu urodziny Maria Zdanowska z Prosny. W trakcie spotkania Maria Ganclerz przedstawiła wiele ciekawostek na temat imienia Maria. Okazuje się, że imię Maria w Polsce funkcjonuje od XII wieku i swoje imieniny obchodzi 62 razy w ciągu roku. Jednak najważniejsze daty to te, które związane są z kultem maryjnym. W Polsce jest ok. 750 tys. Marii.  W 2018 roku imię to otrzymało 5442 dzieci, w tym 1830 płci męskiej. Imię Maria jest to jedyne imię żeńskie, które można nadawać jako drugie chłopcom. W gminie Budzyń ogółem są 173 osoby z imieniem Maria, z czego 82 mieszkają w Budzyniu. Następnie panie wzniosły toast i rozpoczęły wspólną biesiadę. Wszyscy uczestnicy imprezy świetnie się bawili przy tanecznej muzyce i suto zastawionym stole.

W piątek, 17 sierpnia 2018 roku miejscowe Marie spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu, by wspólnie przy kawie i słodkościach celebrować to piękne imię. W spotkaniu udział wzięło 28 Marii, w tym najstarsza - pani Maria Szepczyńska, która wkrótce skończy 92 lata i najmłodsza sześciomiesięczna Marysia Szurpit. Organizatorki Maria Ganclerz - dyrektor Biblioteki Publicznej i Maria Jabłońska - sołtys wsi Budzyń przygotowały dla uczestniczek szereg niespodzianek i atrakcji. Jednak, jak przystało na patriotki, spotkanie rozpoczęło się od uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Marie wysłuchały ciekawostek na temat pochodzenia i znaczenia swojego imienia. Dowiedziały się między innymi, że w naszym kraju jest około 750 tysięcy Marii. W Budzyniu many 82 Marie, a w całej Gminie 170. Poznały biogramy sławnych Marii - uczonych, pisarek, artystek i królowych. Była też mowa o mężczyznach, gdyż Maria jest to jedyne imię żeńskie, które jako drugie może być nadawane chłopcom. Spotkanie było przeplatane konkursami, zabawami i piosenkami o Mariach. Miła, wesoła atmosfera sprawiła, że uczestniczące w spotkaniu Marie już umówiły się na wspólne biesiadowanie za rok.