LISTOPAD POETYCKI

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz drugi włączyła się w obchody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Wydarzenie to organizowane jest przez Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Podczas tegorocznej 46. edycji, w dniach od 7 do 10 listopada 2023 r. w całej Wielkopolsce promowano twórczość poetycką. W Budzyniu 8 listopada mieliśmy przyjemność gościć panią Stanisławę Łowińską i Sławomirę Sobkowską-Marczyńską.

Stanisława Łowińska jest poetką i dziennikarką, członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Do 2000 roku pełniła funkcję redaktora naczelnego miesięcznika wielkopolskiej oświaty „Otwarta Szkoła”. Nadal służy kulturze i edukacji, pracuje i publikuje w czasopiśmie „Uczyć lepiej”. Uprzednio przez szereg lat pracowała w „Tygodniku Ludowym”, publikowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz w pismach literackich. Realizowała również programy w TV „S” w Poznaniu. Swoje utwory publikowała m.in. w wielu wydawnictwach zbiorowych. Od roku 1975 roku jej wiersze prezentowane były na antenie Polskiego Radia. Wydała tomik poezji „Dotykać serca”, bajkę „Kot Fantasta” oraz zbiór wierszy „Złożyć Słowo”, ”Cisza na palcach” i „Lepicadło”. Uprawia różne formy poetyckie: pieśni, hymny, fraszki, bajki, kolędy, pastorałki, satyry. W dziedzinie poezji otrzymywała wiele nagród i wyróżnień. Pani Stanisława była też założycielką Klubu Młodego Dziennikarza przy Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu, który prowadziła przez kilka lat. Z jej inicjatywy jest organizowana „Lednicka Wiosna Poetycka”.

Sławomira Sobkowska-Marczyńska to poetka, dziennikarka i germanistka, która uprawiała przez 12 lat gimnastykę artystyczną. Jest wielokrotną mistrzynią Polski, drugą polską gimnastyczką artystyczną w historii tej dyscypliny sportowej na arenie międzynarodowej. Za swoje sukcesy Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna przyznała jej klasę mistrzowską międzynarodową i Złotą Odznakę FIG. W latach 80-tych współpracowała z Ośrodkiem TV w Poznaniu, publikowała też teksty dziennikarskie w czasopismach „Nurt”, „Świat Młodych” i „Tempo”. Dorosłe życie poświęciła wielkopolskiej oświacie, za co w roku 2015 otrzymała Nagrodę Prezydenta m. Poznania. Jako poetka debiutowała w 2021 roku w audycji radiowej Piotra Spottka i Marii Duszki „Pod wielkim dachem nieba”, w czasie której Maria Duszka przeczytała kilka jej wierszy, po czym przyjęła ją do Koła Literackiego „Anima”. W 2022 roku wiersze jej zostały opublikowane w książce pt.”Tańcząca w chmurach”.

Na spotkanie z poetkami przybyli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy pan Marcin Sokołowski, Radna Rady Powiatu pani Barbara Ksycka, Przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów pani Krystyna Przywarczak, Członkinie Klubu Seniora i Zespołu „Złoty Liść” oraz Czytelnicy Biblioteki.
Podczas spotkania poetki opowiadały o sobie i czytały własne wiersze. Jako pierwsza zaprezentowała się pani Sławomira Sobkowska-Marczyńska. Czytała wiersze z tomiku „Tańcząca w chmurach”, nostalgicznej opowieści o trudach i radościach swojego życia, ujętej w liryczne metafory i frazy. Następnie pani Sławomira Łowińska przedstawiła swoją osobowość. Opowiedziała o etapach powstawania wierszy, inspiracjach oraz o swoim dorobku poetyckim. Recytowała wiersze, przeczytała fragment bajki, śpiewała, opowiadała anegdoty. Twórczość poetek nagrodzona została gromkimi brawami i słowami uznania. Spotkanie przeplatane było piosenkami w wykonaniu Małgosi Janiszewskiej, Mikołaja Niedbalskiego i Julki Michalak. Niepowtarzalny klimat oraz wyjątkowe piękno poezji w przyjemny sposób pozwoliło uczestnikom spotkania oderwać się od codzienności.