"Narodowe Czytanie" to akcja ogólnopolska zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 

W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury

W sobotę, 7 września 2019 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz ósmy zorganizowała Narodowe Czytanie, na które przybyło ponad 70 osób. Początkowo miało się to odbywać w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury, ale ze względu na padający deszcz impreza odbyła się w holu budynku.

Na wstępie dyrektor Biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zebranych i w kilku zdaniach przedstawiła cel tej ogólnopolskiej akcji i tytuły utworów czytanych w poprzednich edycjach. W tym roku akcja Narodowego Czytania miała nieco inny przebieg. Para prezydencka zdecydowała się bowiem wybrać do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Czytanie fragmentów nowel poprzedziła piosenka „Myślimy o Polsce” w wykonaniu Kamili Górnej i Jakuba Herforta. Następnie rozpoczęło się czytanie, utwory czytali mieszkańcy Budzynia, a wstęp do danego działa i życiorys autora czytał Jakub Ganclerz.

Fragmenty ośmiu nowel polskich czytali kolejno:
Ewelina Nowakowska - „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
Robert Chojnacki - „Dym” Marii Konopnickiej,
Monika Szukała-Piasecka - „Katarynka” Bolesława Prusa,
Piotr Zube - „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza,
Ewelina Sell z dziećmi - „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
Andrzej Waleński - „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
Małgorzata Jeska - „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
Józef Wróblewski - „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Czytanie fragmentów tych niepowtarzalnych dzieł i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłych zakończyła piosenka pt. „My wszyscy Polacy”, w śpiewanie której włączyli się wszyscy obecni. Druga część spotkania była typowo kameralna. Była kawa, ciasto i różne atrakcje : foto-budka, malowanie twarzy i baloniki. Wszystkie osoby, które czytały fragmenty otrzymały pisemne podziękowanie wraz z pakietem książek zawierających nowele polskie. Pozostali uczestnicy na pamiątkę tego wydarzenia dostali jedną z czytanych nowel z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

8 września 2018 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej, siódmej już  edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - uznane za jedną z najwybitniejszych powieści XX wieku. Powieść, w której pisarz dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. 

Poszczególne fragmenty powieści kolejno czytali: Kamila Górna – solistka ze Studia Piosenki GOK, Magdalena Gokiert–Kabat – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ks. Hubert Staszak – wikariusz budzyńskiej parafii, Iwona Repczyńska – dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Budzyniu, Krzysztof Węgrzyn – kierownik Kina Mewa, Renata Aniołek – bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej, Ewa Kasperczak – sekretarz Urzędu Gminy, Ewa Kabat – autorka książki pt. „Budzyń i jego powstańcy” i Oktawia Rzepka – uczennica szkoły średniej.

Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Zarówno formuła, jak i scenografia spotkania nawiązywały do 100–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Lektura tej pięknej i mądrej książki oraz akcenty patriotyczne i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" z pewnością podkreśliły znaczenie tej doniosłej rocznicy i jej bohaterów.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w sobotę 2 września 2017 roku. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Tegoroczną lekturą „Narodowego Czytania” było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – najsłynniejszy dramat, powstały na kanwie autentycznego wydarzenia.

Niepewna pogoda sprawiła, że tym roku miłośnicy literatury spotkali się w sali kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury. Czytanie”Wesela” poprzedziła krótka biografia Stanisława Wyspiańskiego, którą przeczytał Jakub Ganclerz – uczeń technikum. Następnie kilka zdań na temat genezy i budowy utworu dodała bibliotekarka Beata Szczurek.

Po wysłuchaniu fragmentu muzyki z filmu nastąpiło czytanie specjalnie przygotowanej przez dyrektor biblioteki Marię Ganclerz adaptacji „Wesela”, łączącej dialogi dramatu ze streszczeniem jego fabuły. Akt I dramatu czytały : Ewelina Zube – główna księgowa GOK z córką Zuzią, uczennicą klasy szóstej oraz czytelniczki – Paulina Szak i jej córka Kasia, uczennica klasy trzeciej. O wydarzeniach zachodzących w akcie II czytali : Dariusz Dudziak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu z żoną Grażyną, Krystyna Kempka – bibliotekarka szkolna, nauczycielki – Magdalena Łech i Małgorzata Zawisła oraz Piotr Ślęzak – instruktor WDK w Wyszynach. Do przeczytania aktu III zaproszeni zostali : Krystyna Przywarczak – przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów, Wanda Bielecka – stażystka i Grzegorz Wróblewski – leśnik.

Piękna interpretacja, czytanie z podziałem na role i modulacja głosem przez czytających sprawiła, że wydarzenia opisane w „Weselu” ożyły kolejny raz. Przez ponad godzinę mogliśmy poczuć klimat i nastroje społeczne panujące w 1900 roku w naszym kraju.

W drugiej części spotkania uczestnicy „Narodowego Czytania” mogli podziwiać występy solistek ze „Studia Piosenki” GOK. Zaśpiewały dla nas m.in.: Zofia Geisler, Martyna Krawczyk, Zuzanna Zube, Kamila Górna, Wiktoria Habet i Amelia Stawowa.

Na pamiątkę tego wydarzenia osoby czytające i śpiewające otrzymały egzemplarz „Wesela” z okolicznościowa pieczęcią, która została przysłana z Kancelarii Prezydenta RP.

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy słodki poczęstunek, a dla najmłodszych dodatkowo wesołe atrakcje.

W pierwszą sobotę września miłośnicy literatury wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pn. „Narodowe Czytanie”. Już od 5 lat w tym wyjątkowym dniu, z inicjatywy Prezydenta RP,  w całym kraju czytane są fragmenty wybitnych, polskich dzieł. W tym roku internauci spośród pięciu pozycji, wybrali „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu z wielką radością celebrowała to czytelnicze święto. Zaprosiliśmy mieszkańców Budzynia do parku przy Gminnym Ośrodku Kultury, by wspólnie przypomnieć sobie losy Ligii i Marka Winicjusza.

Uczestników oraz zaproszonych gości powitała na miejscu dyrektor biblioteki – Maria Ganclerz, następnie Jakub – uczeń budzyńskiego gimnazjum  przedstawił rys biograficzny Henryka Sienkiewicza. Czytanie powieści rozpoczął pan Piotr Jankowski – przewodniczący Rady Powiatu. Następne fragmenty kolejno czytali : Maria Wojciechowska – laureatka tegorocznego konkursu czytelniczego „Wzorowy Czytelnik”, Mariusz Ajchsztet – animator sportu na boisku "Orlik", Teresa Janiszewska – emerytowana nauczycielka, Kinga Buszkiewicz – dyrektor Gimnazjum, Dorota Banach – wicedyrektor Szkoły Podstawowej, Elżbieta Kapała – kierownik GZEASz i Mieczysław Góra – poeta, satyryk.

Na „Narodowym Czytaniu” nie zabrakło niespodzianek. Było coś dla ducha ale także i dla ciała np. pyszne pączki i cukierki. Najmłodsi, dla których „ Quo vadis”  to jeszcze za trudna lektura, mogli zająć się malowaniem twarzy oraz pobawić zwierzątkami skręconymi z balonów. Może dzięki temu takie spotkania z książką będą im się kojarzyć z zabawą i z przyjemnością. Sobotnie spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem możemy uznać za naprawdę udane i spędzone w kreatywny sposób.

Zapraszamy, przyłączcie się do nas za rok !

W sobotę, 5 września 2015 roku odbyła się czwarta edycja "Narodowego Czytania" w Polsce. Budzyńska Biblioteka Publiczna po raz kolejny przyłączyła się do tego czytelniczego wydarzenia.

Spotkanie odbyło się w samo południe, na pięknym rynku, tuż przy fontannie. Rozpoczęło się od przypomnienia ważniejszych faktów z życia Bolesława Prusa, które przedstawił Jakub Ganclerz - uczeń klasy II gimnazjum. Następnie wybrane fragmenty "Lalki" czytali zaproszeni goście. Rozpoczął wójt gminy - Marcin Sokołowski. Kolejne fragmenty czytali : Sylwia Głowacka - dyrektor Przedszkola Niepublicznego "Mała Odkrywca", Irena Pszczoła - lekarz pediatra, Józef Przybyszewski - długoletni czytelnik biblioteki, Grażyna Petzka-Śliwińska z córkami Anielką i Marysią, Martyna Grela - absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej, Marek Bocheński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Maria Jabłońska - sołtys wsi Budzyń.

Każdy z gości otrzymał w prezencie wyjątkowe wydanie "Lalki" z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania. W nawiązaniu do faktu z życia pisarza, który podczas swoich częstych wizyt w Nałęczowie rozdawał dzieciom cukierki, organizatorzy również częstowali przybyłych na spotkanie słodyczami. Pomiędzy poszczególnymi fragmentami  powieści rozbrzmiewała muzyka z filmu.

Ideą "Narodowego Czytania" w Budzyniu jest przede wszystkim wyjście do ludzi. Każdego roku to spotkanie z polską literaturą, odbywa się w innej części Budzynia, aby zaintrygować przechodnia, przyciągnąć i zaciekawić.

Tegoroczne "Narodowe Czytanie" zostało również zaakcentowane przez mieszkańców Budzynia za granicą. Przebywająca na tourne w USA kapela "Kombinatorzy" czytała fragmenty  "Lalki" dla Polonii Amerykańskiej. 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu od 2014 roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". W tym roku odbyła się jej trzecia edycja. Dwa lata temu "Narodowe Czytanie" zainaugurowane zostało przez wspólne czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w której wzięło udział ponad 700 miejscowości w całym kraju, czytano dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku czytaliśmy "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. 

W sobotnie popołudnie, 6 września o godz.15-tej w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury można było posłuchać tekstów polskiego noblisty. W kameralnej scenerii, wśród zieleni czytane były fragmenty wszystkich trzech części "Trylogii".

Po krótkim przywitaniu przez dyrektor Marię Ganclerz i przypomnieniu życiorysu pisarza, w rolę lektorów kolejno wcielili się : Natalia Paczkowska - uczennica gimnazjum, Barbara Ksycka - dyrektor Banku Spółdzielczego, Jakub Herfort - solista GOK, Joanna Wróblewska - nauczycielka, Jakub Ganclerz - uczeń gimnazjum, Grażyna Przybyszewska - dyrektor Przedszkola Samorządowego, Agnieszka Staszewska - lekarz, Anna Zaranek - instruktor GOK i Krzysztof Jabłoński - pracownik Orlika. Konferansjerem imprezy był znany satyryk i humorysta Mieczysław Góra.

Czytaniu poszczególnych części "Trylogii" towarzyszyła muzyka filmowa. Podczas wspólnej lektury wszyscy obecni częstowani byli jabłkami przez dziewczynki z nowo powstałego zespołu ludowego "Tolija". Już dziś wiemy, że w następnej edycji czytać będziemy "Lalkę" Bolesława Prusa". 

Podczas drugiej edycji "Narodowego Czytania" 7 września 2013 roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci - któż z nas nie zna bajki "Paweł i Gaweł" - potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich jako dorośli ludzie. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, to wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć  w jego dziełach warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było - z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań.

Dnia 8 września 2012 roku odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Narodowe Czytanie", która została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W całym kraju dziesiątki miejscowości z udziałem tysięcy ludzi czytało publicznie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - dzieło wielkiego polskiego Wieszcza, które stało się epopeją narodową. Dzieło, które zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Dzieło o szczególnym znaczeniu dla Polaków, nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i umiłowania ojczystego kraju. Poemat "Pan Tadeusz" to też nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, która czyni nas wspólnotą. Łączy nas pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć.