"MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ" GABRIELI ZAPOLSKIEJ

W sobotę 4 września 2021 roku w Budzyniu w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W wydarzeniu tym udział wzięło około 140 osób. Na początku dyrektor biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zgromadzonych, w tym burmistrza – pana Marcina Sokołowskiego i jego zastępcę pana Piotra Jankowskiego. Następnie w kilku zdaniach opowiedziała o ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania i tegorocznej lekturze. Na lekturę dziesiątej, jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania para prezydencka wybrała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Fragmenty dramatu czytane były z podziałem na role przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. W bohaterów utworu wcielili się: Hanna Danielewicz (Dulska), Krzysztof Węgrzyn (Dulski), Mateusz Nowakowski (Zbyszko), Wiesława Ajchsztet (Hesia), Longina Żołnieruk (Mela), Halina Gapińska (Juliasiewiczowa), Joanna Wróblewska (Hanka), Krystyna Kempka (Lokatorka), Wioletta Stefańska (Tadrachowa).

W drugiej części spotkania wystąpili soliści ze Studia Piosenki GOK: Wiktoria Binert, Ola Bromberek, Kamila Górna, Mikołaj Janicki, Małgosia Janiszewska, Zosia Jaskulska, Wiktoria Kramer, Pola Lewandowska, Natalia Łasecka, Mikołaj Niedbalski, Jagoda Polak oraz nowo utworzony zespół w składzie: Miroslava Chernetska, Anna Zaranek i Marek Bocheński. Gościnne zaśpiewała Łucja Dobrogowska z Rogoźna. W międzyczasie uczestnicy mogli skosztować wypieków przygotowanych przez stowarzyszenie „Razem dla Budzynia”. Najmłodsi wesoło bawili się na zamku dmuchanym. Dużym wzięciem cieszyły się artystyczne malunki twarzy i rąk wykonywane przez panie z budzyńskiego przedszkola: Dorotę Chroł i Grażynę Szymaniak. Na zakończenie spotkania wszystkim rozdane zostały egzemplarze dramatu „Moralność pani Dulskiej” z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.