To już budzyńska tradycja : co roku mieszkańcy Budzynia witają Nowy Rok koncertowo. Tak było i w tym roku.  W niedzielę, 5 stycznia w hali sportowo-widowiskowej Szkoły Podstawowej odbył się Koncert Noworoczny, na który przybyło ponad 300 osób. Przybyłych gości przywitał organizator imprezy pan Marek Bocheński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Główną gwiazdą koncertu była Julia Stolpe z zespołem - wokalistka o wyjątkowej barwie głosu. Piosenki w jej wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych. Następnie na scenie pojawili się soliści ze Studia Piosenki GOK. Po młodych artystach wystąpiła Budzyńska Orkiestra Dęta w towarzystwie formacji mażoretek PA-MAR-SZE z Rogoźna. Orkiestra zagrała wiązankę utworów światowej muzyki. Na zakończenie koncertu, jak w Filharmonii Wiedeńskiej, orkiestra zagrała Marsz Radeckiego, który został przyjęty przez publiczność z wielkim aplauzem.

Dnia 4 stycznia 2020 roku, w przeddzień 101 rocznicy wyzwolenia Budzynia, w budynku dawnej Szkoły Podstawowej przy ulicy Dworcowej otwarta została Izba Historii Ziemi Budzyńskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, Kościoła, okolicznych muzeów oraz współtwórcy izby historii. Podczas wystąpień okolicznościowych największe słowa uznania padły pod adresem Hanny Danielewicz - pomysłodawczyni, aranżatorki i wykonawcy tego pięknego dzieła. Jako nauczyciel historii i szefowa tutejszego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, przez 40 lat zbierała i tworzyła kolekcje pamiątek po mieszkańcach Budzynia. Izba Historii Ziemi Budzyńskiej zawiera pamiątki od archeologii po współczesność. Podczas zwiedzania mieszkańcy gminy odnajdywali wspomnienia o swoich przodkach, rozpoznawali przedmioty używane w domach swoich rodziców i dziadków, oglądali dawnych mieszkańców.

11 grudnia 2019 roku gościem Biblioteki Publicznej był Robert Gondek – znany podróżnik i fotograf przyrody. W spotkaniu, które odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Wyszynach uczestniczyli uczniowie z wielu klas Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Tematem multimedialnego spotkania była Afryka – ogromy, tajemniczy i ciekawy kontynent. Pan Robert – doświadczony globtroter – zaprezentował piękne autorskie zdjęcia, ukazujące unikatowe afrykański przestrzenie widziane z lądu, wody i powietrza. Podzielił się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z licznych podróży do egzotycznych krajów. Piękne filmy i fantastyczna afrykańska muzyka stały się tłem do opowieści o zróżnicowanych krajobrazowo i kulturalnie rzadko odwiedzanych krajach Afryki. Podróżnik z wielką pasją mówił o prowadzonym przez siebie projekcie „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Dowiedzieliśmy się, że tej pory odwiedził 20 z 56 państw w Afryce, a wspomnienia i dokumentację z tych podróży zamieścił w pięknie wydanym albumie. Młoda widownia z wielkim zainteresowaniem słuchała ciekawostek o gorylach w Rwandzie, tamburyniarzach w Burundi, tanzańskich parkach narodowych pełnych dzikich zwierząt, masajskich wioskach, wodospadach Murchisona, czy jeziorze Malawi. Spotkanie z Robertem Gondkiem zachwyciło wszystkich uczestników. Było okazją do przeżycia ciekawej przygody, poznania interesujących ludzi i ich zwyczajów, niesamowitych i groźnych zwierząt oraz nieznanych stron świata.

W dniu 10 grudnia w ramach projektu „Z książką na start” Bibliotekę Publiczną odwiedziła grupa „Wiewiórek” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Budzyniu. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 3-6 lat i ma na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie rodziców do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem – w doborowym towarzystwie książki.

Podczas spotkania przedszkolaki zostały zapoznane z biblioteką i jej zbiorami. Poznały pojęcia związane z książką i czytelnikiem. Dowiedziały się, jak ułożone są książki w bibliotece i jak należy o nie dbać. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały czytanej bajki pt. ”Kicia Kocia w bibliotece” autorstwa Anity Głowińskiej. Wychowawczyni grupy pani Wioletta Magdzińska zadbała, aby wszystkie „Wiewiórki” zostały czytelnikami naszej biblioteki. Za przystąpienie do projektu przedszkolaki otrzymały Kartę Małego Czytelnika oraz książkę w prezencie. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma jedną naklejkę. A po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego zainteresowania czytelnicze. Wizyta sprawiła wszystkim ogromną radość. Przedszkolaki pełne wrażeń i nowych doświadczeń, z uśmiechem na twarzy żegnały bibliotekę.

W środę, 4 grudnia 2019 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu gościła Łukasza Wierzbickiego – pisarza, podróżnika, redaktora, biografistę. Autora wielu książek dla dzieci i młodzieży, w których opisane są prawdziwe historie niezwykłych ludzi i zwierząt. Dwie z jego książek „Afryka Kazika” i „Dziadek i niedźwiadek” należą do kanonu lektur szkolnych.

Pisarz tego dnia przeprowadził dwa spotkania autorskie. Pierwsze dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wyszynach, drugie dla trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Spotkania z tym niezwykłym autorem miały wyjątkowy przebieg i były takie, jak jego książki – pisane łatwo, zrozumiałym dla dzieci językiem, lecz mówiące o sprawach niezwykłej wagi : szczęściu, miłości, przyjaźni i odwadze. Pisarz z wielką pasją opowiadał dzieciom o sobie i swojej twórczości oraz o bohaterach swoich książek. Dodatkowo te wspaniałe opowieści wzbogacił ciekawą prezentacją multimedialną. Pan Łukasz przywiózł ze sobą mnóstwo różnych rekwizytów, które jeszcze bardziej pobudzały wyobraźnię małych odbiorców. Zachęcał też dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, a przede wszystkim do realizacji swych marzeń, nawet tych, które w danym momencie wydają się być bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Spotkania odbyły się w przemiłej i radosnej atmosferze. Były pełne humoru, salw śmiechu, ale i chwil refleksji. Z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Odwiedziny przedszkolaków w bibliotece zawsze należą do spotkań wyjątkowych i przynoszą wiele radości zarówno bibliotekarzom, jak i dzieciom. Tak było i tym razem, gdy w miniony wtorek 3 grudnia do Biblioteki Publicznej zawitały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mały Odkrywca”. Dla większości dzieci nie była to pierwsza wizyta w bibliotece, bowiem dzięki współpracy z dyrektor przedszkola panią Sylwią Głowacką prawie wszystkie przedszkolaki są już „prawdziwymi czytelnikami” naszej biblioteki i posiadają swoje konta czytelnicze. Spotkanie rozpoczęło się od "opowieści o pięknej i magicznej krainie pełnej książek”. Opowiedziano dzieciom jakie zasady obowiązują w bibliotece, jakie książki w niej na nich czekają i jak należy je chronić przed zniszczeniem. Po krótkiej, lecz bardzo ożywionej dyskusji dzieci z bibliotekarką, przyszła pora na głośne czytanie. Z wielką uwagą i w ogromnym skupieniu przedszkolaki wysłuchały legendy „O Piaście Kołodzieju”. Na koniec przypomniano dzieciom, jak uzyskać dyplom „Małego Czytelnika”, gdyż wszystkie obecne na spotkaniu przedszkolaki biorą udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Młodzi czytelnicy odebrali już swoje wyprawki czytelnicze – książkę „Pierwsze czytanki dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika i rozpoczęli zbieranie naklejek. Miło nam poinformować, że z przedszkola „Mały Odkrywca”, jako pierwsza uzbierała dziesięć naklejek i swój imienny dyplom oraz nagrodę-niespodziankę odebrała już Lena Romanowska. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i pełnej uśmiechów atmosferze.

26 listopada 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się wystawa pn. ,,Mój Anioł Stróż" . Była to wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci z klas młodszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Oprócz Aniołów dzieci dodatkowo wykonały ogromną ilość Szopek Betlejemskich. Jury w składzie : przewodnicząca - Hanna Danielewicz oraz członkowie - Maria Jabłońska i Anna Zaranek spośród wszystkich prac wyłoniło trzy najładniejsze oraz przyznało jedno wyróżnienie.

I miejsce - Julia Hołubowska

II miejsce - Stanisław Koczorowski

III miejsce - Mikołaj Kierna

Wyróżnienie - Amelia Nochowicz 

Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora GOK pana Marka Bocheńskiego dyplomy i nagrody rzeczowe. Po oficjalnym otwarciu wystawy rodzice wraz z dziećmi oraz zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej, w której miała miejsce inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy IId pod okiem wychowawcy Danuty Bentkowskiej. Po uroczystości na dzieci czekała niespodzianka w formie seansu filmowego. Całość imprezy uświetnili swoimi piosenkami soliści ze Studia Piosenki GOK - Hania Kasperczak, Zuzia Ciesielska i Mikołaj Niedbalski.

Co roku 25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Z tej okazji grupa „Sówek” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka odwiedziła naszą bibliotekę wraz ze swoimi pluszakami. Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone już od wielu lat na całym świecie. I nic w tym dziwnego, bo to zazwyczaj pluszowy miś jest pierwszą, ulubioną zabawką każdego dziecka, a także bohaterem wielu książek i filmów dla najmłodszych.

Podczas spotkania dzieci poznały misie mieszkające w bibliotece : polskiego, roztropnego z klapniętym uszkiem Misia Uszatka, niebieskiego, bohatera Słonecznej Krainy Misia Fantazy, angielskiego w niebieskim płaszczyku Misia Paddingtona, żółtego i grubiutkiego, chętnego na małe co-nie-co Kubusia Puchatka, australijskiego, wiszącego prawie cały dzień na gałęzi eukaliptusa Misia Koalę i słodkiego, chińskiego biało-czarnego, zamieszkującego lasy bambusowe Misia Pandę. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat różnych misiów i chętnie też opowiadały swoich pluszowych maskotkach. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o misiu Bodo, który dopóki nie został czytelnikiem biblioteki ciągle się nudził. Przedszkolaki z grupy „Sówek” z pewnością nie będą się nudziły, gdyż wszystkie posiadają już karty biblioteczne. Wizyta przebiegła w bardzo miłej, serdecznej atmosferze i zakończyła się wspólnym zdjęciem.

19 listopada Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz kolejny gościła Romana Pankiewicza – pisarza i podróżnika z Krakowa, autora książek dla dzieci i dorosłych. Tym razem pan Roman przyjechał, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Pierwsze spotkanie odbyło się w przedszkolu im. Koziołka Matołka w Wyszynach, a drugie z udziałem dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu. Pisarz zaprezentował przedszkolakom swoją serię książeczek „5 ważnych zawodów”. Wcielając się w rolę bohaterów swoich książek : żołnierza, policjanta, listonosza, strażaka i ratownika medycznego czytał wierszowane historyjki i opowiadał ciekawostki o tych zawodach. Prezentował elementy strojów i ciekawe atrybuty każdego z zawodów. Z dużym poczuciem humoru i talentem aktorskim przedstawił uczestnikom, jaką ważną rolę w społeczeństwie pełnią osoby wykonujące te zawody. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu dopowiadając rymy do czytanych wierszy i udzielając odpowiedzi na zadawane przez pisarza pytania. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca barwne ilustracje z książek. Po spotkaniu chętni mogli zakupić książeczki z dedykacją pisarza. Wszystkie pozycje z cyklu „5 ważnych zawodów” oraz nowego cyklu „5 zawodów kultury i oświaty”, o którym autor opowie dzieciom podczas następnego spotkania są dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece.

W dniu 29 października Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz pierwszy w historii miała okazję do włączenia się w obchody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, odbywającego się corocznie w Poznaniu. W ramach panelu literackiego „Nie tylko klasycy. Poezja Twórców Wielkopolski” gościła trójkę poetów, członków poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich : Marię Kogut – poetkę, nauczycielkę z Ludomek w gminie Ryczywół. Autorkę czterech tomików wierszy : „Pochwycić ptaka”, „W sieci krajobrazów”, „Przenikanie”, „Między kroplami deszczu” ; Pawła Kuszczyńskiego - poetę i krytyka literackiego z Poznania. Autora 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana, w 2018 r. nosi tytuł „Pora słowa”. Byłego prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich i Krzysztofa Galasa – niewidomego poetę, publicystę, dziennikarza, gitarzystę. Autora dziesięciu książek poetyckich oraz zbioru felietonów ,,Widzieć intelektem”. Kompozytora wielu piosenek, które śpiewa wraz z żoną Aliną w duecie ,,Sobie Przeznaczeni”.

W spotkaniu poetyckim, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury udział wzięło ponad 40 osób. W kameralnej scenerii, przy zapalonych świecach i kawie przez ponad godzinę słuchaliśmy wierszy o różnej tematyce. Prezentacja twórczości poszczególnych poetów przeplatana była piosenkami w wykonaniu Krzysztofa Galasa. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko talent pisarski i umiejętności muzyczne naszych gości, ale też bardzo sympatyczne, kontaktowe i uśmiechnięte osoby.

Wielki Jubileusz – wielkie świętowanie. Dwa dni Biblioteka Publiczna w Budzyniu obchodziła swoje 70 urodziny. W środę 2 października uroczyste obchody jubileuszu odbyły w restauracji Platinum. Na uroczystość przybyły władze powiatowe, gminne, dyrektorzy i pracownicy okolicznych bibliotek i instytucji współpracujących z biblioteką. Na wstępie wszystkich zebranych powitała dyrektor Biblioteki Publicznej  - Maria Ganclerz, która przybliżyła historię tej placówki na przestrzeni 70 lat. Podziękowała przede wszystkim czytelnikom za to, że są, że kochają książki, że głównie dzięki nim bibliotekarze czują się potrzebni. Następnie Biblioteka wyróżniła swoich najaktywniejszych i systematycznych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat czytelników. Podziękowania i okolicznościowe upominki otrzymali : Alicja Dowczyńska, Daniela Czernichowska, Sylwia Przywarczak i Marek Mikołajewicz. Na liście wyróżnionych czytelników są też : Janina Kamińska, Renata Łukaszewska, Krystyna Popkowska, Iwona Walerowska, Monika Kin i Zbigniew Niemiro.

Po przemówieniu pani dyrektor, życzenia jako pierwsi złożyli panowie starostowie - Mirosław Juraszek i Julian Hermaszczuk. Następnie gratulacje i życzenia przekazali : wójt - Marcin Sokołowski, przewodniczący Rady Gminy - Zenon Nowicki i wicewójt - Piotr Jankowski. Wójt obiecał, że za kilka lat biblioteka będzie miała nową siedzibę. Życzenia przekazali również : dyrektor WBP w Poznaniu – Iwona Smarsz, przewodnicząca okręgowego Zarządu SBP w Pile – Maria Bochan oraz przedstawiciele różnych instytucji współpracujących z Biblioteką i jej przyjaciele. Na koniec były życzenia od pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, które wygłosił dyrektor Marek Bocheński. Część artystyczną wypełnił mini koncert poezji śpiewanej w wykonaniu znanego muzyka Tomasza Górkiewicza.

Drugi dzień świętowania miał miejsce w czwartek 3 października w bibliotece. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę częstowani byli urodzinowym tortem. Miłą niespodzianką była wizyta uczniów klasy III wraz z wychowawczynią panią Joanną Wróblewską i grupy młodzieży z klas starszych ze Szkoły Podstawowej z nauczycielkami Renatą Aniołek i Małgorzatą Jeską oraz odwiedziny dzieci ze świetlicy środowiskowej z Sokołowa Budzyńskiego z rodzicami i opiekunką Ireną Jankowską. Jubileusz stał się także okazją do wyróżnienia uczniów ze Szkoły Podstawowej w Budzyniu z największą liczbą wypożyczeń. Dyplomy oraz nagrody książkowe otrzymali : Aleksandra Sell, Szymon Simiński, Krzysztof Gapiński, Aleksandra Geisler, Emilia Staszewska i Mikołaj Kowal. Ilość przybyłych gości i dowody sympatii, jakich doświadczyli w tych dniach pracownicy biblioteki przerosły ich oczekiwania. Były życzenia, prezenty i mnóstwo kwiatów. Biblioteka wzbogaciła się m.in. o nowy sprzęt w postaci laptopa i drukarki oraz wiele pięknych i cennych książek.