Z okazji przypadającego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarza  Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Budzyń na wirtualne spotkania autorskie z Krzysztofem Petkiem.

Krzysztof Petek to autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Autor promuje także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie.

 - dla młodzieży - pod linkiem    https://youtu.be/0WcymJ1may8

 - dla dorosłych - pod linkiem     https://youtu.be/GYPPMPMprbM

3 marca, drugi dzień pobytu pisarza Romana Pankiewicza w Budzyniu zaowocował dwoma spotkaniami. Odbyły się one w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. W pierwszym spotkaniu udział wzięły starsze dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Na drugie spotkanie przybyli uczniowie czterech klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

W czasie spotkań pisarz z dużą dawką humoru zaprezentował swoje książki z dwóch serii napisanych dla najmłodszych czytelników. Seria „5 ważnych zawodów” składa się z pięciu książeczek, z których każda poświęcona jest odrębnemu zawodowi. Są to: „Listonosz”, „Policjant”, „Ratownik medyczny”, „Strażak” i „Żołnierz”. Do drugiej, znacznie młodszej serii wydanej w wersji posko-angielskiej zatytułowanej „5 zawodów kultury i oświaty” należą takie książeczki, jak: „Aktor”, „Animator Kultury”, „Bibliotekarz”, „Nauczyciel” i „Nauczycielka Przedszkolna”.

Pan Roman umilił dzieciom spotkania przebierając się za każdym razem w strój związany z danym zawodem. Musiał to robić szybko, gdyż na zmianę wizerunku miał tylko 20 sekund, które głośno odliczała mu publiczność. Oprócz ciekawostek o ich pracy, które przekazał dzieciom, wyświetlał kolorowe ilustracje ze swoich książek. Dzieci rymowały razem z pisarzem i uczyły się problematyki poszczególnych zawodów, przy czym także doskonale się bawiły. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i opiniami z pisarzem. Na zakończenie autor otrzymał od uczestników spotkań podziękowania i piękne laurki.

 

Po półtora rocznej przerwie ponownie odwiedził Budzyń Roman Pankiewicz – pisarz i podróżnik z Krakowa. Spotkanie autorskie odbyło się 2 marca 2021 roku w Niepublicznym Przedszkolu „Mały Odkrywca”.

Roman Pankiewicz znany jest przede wszystkim ze swojego tryptyku podróżniczego „Trzy żywioły”, do którego zaliczamy „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł’, „Niemcy – drugi żywioł” i „Islandia – trzeci żywioł”. Dopełnieniem tryptyku jest wydana w 2019 roku książka „Polski żywioł” nawiązująca do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jednak na tym spotkaniu pisarz zaprezentował swoją twórczość przeznaczoną dla najmłodszych czytelników. Były to książki z cyklu „5 ważnych zawodów” - rymowane opowieści o strażaku, policjancie, ratowniku medycznym, listonoszu i żołnierzu. Autor ku uciesze dzieci nie tylko opowiadał o tych zawodach, ale również pokazywał i omawiał przygotowany do każdej profesji oryginalny strój. Radosna atmosfera towarzyszyła także samej konieczności sprawnego przebierania się w poszczególne stroje, i tu dzieci dzielnie panu Romanowi sekundowały. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zakończyło się wspólną fotografią.

 

W środę 24 lutego 2021 roku w Bibliotece Publicznej w Budzyniu odbyły się warsztaty twórcze, w których udział wzięli uczniowie klasy IC ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich wraz z wychowawczynią Joanną Wróblewską. Warsztaty prowadzone były przez panie z "Kreatywnej Planety" z Inowrocławia. Uczniowie poznali technikę tworzenia świec żelowych od podstaw. Dzieci przy użyciu kolorowego piasku i różnych ozdób własnoręcznie układały w szklanych pojemnikach ciekawe kompozycje. Etapem końcowym produkcji świec było zalewanie rozpuszczonym żelem. Po zastygnięciu zostały one  pięknie zapakowane, co dało dzieciom możliwość sprezentowania świecy bliskiej osobie. Zajęcia te sprawiły wszystkim ogromną frajdę i pozwoliły wykazać się kreatywnością. Na koniec spotkania dzieci z ciekawością i dużym zainteresowaniem oglądały wystawę książek o tworzeniu ozdób i dekoracji z różnych materiałów. Po pamiątkowym zdjęciu, dumne i uśmiechnięte wraz ze swoimi dziełami opuszczały mury biblioteki.

 

 

29 września Biblioteka Publiczna w Budzyniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zorganizowała event literacko-muzyczny. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Książki jej należą do kanonu literatury dla dzieci. Od lat cieszą kolejne pokolenia małych czytelników. I to właśnie podczas wtorkowego spotkania twórczość Janiny Porazińskiej była na pierwszym planie. Na początku kilka zdań na temat życia pisarki przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie fragmenty jej najpiękniejszych utworów czytali kolejno: pani Grażyna Przybyszewska - „Szewczyk Dratewka”, pani Ewelina Nowakowska - „Pamiętnik Czarnego Noska”, pani Angelika Ajchsztet - „Niebieska dziewczynka”, pani Róża Zientarska - „Kichuś majstra Lepigliny”, pani Ewelina Zube z córkami Julitą i Zuzią – wiersze ze zbioru „Psotki i śmieszki”, pani Elżbieta Polcyn z córką Mają - „O dwunastu miesiącach”, pani Emilia Sell - „Zaczarowana w żabkę”, pan Krzysztof Jabłoński - „Siostra siedmiu kruków”, pani Maria Ganclerz - „Kozucha Kłamczucha”. Czytanie poszczególnych fragmentów przeplatane było piosenkami w wykonaniu solistów ze Studia Piosenki GOK. Na scenie wystąpili: Małgosia Janiszewska, Natalia Łasecka, Emilka Antkowiak, Wiktoria Binert, Mikołaj Niedbalski, Zosia Jaskólska, Hania Kasperczak, Blanka Bukowska, Zuzia Ciesielska. Gościnnie zaśpiewała Łucja Dobrogowska z Rogoźna, której mama Honorata na naszej scenie stawiała pierwsze muzyczne kroki. Wydarzeniu towarzyszyły różne atrakcje, przeznaczone głównie dla najmłodszych. Ogromnym powodzeniem cieszył się kącik malowania ciała, gdzie panie Dorota Chroł i Grażyna Szymaniak tworzyły piękne artystyczne zdobienia. Dużo frajdy przeżyły dzieci bawiąc się na zamku dmuchanym i zjeżdżalni. Wszyscy mogli skorzystać z mini-kawiarenki, w której Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” częstowały słodkościami. Było to wyjątkowe popołudnie, pełne wrażeń, radości, śmiechu i muzyki, a jednocześnie zachęty do głośnego czytania oraz wizyty w bibliotece celem poznania dalszych losów bohaterów przeczytanych fragmentów baśni i opowieści.

 

W piątek, 28 sierpnia 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się III Spotkanie Budzyńskich Marii. W tym roku Marie swoje piękne imię celebrowały w stylu hawajskim. Kwiaty we włosach, naszyjnik lei na szyi, ciekawe akcesoria i kolorowe dekoracje stworzyły niezwykłą tropikalną aurę. Po powitaniu i wspólnym wzniesieniu toastu nastąpiło uroczyste przyjęcie do swojego grona najmłodszej Marii, czyli dwu i pół miesięcznej Marysi Kowalskiej z Budzynia. Następnie Marie wysłuchały kilku ciekawostek na temat Hawajów i obejrzały krótką prezentację o tym fascynującym archipelagu. Podczas całego spotkania panowała niezwykle miła i wesoła atmosfera. Marie tańczyły, śpiewały, rozwiązywały różne zagadki, żartowały i opowiadały śmieszne historyjki. Odbyło się też losowanie „Królowej Spotkania”, którą została Maria Jabłońska, a tytuł „Pomocnicy Królowej” wylosowano dla Marii Zielińskiej. Pani Maria Lewandowska, która podczas zabaw uzbierała sobie najwięcej punktów została mianowana „Cukierkową Marią”. Spośród uczestniczek wyróżniona została również pani Maria Szarek, jako Maria sumiennie odwiedzająca budzyńską bibliotekę. Wręczono wiele nagród niespodzianek i żartobliwych prezentów. Na pożegnanie każda Maria otrzymała książeczkę z życiowymi sentencjami wybitnych osobowości. Z pewnością te egzotyczne party na długo pozostaną w pamięci biorących udział w tegorocznym spotkaniu.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników książek (małych i dużych) na multimedialne spotkania autorskie z Romanem Pankiewiczem - pisarzem i podróżnikiem

                               

 

                                      Link do spotkań                                     

                                            https://www.youtube.com/playlist?list=PLNmBE_lBLRvlt8c-AEqSnUBf8XmksCHHc                                                                                                                     

 

W czwartek, 20 lutego 2020 r. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Gzuba” w Józefowicach. Większość przedszkolaków była już wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury w kinie „Mewa” na projekcji filmu, lecz dla wszystkich wizyta w budzyńskiej bibliotece była pierwszą. Celem wycieczki było kształtowanie poczucia szacunku do książek, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie pracy bibliotekarza. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tej magicznej, pełnej książek krainie. Poznały historię książki od pisarza do miejsca na półce w bibliotece oraz wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Aktywnie uczestniczyły w rozmowach i zabawach dotyczących znajomości bajek. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, gdzie pod fachowym okiem animatorki kultury i swoich opiekunek wykonały samodzielnie przepiękne zakładki do książek. W przerwie, jako że wizyta ta przypadła w Tłusty Czwartek wszyscy zajadaliśmy się pączkami.

Dzięki współpracy dyrektor przedszkola – pani Michalinie Kulczyńskiej-Hajman i zgody rodziców dzieci, wszystkie przedszkolaki przystąpiły do II edycji realizowanego przez bibliotekę projektu „Mała książka – Wielki człowiek”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat i polega na zbieraniu naklejek z delfinkami, które otrzymujemy podczas każdej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki. Na koniec spotkania każdy przedszkolak z "Akademii Gzuba" odebrał swój pakiet startowy - zestaw dwóch książek i „Kartę Małego Czytelnika”. Dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych był to dzień pełen wrażeń, uśmiechów i radości.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu w czasie tegorocznych ferii zimowych odbyło się wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Przez całe dwa tygodnie codziennie odbywały się zajęcia informatyczne i rozgrywki tenisa stołowego. W poniedziałki podczas warsztatów plastycznych dzieci rozwijały swoją kreatywność nabywając zdolności manualne i artystyczne. Trzy razy w tygodniu odbywały się zajęcia wokalne pt.„Śpiewać każdy może” , gdzie pod fachowym okiem zaproszonych gości uczestnicy mogli ćwiczyć swój głos. Zwolennicy gier planszowych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w rozgrywkach szachowych i warcabowych. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia w glince ceramicznej, podczas których powstały przepiękne wazoniki, miseczki, dzbanuszki i inne ozdoby. W kinie "Mewa" obejrzeć można było filmy : „Salma w krainie dusz” czyli opowieść o przyjaźni i marzeniach, „Magiczny dywan” „Uprowadzona Księżniczka” i „Mój przyjaciel Ufik” oraz spektakl teatralny pt.”Baśń zimowa”. Miłośnicy tańca i wesołej muzyki mogli wziąć udział w baliku karnawałowym dla dzieci. Całe dwa tygodnie ferii upłynęły w miłej, przyjaznej i integracyjnej atmosferze. Wszystkie odbywające się turnieje, rozgrywki i konkursy nagradzane były dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Co roku w czasie ferii zimowych Gminny Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Publiczną i Sołectwem wsi Budzyń zaprasza dzieci bal karnawałowy. Zarówno dla organizatorów, jak i dla dzieci jest to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni i niezależnie od pogody przyciągający dziesiątki uczestników. Tak było i w tym roku. We wtorek, 4 lutego już od samego rana trwały wielkie przygotowania, by tego dnia hol Gminnego Ośrodka Kultury stał się prawdziwą salą balową. Jak zawsze było bardzo bajkowo i kolorowo. Przybyłych na bal gości powitał pan Przemysław Czekała - sołtys Budzynia. W rolę wodzireja wcielił się aktor Piotr Witoń z Poznania, a didżeja akustyk Marcin Wojtkowiak. Przy wesołej muzyce dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc ze swoimi rodzicami w tańcach oraz konkursach i zabawach ruchowych. W trakcie przerwy i krótkiego odpoczynku dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Wspólna zabawa, przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu.

23 stycznia 2020 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu aktorzy z „Teatru 44” z Szamocina zaprezentowali spektakl teatralny pt.” Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Kajrysa. W spektaklu wystąpili : Joanna Strzyżewska, Mirosław Stróżewski, Irena Jaworska, Barbara Swoińska, Lidia Stój i Jan Kajrys. „Żabusia” to drugi pod względem popularności po „Moralności pani Dulskiej” dramat Gabrieli Zapolskiej, który swoją premierę miał 16 stycznia 1897 roku w Warszawie. Tytułowa Żabusia to neurotyczna i zmysłowa kobieta, urocza i zawsze roześmiana. Znudzona małżeńskim życiem i koniecznością życia tylko z jednym mężczyzną wikła się w romanse, które dopóty uważa za dobre, dopóki nie wie o nich jej mąż. Mężczyzna z kolei, choć świadomy wybryków żony, stara się nie dopuszczać do siebie myśli o jej kochankach. Wspaniała gra aktorska sprawiła, że publiczność znakomicie bawiła się podczas spektaklu, a na zakończenie nagrodziła aktorów gromkimi brawami.