Na zaproszenie dyrektor Biblioteki Publicznej 21 maja 2025 r. przyjechał do Domu Kultury w Wyszynach Andrzej Marek Grabowski - autor, scenarzysta filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, pisarz. Absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor telewizyjnych programów dla dzieci, książek, scenariuszy filmowych oraz ponad 500 piosenek, między innymi takich jak np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Witaminki” czy „Kropelka złotych marzeń”. Współzałożyciel (wraz z Ewą Chotomską) dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki (1983). W latach 1990-2000 był również twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia”.
W pierwszym spotkaniu z pisarzem udział wzięli uczniowie klas I-III ze szkoły podstawowej, natomiast w drugim dzieci z miejscowego przedszkola. Pisarz podczas spotkań opowiadał o swojej pracy pisarskiej – czyli o tym jak rodzą się pomysły piosenek, opowiadań i książek. Czytał zabawne fragmenty swoich utworów, śpiewał z uczestnikami piosenki, a z czarodziejskiej walizki „wyskakiwały" kukiełki z programów telewizyjnych dla dzieci, których jest autorem. Oczywiście na spotkaniu nie mogło zabraknąć Kulfona, Zająca Poziomki, Żaby Moniki i Potwora Bezkajku. Spotkania były bardzo radosne, pełne uśmiechu i atrakcji.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria67d7da1a47
Dnia 20 maja gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Hubert Klimko-Dobrzaniecki – pisarz, scenarzysta, felietonista, tłumacz, podróżnik. W latach 1997-2007 mieszkał w Reykjaviku. Od 2007 – w Wiedniu. Jego kariera literacka rozpoczęła się w 1999 roku od poetyckich publikacji w języku islandzkim oraz angielskim i nabrała rozmachu, gdy zadebiutował jako prozaik w 2003 roku wraz z premierą zbioru opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. Od tej pory pisarz zdobył uznanie, otrzymując nominacje do nagród Nike, Cogito, Śląski Wawrzyn Literacki, a także Paszport „Polityki”. Poza pracą twórczą w dziedzinie literatury, angażuje się także w tworzenie scenariuszy oraz produkcję filmów krótkometrażowych.
Spotkania z pisarzem dotyczyły książek napisanych dla najmłodszych czytelników. Uczniowie klas pierwszych poznali książkę zatytułowaną „Bangsi, miś do kochania” - to historia polarnego niedźwiadka, który odseparowany od mamy trafia na Wyspę Grimura i nieoczekiwanie, nie spotyka tam łowców skór, ale naprawdę miłych ludzi. Uczniowie klas drugich i trzecich zostali zapoznani z książką pt. "Korkociąg” - opowieścią o dwojgu paryżanach – Mai i Francisie, którzy dosłownie wpadają na siebie przy...kościele Saint Gervais Saint Protais. Akcja książki jest wartka i pełna barwnych postaci, dziwaków i outsiderów, którzy młodemu czytelnikowi pomagają oswoić niełatwe tematy: samotność, upływ czasu, śmierć.
W trakcie spotkań pisarz opowiadał o sobie, swojej twórczości, czytał fragmenty książek i odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Na zakończenie była możliwość zakupienia autorskiej książki i uzyskania w niej autografu z dedykacją.
Dnia 14 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu spotkań artystyczno-literackich dla Seniorów. Spotkania organizowane są przez Bibliotekę Publiczną i odbywają się raz w miesiącu. Mają charakter otwarty, są dostępne dla każdego, kto chce uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, bez żadnych ograniczeń.
Tym razem uczestnikom spotkania czas umiliły solistki ze Studia Piosenki. Wystąpiły kolejno: Lilianna Dąbrowska, Alicja Kruświcka, Anika Prech, Zofia Kwiatkowska, Gabriela Kramer, Helena Ograbek i Julia Michalak. Solistki do występu przygotowała instruktorka pani Krystyna Świniarska, a nagłośnił akustyk pan Marcin Wojtkowiak. Dopełnieniem mile spędzonego czasu był słodki poczęstunek przy filiżance pysznej kawy.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria7fdb30f4bb
W minioną środę, 14 maja odwiedziły bibliotekę dzieci z grupy „Zajączki” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o budzyńskiej bibliotece. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował je dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się też, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez czytanie, a także jednym z ważnych celów współpracy naszej biblioteki z przedszkolem. Poprzez systematyczne wizyty w bibliotece kształtujemy u najmłodszych nawyki stałego obcowania z książką. Liczymy, że już wkrótce wszystkie dzieci z grupy "Zajączki" będą małymi Czytelnikami naszej biblioteki.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria9b0472ecd1
Tradycyjnie w ramach obchodów "Tygodnia Bibliotek" Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła uczniów klas pierwszych na uroczyste „Pasowanie na Czytelników”. W uroczystości, która odbyła się 13 maja 2025 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury udział wzięli zaproszeni goście oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie dzieci. Po wysłuchaniu kilku zdań na temat zalet płynących z czytania książek uczestnicy uroczystości zostali zaproszenie na część artystyczną w wykonaniu Tomasza Górkiewicza – muzyka, wokalisty i gitarzysty. Na występ złożyły się znane utwory popularnych pisarzy dla dzieci w aranżacji muzycznej. Następnie nadszedł moment uroczystego ślubowania, podczas którego dzieci z wielką powagą powtarzały tekst przysięgi. Każdy uczeń na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał imienny dyplom, nową kartę biblioteczną i książkę do własnej biblioteczki. Była to wyjątkowa uroczystość. Uzyskanie tytułu Czytelnika przez pierwszoklasistę jest pierwszym krokiem w dorosłość, skłania bowiem do odpowiedzialności i rozwagi.
Życzymy pierwszoklasistom aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek i pasja czytania oraz przeżywania wielu ciekawych przygód wraz z bohaterami książek.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria0f9590a1c8
W dniu 12 maja br. Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka i uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich na spektakl teatralny pt. „Jaś Wędrowniczek”. Spektakl oparty na bajce Marii Konopnickiej został wyreżyserowany i wykonany przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Z Uśmiechem” z Krakowa. Podczas spektaklu dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Jasia, który poczuł wiosnę w sercu i wyruszył w drogę. Nic nie mówiąc mamie nie poszedł do szkoły. Ruszył przed siebie , by poznać smak przygody. Dzieci poznały niebezpieczeństwa, które mogą ich spotkać, gdy nie słuchamy rodziców i opiekunów. Poprzez tę historię aktorzy pokazali dzieciom, jak ważna jest edukacja oraz odpowiedzialność za swoje czyny. Mali widzowie doskonale bawili się i brali czynny udział w przedstawieniu. Było pouczająco i zabawnie.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria4b871baafb
Dnia 12 maja, po raz drugi w tym roku Biblioteka Publiczna gościła Romana Pankiewicza – krakowskiego pisarza i podróżnika, autora książek podróżniczych i opowiadań dla dzieci. Tym razem pisarz przyjechał nie w roli menadżera artystycznego, a ze swoją twórczością. Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami rozpoczął od Przedszkola Samorządowego im. Koziołka Matołka w Wyszynach. Następnie odwiedził Niepubliczne Przedszkole „Mały Odkrywca” w Budzyniu. Pisarz w wyjątkowy sposób wprowadził dzieci w świat ważnych zawodów dla naszej ochrony. Opowiadając o zawodach przebierał się za strażaka, policjanta, listonosza, żołnierza i ratownika medycznego. Do każdego zawodu miał przygotowany odpowiedni strój i drobne rekwizyty. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca ilustracje z prezentowanych książek. Przedszkolaki były zaangażowane w spotkanie poprzez dialog z pisarzem. Zadaniem dzieci było dokończenie rymowanych opowiadań. Spotkanie było bardzo ciekawe, wesołe i edukacyjne.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria1b5098a065
W 2025 roku po raz dwudziesty drugi Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2025 odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”. Tydzień Bibliotek trwa od 8 do 15 maja i rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej właśnie okazji bibliotekę naszą odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mały Odkrywca”. Przedszkolaki wraz z nauczycielkami złożyły bibliotekarkom życzeniami i wręczyły piękną laurką.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleriad1d3891cf0
W dniach 6-7 maja br. Bibliotekę Publiczną odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Dla uczniów, którzy posiadają już w naszej bibliotece konto czytelnicze było to spotkanie przypominające o zasadach w niej panujących. Dla uczniów, którzy nie są czytelnikami naszej biblioteki była to wizyta wprowadzająca dzieci w świat książek.
Podczas spotkania uczniowie poznali ważniejsze punkty regulaminu biblioteki. Dowiedzieli się czym różni się biblioteka publiczna od biblioteki szkolnej i jak powstaje książka. Zostali zapoznani z różnymi rodzajami książek i ich rozmieszczeniem na półkach. Opowiedziano uczniom także o zasadach wypożyczania książek, ich poszanowaniu i przestrzeganiu terminów zwrotu książek do biblioteki. Był też czas na czytanie, wspólne rozmowy, pytania i pamiątkowe zdjęcie.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleriac313591aff
Biblioteka Publiczna w Budzyniu z dniem 1 maja 2025 roku wprowadziła w swojej placówce plastikowe karty czytelnika. Karta czytelnika zawiera indywidualny kod kreskowy, który wywołuje numer kartoteki w systemie bibliotecznym. Bezterminowa karta biblioteczna wydawana jest bezpłatnie na podstawie dowodu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL, a w przypadku osoby niepełnoletniej na podstawie okazanego dowodu tożsamości jednego z rodziców lub opiekunów.
Czytelnik posiadający kartę biblioteczną uzyska możliwość: wglądu do swojego konta bibliotecznego, przeszukiwania zasobów bibliotek korzystających z systemu SOWA, sprawdzenia dostępności poszukiwanej książki (np. czy jest aktualnie na półce czy została wypożyczona), a już wkrótce zamawiania i rezerwowania książek przez Internet (w tym za pomocą urządzeń przenośnych typu iPhone i iPad oraz pracujących pod systemem Android), otrzymywania powiadomień o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych materiałów, korzystania z zasobów innych bibliotek pracujących w tym samym systemie. Projekt graficzny karty czytelnika Biblioteki Publicznej w Budzyniu wykonała pani Monika Serocka. Zapraszamy Czytelników powyżej 7 roku życia po odbiór karty. Dzieci w wieku przedszkolnym będą nadal wypożyczały książki na kartę Małego Czytelnika i zbierały naklejki w ramach projektu "Mała książka - wielki człowiek".
W dniach 29-30 kwietnia 2025 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu gościła panią Elizę Piotrowską – autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci i młodzieży. W pierwszym dniu pisarka spotkała się z uczniami czterech klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich i z dziećmi pięcio i sześcioletnimi z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. W drugim dniu w spotkaniach uczestniczyli uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika i przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Koziołka Matołaka. Podczas spotkań pani Eliza opowiedziała dzieciom o Brazylii, w której mieszka na co dzień, o zwierzętach tam żyjących i o swojej bogatej twórczości. Pisarka szczególnie znana jest ze znakomitych i niezwykle popularnych serii książek dla dzieci: „Święci uśmiechnięci”, „Tupcio Chrupcio” (którą przetłumaczyła na język polski z włoskiego) oraz „Ciocia Jadzia”.
Autorka opowiedziała dzieciom także o swojej najnowszej, wydanej w marcu br. książce pt. „Kapibara Barbara”, która stanowi pierwszą część nowej serii. W przezabawny i przystępny dla dzieci sposób prezentowała fragmenty swoich książek zadając dzieciom często niełatwe dla nich pytania. Uczestnicy spotkań mieli również możliwość zadawania autorce pytań, z których najczęstsze dotyczyły warsztatu jej pracy oraz zamieszkałego przez nią państwa. Na zakończenie spotkania istniała możliwość zakupienia książki i otrzymania pamiątkowego autografu. Nieprzeciętna charyzma i niecodzienne poczucie humoru Elizy Piotrowskiej sprawiły, że spotkania były niezwykle ciekawe, energetyczne i radosne.
https://biblioteka.budzyn.pl/aktualnosci.html#sigProGalleria08d45fef1c