21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Budzyniu gościła poetkę Stanisławę Łowińską. Pani Stanisława Łowińska działa i pracuje na rzecz kultury i oświaty ponad 45 lat, nie ustając w coraz to nowych pomysłach i przedsięwzięciach. Od kilkunastu lat, w Gminie Łubowo, z jej inicjatywy jest organizowana „Lednicka Wiosna Poetycka”.

Poetka spotkała się z uczniami klas piątych i siódmych w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Podczas spotkania poetka zaprezentowała fragmenty swojej twórczości. Czytała wiersze, które są pełne nastroju, subtelności i wzruszeń. W swoich utworach wraca do czasów dzieciństwa i młodości, ale opowiada też o współczesnym świecie. Sięga w głąb rodzinnych wspomnień, tradycji religii i kultury. Istotnym tłem niektórych wierszy jest Poznań. Pani Stanisława zachęcała też uczniów do wzięcia udziału w turnieju poetyckim, który adresowany jest do uzdolnionej literacko młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 19 lat. Jego celem jest odkrywanie i rozwijanie młodych talentów poetyckich, propagowanie patriotyzmu, wiedzy przyrodniczej, historycznej i geograficznej.

"Lednicka Wiosna Poetycka" – to nie tylko poezja, to również plenery plastyczne, spotkania z muzyką, z wybitnymi artystami i poetami scen polskich. To także symboliczne sadzenie wierzb w “Gaju Poezji”. Niektórzy z laureatów lednickich spotkań otrzymali stypendia twórcze i wydają swoje tomiki. Każdego roku na Lednicy, w Muzeum Pierwszych Piastów, za jej sprawą rozstrzygany jest konkurs poetycki „O koronę Wierzbową”.

W piątek, 6 marca gościem Biblioteki Publicznej była Margareta Storoniarska – wybitna ukraińska solistka operowa i bandurzystka. Artystka przyjechała do Budzynia w towarzystwie pana Romana Pankiewicza, który jest jej menedżerem i jednocześnie przewodnikiem po Polsce. Margareta Storoniarska jest laureatką licznych międzynarodowych konkursów, doktorem muzykologii, a także popularyzatorką kultury ukraińskiej na scenach Europy i Ameryki Północnej. W swojej działalności artystycznej łączy tradycję z nowoczesnością, eksplorując nowe możliwości brzmieniowe bandury i wprowadzając ją do światowej muzyki klasycznej. W spotkaniu z artystką udział wzięli uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Wyszynach i starsze dzieci z Przedszkola Samorządowego w Budzyniu. Dla nich pani Margareta przygotowała warsztaty literacko-muzyczne połączone ze wspólną zabawą. Natomiast dla seniorów artystka wykonała koncert składający się ze światowych szlagierów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncert był przeplatany interesującymi opowieściami Romana Pankiewicza, który dostarczał ciekawostek i informacji na temat prezentowanych przebojów. Dzięki niemu uczestnicy mogli poznać kulisy powstania znanych utworów, historie ich twórców oraz ciekawostki związane z ich popularnością na całym świecie. Większość uczestników spotkań po raz pierwszy miała okazję na żywo zobaczyć ten mało znany instrument i usłyszeć jego brzmienie. Zarówno warsztaty, jak i koncert wszystkim bardzo się podobał, o czym mogą świadczyć gromkie i długie brawa, jakimi nagrodzono artystkę.

 

W środę, 26 lutego br. Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców miasta i gminy Budzyń na koncert Artura Chamskiego pt.”Zakochani są wśród nas”. Przed koncertem krótką rozmowę z artystą przeprowadził dziennikarz Marcin Michrowski. Artur Chamski to postać niezwykła, z zawodu aktor, z pasji wokalista. Ukończył studia aktorskie we Wrocławiu. Zadebiutował w 2001 roku na scenie w musicalu „Metro” i już od wielu lat jest związany z teatrem Studio Buffo. Popularność zdobył grając m.in. w serialach „Na dobre i na złe”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza miłość”. Od września 2008 roku mogliśmy podziwiać jego wokalny kunszt w programie „Jak oni śpiewają”, gdzie został zwycięzcą show, zdobywając Brylantowy Mikrofon. W 2009 roku był zapraszany do udziału w widowiskach muzycznych, były to: Koncert Noworoczny z Polsatem, Preselekcje do Konkursu Eurowizji TVP 1, Eska Music Awards 2009, Festiwal TOPtrendy w Sopocie, na których miał okazję występować w duecie z gwiazdami takiego formatu, jak: Edyta Górniak, Violetta Villas, Irena Santor.

Dla budzyńskiej publiczności Artur Chamski wystąpił w recitalu, który jednocześnie wzruszał i porywał. Artysta zaśpiewał swoje ulubione piosenki, takie jak: „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”, „Statki na niebie”, „Zakochani są wśród nas” ,”Nie płacz kiedy odjadę” i inne muzyczne przeboje. Koncert tak bardzo wszystkim się podobał, że artysta musiał jeszcze dwukrotnie bisować. Na zakończenie publiczność nagrodziła pana Artura gromkimi owacjami na stojąco.

Biblioteka Publiczna w ramach cyklu spotkań literacko-artystycznych zaprosiła 5 lutego br. Seniorów oraz uczniów klas starszych ze Szkoły Podstawowej w Budzyniu na pokaz iluzji w wykonaniu Piotra Szumnego. Iluzjonista zabrał uczestników spotkania w niezwykły świat magii i czarów. Podczas występu artysta zaprezentował wiele niezwykłych sztuczek i zabawnych trików. Nie zabrakło także elementów humorystycznych – prowadzący nawiązał świetny kontakt z publicznością, rozbawiając widzów i angażując ich w swój pokaz. Występowi towarzyszyła muzyka budująca napięcie, poczucie niepewności i strachu, a chwilami nawet grozy. Pokaz iluzji był doskonałą okazją do oderwania się od codzienności i odkrycia, że magia może kryć się wszędzie – wystarczy tylko uwierzyć. Występ wszystkim się podobał, był niezwykle dynamiczny i emocjonujący. Na zakończenie zgromadzona publiczność nagrodziła artystę gromkimi brawami.

 

W dniach 4-5 lutego 2025 r. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka.

Przedszkolaki z grupy „Słoneczka”, które od dawna regularnie wypożyczają książki, przyszły dokonać wymiany wypożyczonych książek na nowe. Dzieci bardzo lubią samodzielnie wyszukiwać sobie książki, z wielką ochotą przeglądają bajki w kąciku dziecięcym i od razu wychwytują wszystkie nowości.

Przedszkolaki z grupy „Liski” odwiedziły bibliotekę, by porozmawiać o bajkach i innych książeczkach dla nich przeznaczonych . Z uwagą wysłuchały informacji o bibliotece, jej zbiorach i sposobie uzyskania Karty Małego Czytelnika. Ponad połowa dzieci z grupy już taką kartę posiada i wypożycza książki, zbierając przy tym naklejki na karcie. Liczymy, że po tej wizycie pozostałe dzieci odwiedzą budzyńską bibliotekę z rodzicami i dołączą do grona Czytelników.

W okresie ferii zimowych w dniach od 20 stycznia do 2 lutego 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się wiele atrakcji przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Codziennie można było grać w tenisa stołowego i w piłkarzyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się seane filmowe i spektakle teatralne. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych i ceramicznych oraz wokalnych. Wiele radości przyniosły dzieciom zajęcia z klockami lego i laserowa strzelnica. Mnóstwo wrażeń dostarczyło spotkanie z iluzjonistą, który wprowadził najmłodszych w zaczarowany świat magii. Jak co roku na zakończenie ferii zorganizowany został balik karnawałowy, na który przybyło dużo dzieci przebranych w kolorowe stroje. Wśród uczestników balu były księżniczki, wróżki, rycerze, strażacy, krasnoludki i inne barwne postacie z bajek i filmów. Ferie w GOK był to nie tylko czas nauki i rozwoju, ale także doskonała okazja do integracji i wspólnej zabawy.

 

19 stycznia 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbył się niezwykły koncert noworoczny, który zgromadził licznych miłośników muzyki. Na wstępie prowadzący, Paweł Hajman w imieniu organizatorów serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości oraz władze samorządowe. Koncert rozpoczęła Budzyńska Orkiestra Dęta, która wprowadziła zebranych w radosny nastrój, wykonując utwór "A Happy Winter Holiday". Następnie orkiestra zagrała znane kolędy: "Dzisiaj w Betlejem" oraz "Anioł Pasterzom mówił", które z pasją zaśpiewała Mirosława Czernecka. W dalszej części koncertu na scenie pojawił się duet wokalny "myStetski" oraz skrzypaczka Karolina Sydorowicz, znana z programu "Mam talent". Artyści zaprezentowali swoje umiejętności, wykonując największe przeboje światowej muzyki rozrywkowej. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która gromkimi brawami nagradzała każdy utwór. Na zakończenie koncertu dyrektor GOK Marek Bocheński wręczył artystom bukiety kwiatów.

 

W czwartek, 19 grudnia 2024 roku na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu wystąpił Artur Gotz - wokalista i aktor, prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent, autor muzyki i tekstów, reżyser koncertów i słuchowisk. Podczas koncertu wokalista zaśpiewał piosenki ze swojej szóstej płyty „Litania piwnic 1944”, która została przygotowana z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to poetycka opowieść o Powstaniu od wielkiej euforii na początku sierpnia, aż do przerażenia ludności cywilnej. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, a także dzień kapitulacji, czyli 2. października. Artyście towarzyszyli Jacek Pietrzak (klawisze) i Michał Nowak (realizacja dźwięku). Był to nie tylko wyjątkowy koncert, pełen emocji i wzruszeń, ale też refleksji i zadumy. Z pewnością dla młodych odbiorców była to też niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.

 

W środę, 4 grudnia 2024 Biblioteka Publiczna w Budzyniu zorganizowała ostatnie w tym roku spotkanie artystyczno- literackie. Gościem honorowym spotkania był Jakub Herfort - solista, autor tekstów piosenek, zwycięzca programu telewizyjnego "Mam Talent". Artysta śpiewał covery znanych piosenek, zapraszając przy tym publiczność do wspólnej zabawy. Podczas spotkania instruktorka Krystyna Świnarska wręczyła swoim podopiecznym pamiątkowe medale i dyplomy za udział w festiwalu piosenki, który odbył się we włoskim Rimini. Przypomnijmy, że Gabriela Kramer zajęła w tym festiwali pierwsze miejsce w kategorii dzieci od 6 do 9 lat, a Małgorzata Janiszewska i Maja Ciesiółka zajęły drugie miejsca w kategorii od 10 do 14 lat. Organizatorzy festiwalu nagrodzili także panią Krysię medalem i dyplomem z tytułem Grande Maestro. Solistki wystąpiły również podczas dzisiejszego spotkania zachwycając uczestników swoim talentem wokalnym.

 

 

5 listopada Bibliotekę Publiczną w Budzyniu odwiedziły „Liski” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Okazją do wizyty był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – ustanowiony w celu upamiętnienia narodzin słynnego twórcy animowanych bajek dla dzieci, Walta Disneya. Święto niesie za sobą, nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne, takie jak: rozwijanie wyobraźni, pamięci, zdobywanie wiedzy na różne tematy. Podczas spotkania przedszkolaki przeniosły się w zaczarowany świat baśni i bajek słuchając z zapartym tchem opowieści o przygodach książkowych bohaterów. Z uwagą wysłuchały bajki greckiego bajkopisarza Ezopa, który już w VI w.p.n.e. pisał pierwsze zbiory opowieści ze zwierzętami w rolach głównych i uważany jest za twórcę bajek. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały wybrane dla nich książki i wykazały się rewelacyjną wiedzą na temat postaci z bajek. Chętnie opowiadały też o swoich ulubionych bohaterach bajkowych.

Spotkanie, jak zresztą każde z przedszkolakami, upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie wizyty zachęcono najmłodszych do sięgania po książki i zaproszono do odwiedzin biblioteki wraz z rodzicami.