UWAGA !

 

 Informujemy, że od 4 maja Biblioteka wznowiła swoją działalność.

W trosce o bezpieczeństwo w Bibliotece jednorazowo może przebywać

maksymalnie jeden Czytelnik.

Obowiązują : maseczki i rękawice ochronne. 

Godziny otwarcia Biblioteki według stałego planu.

W razie pytań proszę dzwonić pod nr 667 130 249.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników książek (małych i dużych) na multimedialne spotkania autorskie z Romanem Pankiewiczem - pisarzem i podróżnikiem

                               

 

                                      Link do spotkań                                     

                                            https://www.youtube.com/playlist?list=PLNmBE_lBLRvlt8c-AEqSnUBf8XmksCHHc                                                                                                                     

 

W czwartek, 20 lutego 2020 r. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Gzuba” w Józefowicach. Większość przedszkolaków była już wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury w kinie „Mewa” na projekcji filmu, lecz dla wszystkich wizyta w budzyńskiej bibliotece była pierwszą. Celem wycieczki było kształtowanie poczucia szacunku do książek, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie pracy bibliotekarza. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tej magicznej, pełnej książek krainie. Poznały historię książki od pisarza do miejsca na półce w bibliotece oraz wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Aktywnie uczestniczyły w rozmowach i zabawach dotyczących znajomości bajek. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, gdzie pod fachowym okiem animatorki kultury i swoich opiekunek wykonały samodzielnie przepiękne zakładki do książek. W przerwie, jako że wizyta ta przypadła w Tłusty Czwartek wszyscy zajadaliśmy się pączkami.

Dzięki współpracy dyrektor przedszkola – pani Michalinie Kulczyńskiej-Hajman i zgody rodziców dzieci, wszystkie przedszkolaki przystąpiły do II edycji realizowanego przez bibliotekę projektu „Mała książka – Wielki człowiek”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat i polega na zbieraniu naklejek z delfinkami, które otrzymujemy podczas każdej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki. Na koniec spotkania każdy przedszkolak z "Akademii Gzuba" odebrał swój pakiet startowy - zestaw dwóch książek i „Kartę Małego Czytelnika”. Dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych był to dzień pełen wrażeń, uśmiechów i radości.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu w czasie tegorocznych ferii zimowych odbyło się wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Przez całe dwa tygodnie codziennie odbywały się zajęcia informatyczne i rozgrywki tenisa stołowego. W poniedziałki podczas warsztatów plastycznych dzieci rozwijały swoją kreatywność nabywając zdolności manualne i artystyczne. Trzy razy w tygodniu odbywały się zajęcia wokalne pt.„Śpiewać każdy może” , gdzie pod fachowym okiem zaproszonych gości uczestnicy mogli ćwiczyć swój głos. Zwolennicy gier planszowych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w rozgrywkach szachowych i warcabowych. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia w glince ceramicznej, podczas których powstały przepiękne wazoniki, miseczki, dzbanuszki i inne ozdoby. W kinie "Mewa" obejrzeć można było filmy : „Salma w krainie dusz” czyli opowieść o przyjaźni i marzeniach, „Magiczny dywan” „Uprowadzona Księżniczka” i „Mój przyjaciel Ufik” oraz spektakl teatralny pt.”Baśń zimowa”. Miłośnicy tańca i wesołej muzyki mogli wziąć udział w baliku karnawałowym dla dzieci. Całe dwa tygodnie ferii upłynęły w miłej, przyjaznej i integracyjnej atmosferze. Wszystkie odbywające się turnieje, rozgrywki i konkursy nagradzane były dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Co roku w czasie ferii zimowych Gminny Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Publiczną i Sołectwem wsi Budzyń zaprasza dzieci bal karnawałowy. Zarówno dla organizatorów, jak i dla dzieci jest to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni i niezależnie od pogody przyciągający dziesiątki uczestników. Tak było i w tym roku. We wtorek, 4 lutego już od samego rana trwały wielkie przygotowania, by tego dnia hol Gminnego Ośrodka Kultury stał się prawdziwą salą balową. Jak zawsze było bardzo bajkowo i kolorowo. Przybyłych na bal gości powitał pan Przemysław Czekała - sołtys Budzynia. W rolę wodzireja wcielił się aktor Piotr Witoń z Poznania, a didżeja akustyk Marcin Wojtkowiak. Przy wesołej muzyce dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc ze swoimi rodzicami w tańcach oraz konkursach i zabawach ruchowych. W trakcie przerwy i krótkiego odpoczynku dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Wspólna zabawa, przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu.

23 stycznia 2020 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu aktorzy z „Teatru 44” z Szamocina zaprezentowali spektakl teatralny pt.” Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Kajrysa. W spektaklu wystąpili : Joanna Strzyżewska, Mirosław Stróżewski, Irena Jaworska, Barbara Swoińska, Lidia Stój i Jan Kajrys. „Żabusia” to drugi pod względem popularności po „Moralności pani Dulskiej” dramat Gabrieli Zapolskiej, który swoją premierę miał 16 stycznia 1897 roku w Warszawie. Tytułowa Żabusia to neurotyczna i zmysłowa kobieta, urocza i zawsze roześmiana. Znudzona małżeńskim życiem i koniecznością życia tylko z jednym mężczyzną wikła się w romanse, które dopóty uważa za dobre, dopóki nie wie o nich jej mąż. Mężczyzna z kolei, choć świadomy wybryków żony, stara się nie dopuszczać do siebie myśli o jej kochankach. Wspaniała gra aktorska sprawiła, że publiczność znakomicie bawiła się podczas spektaklu, a na zakończenie nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

To już budzyńska tradycja : co roku mieszkańcy Budzynia witają Nowy Rok koncertowo. Tak było i w tym roku.  W niedzielę, 5 stycznia w hali sportowo-widowiskowej Szkoły Podstawowej odbył się Koncert Noworoczny, na który przybyło ponad 300 osób. Przybyłych gości przywitał organizator imprezy pan Marek Bocheński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Główną gwiazdą koncertu była Julia Stolpe z zespołem - wokalistka o wyjątkowej barwie głosu. Piosenki w jej wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych. Następnie na scenie pojawili się soliści ze Studia Piosenki GOK. Po młodych artystach wystąpiła Budzyńska Orkiestra Dęta w towarzystwie formacji mażoretek PA-MAR-SZE z Rogoźna. Orkiestra zagrała wiązankę utworów światowej muzyki. Na zakończenie koncertu, jak w Filharmonii Wiedeńskiej, orkiestra zagrała Marsz Radeckiego, który został przyjęty przez publiczność z wielkim aplauzem.

Dnia 4 stycznia 2020 roku, w przeddzień 101 rocznicy wyzwolenia Budzynia, w budynku dawnej Szkoły Podstawowej przy ulicy Dworcowej otwarta została Izba Historii Ziemi Budzyńskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, Kościoła, okolicznych muzeów oraz współtwórcy izby historii. Podczas wystąpień okolicznościowych największe słowa uznania padły pod adresem Hanny Danielewicz - pomysłodawczyni, aranżatorki i wykonawcy tego pięknego dzieła. Jako nauczyciel historii i szefowa tutejszego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, przez 40 lat zbierała i tworzyła kolekcje pamiątek po mieszkańcach Budzynia. Izba Historii Ziemi Budzyńskiej zawiera pamiątki od archeologii po współczesność. Podczas zwiedzania mieszkańcy gminy odnajdywali wspomnienia o swoich przodkach, rozpoznawali przedmioty używane w domach swoich rodziców i dziadków, oglądali dawnych mieszkańców.

11 grudnia 2019 roku gościem Biblioteki Publicznej był Robert Gondek – znany podróżnik i fotograf przyrody. W spotkaniu, które odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Wyszynach uczestniczyli uczniowie z wielu klas Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Tematem multimedialnego spotkania była Afryka – ogromy, tajemniczy i ciekawy kontynent. Pan Robert – doświadczony globtroter – zaprezentował piękne autorskie zdjęcia, ukazujące unikatowe afrykański przestrzenie widziane z lądu, wody i powietrza. Podzielił się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z licznych podróży do egzotycznych krajów. Piękne filmy i fantastyczna afrykańska muzyka stały się tłem do opowieści o zróżnicowanych krajobrazowo i kulturalnie rzadko odwiedzanych krajach Afryki. Podróżnik z wielką pasją mówił o prowadzonym przez siebie projekcie „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Dowiedzieliśmy się, że tej pory odwiedził 20 z 56 państw w Afryce, a wspomnienia i dokumentację z tych podróży zamieścił w pięknie wydanym albumie. Młoda widownia z wielkim zainteresowaniem słuchała ciekawostek o gorylach w Rwandzie, tamburyniarzach w Burundi, tanzańskich parkach narodowych pełnych dzikich zwierząt, masajskich wioskach, wodospadach Murchisona, czy jeziorze Malawi. Spotkanie z Robertem Gondkiem zachwyciło wszystkich uczestników. Było okazją do przeżycia ciekawej przygody, poznania interesujących ludzi i ich zwyczajów, niesamowitych i groźnych zwierząt oraz nieznanych stron świata.

W dniu 10 grudnia w ramach projektu „Z książką na start” Bibliotekę Publiczną odwiedziła grupa „Wiewiórek” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Budzyniu. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 3-6 lat i ma na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie rodziców do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem – w doborowym towarzystwie książki.

Podczas spotkania przedszkolaki zostały zapoznane z biblioteką i jej zbiorami. Poznały pojęcia związane z książką i czytelnikiem. Dowiedziały się, jak ułożone są książki w bibliotece i jak należy o nie dbać. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały czytanej bajki pt. ”Kicia Kocia w bibliotece” autorstwa Anity Głowińskiej. Wychowawczyni grupy pani Wioletta Magdzińska zadbała, aby wszystkie „Wiewiórki” zostały czytelnikami naszej biblioteki. Za przystąpienie do projektu przedszkolaki otrzymały Kartę Małego Czytelnika oraz książkę w prezencie. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma jedną naklejkę. A po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego zainteresowania czytelnicze. Wizyta sprawiła wszystkim ogromną radość. Przedszkolaki pełne wrażeń i nowych doświadczeń, z uśmiechem na twarzy żegnały bibliotekę.

W środę, 4 grudnia 2019 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu gościła Łukasza Wierzbickiego – pisarza, podróżnika, redaktora, biografistę. Autora wielu książek dla dzieci i młodzieży, w których opisane są prawdziwe historie niezwykłych ludzi i zwierząt. Dwie z jego książek „Afryka Kazika” i „Dziadek i niedźwiadek” należą do kanonu lektur szkolnych.

Pisarz tego dnia przeprowadził dwa spotkania autorskie. Pierwsze dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wyszynach, drugie dla trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Spotkania z tym niezwykłym autorem miały wyjątkowy przebieg i były takie, jak jego książki – pisane łatwo, zrozumiałym dla dzieci językiem, lecz mówiące o sprawach niezwykłej wagi : szczęściu, miłości, przyjaźni i odwadze. Pisarz z wielką pasją opowiadał dzieciom o sobie i swojej twórczości oraz o bohaterach swoich książek. Dodatkowo te wspaniałe opowieści wzbogacił ciekawą prezentacją multimedialną. Pan Łukasz przywiózł ze sobą mnóstwo różnych rekwizytów, które jeszcze bardziej pobudzały wyobraźnię małych odbiorców. Zachęcał też dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, a przede wszystkim do realizacji swych marzeń, nawet tych, które w danym momencie wydają się być bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Spotkania odbyły się w przemiłej i radosnej atmosferze. Były pełne humoru, salw śmiechu, ale i chwil refleksji. Z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.