Drodzy Czytelnicy

informujemy, że biblioteka jest czynna według stałego planu.

Obowiązują zasady reżimu sanitarnego.

 

5 maja 2021 roku w Bibliotece Publicznej w Budzyniu odbyły się trzecie w tym roku warsztaty twórcze. Do udziału w zajęciach zaproszona została klasa I B ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

Podczas tych zajęć każdy uczeń samodzielnie wykonał roślinną kompozycję w słoiku. Stosując się do wskazówek prowadzącej, pani Beaty Jóźwiak we wnętrzu naczynia odtworzone zostały dolne poziomy lasu, na których następnie posadzono różne rośliny i mchy. Dodatkowe dekoracje w postaci kamieni, gałązek, muszelek, biedronek i kwiatków sprawiły, że powstała kompozycja wyglądała jak miniaturowa leśna kraina. Aby dzieci długo mogły cieszyć się swoimi kompozycjami muszą przede wszystkim pamiętać o właściwym sposobie podlewania roślin używając do tego kostek lodu. Te warsztaty sprawiły uczniom wiele radości i okazały się dobrym sposobem połączenia zabawy z nauką. Z pewnością własnoręcznie wykonany "las w słoiku" stanowić będzie efektowną ozdobę w ich domach.

 

 

Pisarka Monika Sawicka nie mając w tym momencie możliwości spotkania się na żywo z Czytelnikami naszej biblioteki nagrała specjalnie dla nas trzy filmy video. Na co dzień pani Monika mieszka w Łodzi. Pisze książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodszym na przykładzie Kajtka szczęściarza - dzielnego i mądrego pieska, który istnieje naprawdę, opowiada o przyjaźni i odpowiedzialności. Wyjaśnia także na czym polega praca pisarki, jak powstają książki i co jest ich inspiracją. Dorosłym mówi o książkach, które napisała w oparciu o prawdziwe historie. Opowiada o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka – miłości, przyjaźni, ale także o ludzkich słabościach i codziennych problemach.

Wszystkich chcących poznać bliżej pisarkę i jej twórczość zapraszamy na spotkania online. Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursach ogłoszonych w filmach.

 

link do spotkania autorskiego dla dzieci najmłodszych

link do spotkania autorskiego dla dzieci starszych

link do spotkania autorskiego dla dorosłych

Biblioteka Publiczna w Budzyniu uwielbia organizować spotkania autorskie. Są one jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, a ponadto są wspaniałą przygodą i wyjątkowym wydarzeniem.

O ile sytuacja epidemiczna nie pokrzyżuje nam planów w najbliższych miesiącach odwiedzą nas:

Zofia Stanecka – autorka wspaniałych książek dla dzieci. Jej twórczość jest przepełniona poczuciem humoru i mądrością. Najbardziej znaną serią są książeczki o małej Basi.

Jakub Skworz - autor serii opowieści o Księżniczce Adeli i Wampirku Alfredzie oraz książek o słynnych Polakach: Adamie Mickiewiczu i Marii Skłodowskiej.

Marcin Pałasz - autor kultowego cyklu powieściowego „Elfomania”, z którego książka „Sposób na Elfa” trafiła do kanonu lektur szkolnych.

Grzegorz Kasdepke – autor takich bestsellerów jak „Kacperiada”, „Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek...”, „Bon czy Ton. Savoir vivre dla dzieci”, „Detektyw Pozytywka”.

Z okazji przypadającego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarza Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Budzyń na wirtualne spotkania autorskie z Krzysztofem Petkiem.

Krzysztof Petek to autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Autor promuje także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Od wielu lat uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie.

 - dla młodzieży - pod linkiem    https://youtu.be/0WcymJ1may8

 - dla dorosłych - pod linkiem     https://youtu.be/GYPPMPMprbM

W Bibliotece Publicznej w Budzyniu odbyły się kolejne warsztaty twórcze. Tym razem z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych tematem były "Wianki wielkanocne". Do udziału w warsztatach dyrektor biblioteki zaprosiła uczniów klasy I A ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

Podstawą wianka było słomiane koło, które pod okiem instruktorek z „Kreatywnej Planety” zmieniało etapami swój wygląd. Każdy według własnego pomysłu zdobił wianek mchem, kwiatami, piórkami, jajeczkami, wstążeczkami i innymi ozdobami. Wszyscy uczniowie wraz ze swoją wychowawczynią panią Ireną Jankowską pracowali z zapałem czego efektem były piękne florystyczne dzieła. Z pewnością w domach uczestników zajęć przyozdobią one drzwi lub stół Wielkanocny. Podczas warsztatów panowała wesoła, iście świąteczna atmosfera.

 

 

3 marca, drugi dzień pobytu pisarza Romana Pankiewicza w Budzyniu zaowocował dwoma spotkaniami. Odbyły się one w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. W pierwszym spotkaniu udział wzięły starsze dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Na drugie spotkanie przybyli uczniowie czterech klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

W czasie spotkań pisarz z dużą dawką humoru zaprezentował swoje książki z dwóch serii napisanych dla najmłodszych czytelników. Seria „5 ważnych zawodów” składa się z pięciu książeczek, z których każda poświęcona jest odrębnemu zawodowi. Są to: „Listonosz”, „Policjant”, „Ratownik medyczny”, „Strażak” i „Żołnierz”. Do drugiej, znacznie młodszej serii wydanej w wersji posko-angielskiej zatytułowanej „5 zawodów kultury i oświaty” należą takie książeczki, jak: „Aktor”, „Animator Kultury”, „Bibliotekarz”, „Nauczyciel” i „Nauczycielka Przedszkolna”.

Pan Roman umilił dzieciom spotkania przebierając się za każdym razem w strój związany z danym zawodem. Musiał to robić szybko, gdyż na zmianę wizerunku miał tylko 20 sekund, które głośno odliczała mu publiczność. Oprócz ciekawostek o ich pracy, które przekazał dzieciom, wyświetlał kolorowe ilustracje ze swoich książek. Dzieci rymowały razem z pisarzem i uczyły się problematyki poszczególnych zawodów, przy czym także doskonale się bawiły. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i opiniami z pisarzem. Na zakończenie autor otrzymał od uczestników spotkań podziękowania i piękne laurki.

 

Po półtora rocznej przerwie ponownie odwiedził Budzyń Roman Pankiewicz – pisarz i podróżnik z Krakowa. Spotkanie autorskie odbyło się 2 marca 2021 roku w Niepublicznym Przedszkolu „Mały Odkrywca”.

Roman Pankiewicz znany jest przede wszystkim ze swojego tryptyku podróżniczego „Trzy żywioły”, do którego zaliczamy „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł’, „Niemcy – drugi żywioł” i „Islandia – trzeci żywioł”. Dopełnieniem tryptyku jest wydana w 2019 roku książka „Polski żywioł” nawiązująca do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jednak na tym spotkaniu pisarz zaprezentował swoją twórczość przeznaczoną dla najmłodszych czytelników. Były to książki z cyklu „5 ważnych zawodów” - rymowane opowieści o strażaku, policjancie, ratowniku medycznym, listonoszu i żołnierzu. Autor ku uciesze dzieci nie tylko opowiadał o tych zawodach, ale również pokazywał i omawiał przygotowany do każdej profesji oryginalny strój. Radosna atmosfera towarzyszyła także samej konieczności sprawnego przebierania się w poszczególne stroje, i tu dzieci dzielnie panu Romanowi sekundowały. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zakończyło się wspólną fotografią.

 

W środę 24 lutego 2021 roku w Bibliotece Publicznej w Budzyniu odbyły się warsztaty twórcze, w których udział wzięli uczniowie klasy I C wraz z wychowawczynią Joanną Wróblewską. Warsztaty prowadzone były przez panie z "Kreatywnej Planety" z Inowrocławia. Uczniowie poznali technikę tworzenia świec żelowych od podstaw. Dzieci przy użyciu kolorowego piasku i różnych ozdób własnoręcznie układały w szklanych pojemnikach ciekawe kompozycje. Etapem końcowym produkcji świec było zalewanie rozpuszczonym żelem. Po zastygnięciu zostały one  pięknie zapakowane, co dało dzieciom możliwość sprezentowania świecy bliskiej osobie. Zajęcia te sprawiły wszystkim ogromną frajdę i pozwoliły wykazać się kreatywnością. Na koniec spotkania dzieci z ciekawością i dużym zainteresowaniem oglądały wystawę książek o tworzeniu ozdób i dekoracji z różnych materiałów. Po pamiątkowym zdjęciu, dumne i uśmiechnięte wraz ze swoimi dziełami opuszczały mury biblioteki.

 

 

29 września Biblioteka Publiczna w Budzyniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zorganizowała event literacko-muzyczny. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Książki jej należą do kanonu literatury dla dzieci. Od lat cieszą kolejne pokolenia małych czytelników. I to właśnie podczas wtorkowego spotkania twórczość Janiny Porazińskiej była na pierwszym planie. Na początku kilka zdań na temat życia pisarki przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie fragmenty jej najpiękniejszych utworów czytali kolejno: pani Grażyna Przybyszewska - „Szewczyk Dratewka”, pani Ewelina Nowakowska - „Pamiętnik Czarnego Noska”, pani Angelika Ajchsztet - „Niebieska dziewczynka”, pani Róża Zientarska - „Kichuś majstra Lepigliny”, pani Ewelina Zube z córkami Julitą i Zuzią – wiersze ze zbioru „Psotki i śmieszki”, pani Elżbieta Polcyn z córką Mają - „O dwunastu miesiącach”, pani Emilia Sell - „Zaczarowana w żabkę”, pan Krzysztof Jabłoński - „Siostra siedmiu kruków”, pani Maria Ganclerz - „Kozucha Kłamczucha”. Czytanie poszczególnych fragmentów przeplatane było piosenkami w wykonaniu solistów ze Studia Piosenki GOK. Na scenie wystąpili: Małgosia Janiszewska, Natalia Łasecka, Emilka Antkowiak, Wiktoria Binert, Mikołaj Niedbalski, Zosia Jaskólska, Hania Kasperczak, Blanka Bukowska, Zuzia Ciesielska. Gościnnie zaśpiewała Łucja Dobrogowska z Rogoźna, której mama Honorata na naszej scenie stawiała pierwsze muzyczne kroki. Wydarzeniu towarzyszyły różne atrakcje, przeznaczone głównie dla najmłodszych. Ogromnym powodzeniem cieszył się kącik malowania ciała, gdzie panie Dorota Chroł i Grażyna Szymaniak tworzyły piękne artystyczne zdobienia. Dużo frajdy przeżyły dzieci bawiąc się na zamku dmuchanym i zjeżdżalni. Wszyscy mogli skorzystać z mini-kawiarenki, w której Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” częstowały słodkościami. Było to wyjątkowe popołudnie, pełne wrażeń, radości, śmiechu i muzyki, a jednocześnie zachęty do głośnego czytania oraz wizyty w bibliotece celem poznania dalszych losów bohaterów przeczytanych fragmentów baśni i opowieści.

 

W piątek, 28 sierpnia 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się III Spotkanie Budzyńskich Marii. W tym roku Marie swoje piękne imię celebrowały w stylu hawajskim. Kwiaty we włosach, naszyjnik lei na szyi, ciekawe akcesoria i kolorowe dekoracje stworzyły niezwykłą tropikalną aurę. Po powitaniu i wspólnym wzniesieniu toastu nastąpiło uroczyste przyjęcie do swojego grona najmłodszej Marii, czyli dwu i pół miesięcznej Marysi Kowalskiej z Budzynia. Następnie Marie wysłuchały kilku ciekawostek na temat Hawajów i obejrzały krótką prezentację o tym fascynującym archipelagu. Podczas całego spotkania panowała niezwykle miła i wesoła atmosfera. Marie tańczyły, śpiewały, rozwiązywały różne zagadki, żartowały i opowiadały śmieszne historyjki. Odbyło się też losowanie „Królowej Spotkania”, którą została Maria Jabłońska, a tytuł „Pomocnicy Królowej” wylosowano dla Marii Zielińskiej. Pani Maria Lewandowska, która podczas zabaw uzbierała sobie najwięcej punktów została mianowana „Cukierkową Marią”. Spośród uczestniczek wyróżniona została również pani Maria Szarek, jako Maria sumiennie odwiedzająca budzyńską bibliotekę. Wręczono wiele nagród niespodzianek i żartobliwych prezentów. Na pożegnanie każda Maria otrzymała książeczkę z życiowymi sentencjami wybitnych osobowości. Z pewnością te egzotyczne party na długo pozostaną w pamięci biorących udział w tegorocznym spotkaniu.