Drodzy Czytelnicy

informujemy, że biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku według stałego planu

oraz w pierwszą sobotę każdego miesiąca w godz. od 9,00 do 13,00.

                                                                                     Zapraszamy :)

19 maja budzyńska biblioteka po raz pierwszy miała przyjemność gościć pana Wojciecha Widłaka – pisarza opowiadań dla dzieci i młodzieży. Wojciech Widłak debiutował w 1998 roku. W swoim dorobku pisarskim ma około 30 książek i wiele krótkich opowiadań zamieszczanych w podręcznikach szkolnych. Najbardziej znany jest z serii o Panu Kuleczce, którą tworzy wraz z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską.

I to właśnie „Pan Kuleczka” był tematem spotkania dla uczniów z klas młodszych ze Szkoły Podstawowej w Wyszynach. Autor opowiedział dzieciom jak wygląda proces tworzenia książki i skąd czerpie pomysły. Mówił również o innych bohaterach ze swoich książek dla najmłodszych. Miał ze sobą pacynki, worek pomysłów i walizkę pełną skarbów, które sprawiły, że spotkanie było połączone z zabawą.

W drugim spotkaniu, które odbyło się w Budzyniu udział wzięli uczniowie klas V i VI. Podczas tego spotkania pisarz mówił o tym, jak działa wyobraźnia, o rodzinie i o tym co w życiu jest ważne. Czytał fragmenty książki „Dwa serca anioła” - powieści o wyjątkowej fabule, o tym co zwycięży w walce o życie pewnego chłopca imieniem Romek. Zachęcał młodzież także do przeczytania książki „Nazywam się… Stefan Wyszyński”, która jest biograficzną opowieścią o Prymasie Tysiąclecia i książek z serii „Podręczny NIEporadnik” pełnych absurdalnego humoru. Wojciech Widłak za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i nagrodę PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”.

 

Dnia 17 maja 2022 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” Biblioteki szkolnej i publicznej uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. I choć większość dzieci posiada już konto biblioteczne, to jednak oficjalne przyjęcie do grona Czytelników następuje w dniu pasowania, gdy uczniowie znają cały alfabet i gotowi są do samodzielnego czytania.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili: pan Zenon Nowicki – przewodniczący Rady Miasta, Dariusz Dudziak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu, Kinga Buszkiewicz – wicedyrektor Szkoły, Małgorzata Słowińska – wicedyrektor Szkoły, Iwona Repczyńska – dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka, Mariusz Ajchsztet – przewodnicący Komisji Kultury, Paweł Szafranek – przewodniczący Rady Rodziców oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie uczniów klas pierwszych.

Specjalnie na tę okazję aktor, pan Piotr Witoń wcielił się w postać Pana Kleksa, bohatera książki Jana Brzechwy i zabrał dzieci w fantastyczną przygodę. Następnie po wysłuchaniu kilku zdań na temat korzyści płynących z czytania książek pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie. Obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumienne wykonywać obowiązki czytelnika. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominać o tym wydarzeniu. Całość przeplatana była piosenkami w wykonaniu: Małgosi Janiszewskiej i Poli Lewandowskiej oraz wierszami, które recytowały: Zosia Jaskulska, Ania Nochowicz i Ola Walińska. Dla wszystkich, zarówno dla pierwszoklasistów, jak i ich wychowawców, rodziców i dziadków oraz nas bibliotekarzy, było to niezwykłe wydarzenie.

 

Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich zaprzyjaźnionych z książką. To właśnie w tym miesiącu, w dniach 8-15 maja obchodzony jest "Tydzień Bibliotek"  - ogólnopolski  program, mający na celu upowszechnianie książek i czytelnictwa, podkreślający rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym. Początek "Tygodnia Bibliotek" przypada 8 maja w "Dzień Bibliotekarza" - święto osób najbardziej zaangażowanych w rozwój czytelnictwa i związanych z książką. Inicjatorem akcji zapoczątkowanej w 2004 roku jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Co roku akcja ta ma inne hasło wiodące. Tegoroczna XIX edycja Tygodnia Bibliotek odbywała się pod hasłem: "Biblioteka – świat w jednym miejscu".

W dniach 10 i 11 maja z wizytą do Biblioteki Publicznej przyszły grupy dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka: Wiewiórki z panią Justyną Kozłowską, Wróbelki z panią Moniką Szukała-Piasecką i Misie z panią Danutą Szymkowiak. Natomiast 12 maja, aktor Artur Gotz zagrał dla przedszkolaków przedstawienie teatralne „O smoku wawelskim”. Był to tydzień pełen niespodzianek i niesamowitych wrażeń, wypełniony spotkaniami, kwiatami, laurkami i życzeniami. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pamięć i miłe słowa.

 

W piątek, 6 maja gościem Biblioteki Publicznej była Eliza Piotrowska - polska autorka i ilustratorka książek dla dzieci, poetka, tłumaczka języka włoskiego i krytyk sztuki. W pierwszym spotkaniu z pisarką, które odbyło się w Domu Kultury w Wyszynach udział wzięły dzieci z Przedszkola im. Koziołka Matołka. Na drugie spotkanie do Gminnego Ośrodka Kultury przybyli uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej i 6-latkowie z Przedszkola im. Misia Uszatka.

Podczas spotkań pani Eliza opowiedziała dzieciom o sobie i swojej twórczości. Jej dorobek pisarski liczy prawie 200 książek. Najmłodszym najbardziej znana jest z serii książek o przygodach Cioci Jadzi i serii o perypetiach myszki Tupcio Chrupcio. Pisarka zdradziła dzieciom tajemnicę, że Ciocia Jadzia i jej bratanica istnieją w rzeczywistości. Opowiedziała także wiele ciekawostek ze swoich podróży po cały świecie. Urodziła się bowiem w Polsce, później przez 10 lat mieszkała we Włoszech, a teraz w słonecznej Brazylii.

Spotkania w Panią Elizą od początku były bardzo żywiołowe i pełne emocji. Dzieci zadawały pisarce dużo ciekawych pytań, a na koniec chętni mogli nabyć ulubioną książkę i uzyskać w niej dedykację z autografem.

 

26 kwietnia 2022 r. gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Artur Gotz - wokalista, aktor teatralny i  filmowy, prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent, autor tekstów i muzyki, reżyser koncertów i słuchowisk. Na scenie występuje od 11 roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z teatrem The Imagination w Londynie. Po studiach nawiązał współpracę z wieloma teatrami Warszawy i Łodzi. Jako wokalista debiutował w 2006 roku w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Artysta zagrał ponad 600 solowych recitali w całej Polsce, a także w wielu krajach całego świata.

Artur Gotz zaprezentował uczniom klas I i II ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich spektakl teatralny ,,O smoku wawelskim". Spektakl według scenariusza i w reżyserii artysty, jest jedną z wielu wersji krakowskiej legendy, opowiadającej o królu Kraku, który mieszkał na Wawelu. Aktor wystąpił z tym spektaklem ponad 130 razy w Polsce, a także w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, na Cyprze oraz w USA i Australii.

Dzieci z zachwytem obejrzały przedstawienie, które dostarczyło im wielu wrażeń i radości. Genialna gra aktorska, dynamiczna akcja przeplatana piosenkami, rekwizyty i efekty specjalne sprawiły, że jednym słowem było to super przedstawienie.

 

W ostatnim tygodniu kwietnia Bibliotekę Publiczną w Budzyniu odwiedziły "Słoneczka" z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka i dzieci z Niepublicznego Przedszkola Mały Odkrywca. Okazją do tej wizyty był miniony niedawno Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto wszystkich czytelników i miłośników książek. Święto to przypada 23 kwietnia i organizowane jest od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej z pomocą praw autorskich. W związku z sukcesem tego święta, od 2001 roku stworzony został tytuł Światowej Stolicy Książki, który co roku otrzymuje inne miasto na świecie. Jako pierwsze miasto tytuł ten otrzymał Madryt, a w 2016 roku Wrocław.

Przedszkolaki podczas spotkania zapoznani zostali z ogólnymi zasadami funkcjonowania biblioteki i jej zbiorami. Opowieści o bibliotece przeplatane były czytaniem wierszy i bajek oraz rozmowami o książkach. Wizyta dzieci zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

 

12 kwietnia 2022 r. gościem Biblioteki Publicznej była pani Justyna Bednarek. W spotkaniach autorskich z pisarką udział wzięli uczniowie klas młodszych ze Szkół Podstawowych. W pierwszym, które odbyło się w Domu Kultury w Wyszynach uczestniczyli uczniowie z klas I-IV. W drugim, które miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu udział wzięli uczniowie z trzech klas III.

Justyna Bednarek mieszka w Warszawie, z wykształcenia jest romanistką. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka w pismach kobiecych oraz tłumaczka filmów francuskich. Jako pisarka dla dzieci debiutowała w 2015 roku powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która od razu trafiła do kanonu lektur szkolnych. Mimo, że jej staż pisarski jest krótki, to dorobek ogromny. Zdążyła wydać 60 książek, współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami i zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich. Oprócz pisarstwa dla dzieci zajmuje się również tworzeniem dla dorosłych odbiorców.

Podczas spotkań autorka opowiedziała uczestnikom, jak wpadła na pomysł pierwszej książki z serii o skarpetkach. Dzisiaj seria liczy już 4 tomy. Pokazała przywiezionych ze sobą kilku „skarpetkowych” bohaterów, z których przygodami często wiążą się prawdziwe historie. Krótko przybliżyła tematykę swoich innych książek m.in. "Pięć sprytnych kun" oraz "Babcocha" i przeczytała z nich kilka fragmentów. Pisarka na przykładzie swoich książek przekazała dzieciom, że w odkrywaniu świata i spełnianiu marzeń ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, którą najlepiej możemy rozwijać właśnie przez czytanie. Były to niezwykle pouczające spotkania autorskie i z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników.

 

We wtorkowe przedpołudnie, 5 kwietnia do Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu przyjechały dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Akademia Gzuba" z Józefowic. Wycieczka przedszkolaków rozpoczęła się od wizyty w bibliotece. Tam dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się zbiorom bibliotecznym, a szczególnie książkom przeznaczonym dla najmłodszych czytelników. Poznały zasady funkcjonowania biblioteki i wypożyczania książek. Dowiedziały się o minionym niedawno, bo 2 kwietnia Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci. Wysłuchały z uwagą przeczytanej bajki i kilku wierszyków. Podczas spotkania dzieci także rozwiązywały bajkowe zagadki, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach książkowych, recytowały wierszyki i zadawały wiele pytań. Chętnie mówiły, kto im w domu czyta bajeczki i pochwaliły się wiedzą na temat poszanowania książek. Drugim punktem wycieczki było kino Mewa”, a w nim film, no i oczywiście popcorn. Dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych był to dzień pełen wrażeń, uśmiechu i radości.

 

W środę, 30 marca Bibliotekę Publiczną w Budzyniu odwiedziły „Sówki” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Dzieci zostały zapoznane z ogólnymi zasadami funkcjonowania biblioteki i jej zbiorami, głównie z księgozbiorem przeznaczonym dla nich. Z ciekawością oglądały książeczki z „kącika dziecięcego”, poszukując przy tym stempli bibliotecznych. W skupieniu wysłuchały czytanej bajki „Kicia Kocia w bibliotece” i wiersza „Prośby książki”. Chętnie opowiadały o swoich ulubionych bohaterach z książek i bezbłędnie rozwiązywały zagadki dotyczące popularnych bajek. Dla pań bibliotekarek wspólnie zaśpiewały piosenkę, a na zakończenie wręczyły piękne laurki.

Przypominamy Rodzicom, że każde dziecko w wieku do 6 lat może w bibliotece odebrać imienną kartę do zbierania naklejek. Po jej zapełnieniu „Mały Czytelnik” otrzyma pamiątkowy dyplom i nagrodę niespodziankę.