W sobotę, 7 września Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz ósmy zorganizowała Narodowe Czytanie, na które przybyło ponad 70 osób. Początkowo miało się to odbywać w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury, ale ze względu na padający deszcz impreza odbyła się w holu budynku.

Na wstępie dyrektor Biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zebranych i w kilku zdaniach przedstawiła cel tej ogólnopolskiej akcji i tytuły utworów czytanych w poprzednich edycjach. W tym roku akcja Narodowego Czytania miała nieco inny przebieg. Para prezydencka zdecydowała się bowiem wybrać do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Czytanie fragmentów nowel poprzedziła piosenka „Myślimy o Polsce” w wykonaniu Kamili Górnej i Jakuba Herforta. Następnie rozpoczęło się czytanie, utwory czytali mieszkańcy Budzynia, a wstęp do danego działa i życiorys autora czytał Jakub Ganclerz.

Fragmenty ośmiu nowel polskich czytali kolejno:
Ewelina Nowakowska - „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
Robert Chojnacki - „Dym” Marii Konopnickiej,
Monika Szukała-Piasecka - „Katarynka” Bolesława Prusa,
Piotr Zube - „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza,
Ewelina Sell z dziećmi - „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
Andrzej Waleński - „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
Małgorzata Jeska - „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
Józef Wróblewski - „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Czytanie fragmentów tych niepowtarzalnych dzieł i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłych zakończyła piosenka pt. „My wszyscy Polacy”, w śpiewanie której włączyli się wszyscy obecni. Druga część spotkania była typowo kameralna. Była kawa, ciasto i różne atrakcje : foto-budka, malowanie twarzy i baloniki. Wszystkie osoby, które czytały fragmenty otrzymały pisemne podziękowanie wraz z pakietem książek zawierających nowele polskie. Pozostali uczestnicy na pamiątkę tego wydarzenia dostali jedną z czytanych nowel z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

W piątek 9 sierpnia w Budzyniu na Olszynkach odbyło się II Spotkanie Budzyńskich Marii.  W spotkaniu udział wzięło ponad 50 pań ,,małych i dużych” o tym imieniu. Na wstępie wszystkie uczestniczki zostały powitane przez pomysłodawczynie tego wydarzenia - dyrektor Biblioteki Publicznej w Budzyniu Marię Ganclerz i byłą sołtys Marię Jabłońską. Na spotkanie przybyły nie tylko Marie z Budzynia, lecz także z Gminy m.in. z Bukowca, Dziewoklucza, Grabówki, Kąkolewic, Prosny, Sokołowa Budzyńskiego, Brzekińca i Wyszyn. Każda Maria otrzymała różyczkę i okolicznościową przypinkę z własnym imieniem. Dodatkowo najstarsza 94 - letnia Maria Szepczyńska i najmłodsza półroczna Marysia Kronkowska otrzymały upominki. Wyróżniona została także jedyna mająca w tym dniu urodziny Maria Zdanowska z Prosny. W trakcie spotkania Maria Ganclerz przedstawiła wiele ciekawostek na temat imienia Maria. Okazuje się, że imię Maria w Polsce funkcjonuje od XII wieku i swoje imieniny obchodzi 62 razy w ciągu roku. Jednak najważniejsze daty to te, które związane są z kultem maryjnym. W Polsce jest ok. 750 tys. Marii.  W 2018 roku imię to otrzymało 5442 dzieci, w tym 1830 płci męskiej. Imię Maria jest to jedyne imię żeńskie, które można nadawać jako drugie chłopcom. W gminie Budzyń ogółem są 173 osoby z imieniem Maria, z czego 82 mieszkają w Budzyniu. Następnie panie wzniosły toast i rozpoczęły wspólną biesiadę. Wszyscy uczestnicy imprezy świetnie się bawili przy tanecznej muzyce i suto zastawionym stole.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu ogłosiła w maju konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki. Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej w Budzyniu. Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej oraz kształtowanie nawyku poszanowania książek. Na konkurs dostarczono 33 kolorowe zakładki wykonane różnymi technikami. Przy ocenie prac brano pod uwagę : pomysłowość, różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania zakładki, oryginalność oraz estetykę.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco :

I miejsce -   Maja Kaczmarzewska (kl.I d)

II miejsce -  Zuzanna Kruger (kl.I a)

III miejsce - Jaśmina Szejner (kl.I b)

Wyróżnienia otrzymali : Janusz Filut (kl.I b), Julia Jura (kl.I d), Maria Kowalak (kl.I b),

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy. 

W piątek 14 czerwca 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu zorganizowano wystawę fotografii Grzegorza Wróblewskiego pt: Dwa światy Polska – Islandia. Na wstępie kilka słów o wystawie opowiedział sam autor Grzegorz Wróblewski, następnie głos zabrał nadleśniczy Jacek Kulpiński, który dziękował za zainteresowanie tematem przyrody szczególnie w naszej okolicy. Po tych wystąpieniach głos zabrał dyrektor GOK pan Marek Bocheński gratulując pomysłu i fantastycznych ujęć w kadrze aparatu fotograficznego. Licznie przybyli goście z zachwytem oglądali wystawę.
Grzegorz Wróblewski z wykształcenia jest leśnikiem a z zamiłowania fotografem przyrody. Na koncie ma kilka prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Od 2009 roku jest aktywnym członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Rozwijając swoje przyrodnicze pasje zajmuje się również filmowaniem oraz nagrywaniem dźwięków natury. Nad materiałami do wystawy poświęconej przyrodzie w Polsce i Islandii pracował pół roku.

12 czerwca po raz dziewiąty Biblioteka Publiczna w Budzyniu zorganizowała imprezę kulturalno-edukacyjną pn.”Lato Artystyczne”. W tym roku do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy naszych regionalnych artystów oraz osoby o niecodziennych pasjach i zamiłowaniach. Jak co roku zaproszeni goście w godzinach dopołudniowych wzięli udział w cyklu spotkań autorskich na terenie gminy Budzyń. Podczas spotykań z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi promowali oni swoją twórczość, opowiadali o sobie i kulisach swojej pracy. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń „Lata Artystycznego” była uroczysta gala z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, przedszkoli, zaprzyjaźnionych zakładów, bibliotekarzy z powiatu chodzieskiego oraz młodzieży szkolnej. W sali widowiskowej na scenie kolejno zaprezentowali się : Luba Zarembińska – aktorka, reżyserka, założycielka teatru „Stacja Szamocin” wraz z aktorką Moniką Bykowską ; Grzegorz Wróblewski – leśnik, pasjonat fotografowania świata roślin i zwierząt ; „Tolija” - zespół folklorystyczny działający w GOK razem z choreografką Renatą Lis i muzykiem Andrzejem Przybyłem ; Agnieszka Górska – plastyczka z Margonina, tworząca głównie w glinie ; Tomasz Szepczyński – żeglarz ze Szczecina, uczestnik słynnej wyprawy „Shackeltona” ; Patryk Klepacki – tancerz pochodzący z Chodzieży, obecnie pracujący w Teatrze Muzycznym w Gdyni ; Kamila Górna – solistka ze Studia Piosenki w GOK, laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach w całej Polsce ; Kazimierz Słodowy – artysta z Nietuszkowa, rzeźbiarz kompozycji przestrzennych i płaskorzeźb z drewna oraz z metalu ; Jarosław Łukaszewski – pasjonat wspinaczki górskiej, taternik i alpinista, uczestnik wielu wypraw. Prezentacja każdego z uczestników miała inną formę, od fascynujących opowieści, poprzez taniec do piosenki i nagradzana była gromkimi brawami. Tradycyjnie na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy artyści otrzymali okolicznościową statuetkę i kwiaty. Co roku podczas gali „Lata Artystycznego” jedna ze statuetek zostaje wręczona osobie, która jest związana z naszą bibliotekę w szczególny sposób. W tym roku pani Iwona Repczyńska – dyrektor Przedszkola Samorządowego im. ”Misia Uszatka” wraz ze statuetką odebrała podziękowanie dla wszystkich pracowników przedszkola za zaangażowanie w działaniach podejmowanych przez bibliotekę na rzecz promocji czytelnictwa oraz indywidualne podziękowania dla pań : Ewy Bedyńskiej, Doroty Chroł i Moniki Stachowiak za miłą i owocną współpracę przy realizacji projektu „Mała książka – Wielki człowiek”. Dyplomami wyróżniliśmy też grupy przedszkolaków : „Sówki”, „Wiewiórki” i „Wróbelki” za liczne i systematyczne korzystanie ze zbiorów naszej biblioteki. Wszystkim, którzy wzięli udział w IX edycji „Lata Artystycznego” serdecznie dziękujemy.

 

Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich zaprzyjaźnionych z książką. To właśnie w tym miesiącu, w dniach od 8-go do 15-go maja obchodzony jest "Tydzień Bibliotek" – ogólnopolski program, mający na celu przede wszystkim upowszechnianie książek i czytelnictwa. Dla naszej biblioteki jest to tydzień obfitujący szczególnie w odwiedziny przedszkolaków. Każde spotkanie z dziećmi w bibliotece ma głównie na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zachęcanie najmłodszych do korzystania z biblioteki.

Przedszkolaki, które odwiedziły naszą bibliotekę dowiedziały się jak zostać jej czytelnikiem, poznały zasady wypożyczania książek oraz zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych. Wysłuchały opowieści jak powstaje książka i co się z nią dzieje zanim trafi na półkę do wypożyczalni. W wielkim skupieniu słuchały czytanych bajek i opowiadań. Chętnie rozwiązywały zagadki literackie wykazując się przy tym dobrą znajomością bajek.

Wizyty przedszkolaków zawsze są bardzo sympatyczne i wesołe, a najmłodsi opuszczają bibliotekę z uśmiechem na twarzy. Przedszkolaki pamiętały o obchodzonym 8 maja Dniu Bibliotekarza. Z tej okazji złożyły bibliotekarkom życzenia i piękne własnoręcznie wykonane kwiaty. Bardzo dziękujemy za pamięć i zapraszamy do kolejnych odwiedzin w bibliotece.

Tradycyjnie w ramach obchodów "Tygodnia Bibliotek" Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną zaprasza uczniów klas pierwszych na uroczyste „Pasowanie na Czytelników”. W uroczystości, która w tym roku odbyła się 13 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury udział wzięli zaproszeni goście oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie dzieci. Po wysłuchaniu kilku zdań na temat zalet płynących z czytania książek oraz próśb książki wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie każdy uczeń za pomocą czarodziejskiego ołówka został pasowany na Czytelnika. Po tej ceremonii dzieci otrzymały w prezencie książkę a wychowawcy klas : pani Joanna Świergosz, Wioletta Stefańska, Wiesława Ajchsztet i Danuta Bentkowka odebrały dla nich pamiątkowe dyplomy.

Uroczystość była przeplatana piosenkami i wierszami o książkach. Na scenie wystąpili : Lusia Świerkowska, Mikołaj Niedbalski, Natalka Łasecka, Jaśmina Szejner, Alinka Kawlewska i Hania Kasperczak. W przygotowanie części artystycznej włączyły się również mamy i przygotowały ze swoimi córkami Martyną i Mają piosenkę „Pociąg do książki”. Była to niezwykle miła i doniosła uroczystość, szczególnie dla pierwszoklasistów, którzy obiecali, że będą pamiętać o złożonych obietnicach.

Każdego roku w maju bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu chodzieskiego wspólnie świętują Dzień Bibliotekarza. W tym roku gospodarzem uroczystości, która odbyła się 8 maja była Biblioteka Publiczna w Budzyniu. W spotkaniu z bibliotekarzami udział wzięli m.in.: wicestarosta chodzieski Julian Hermaszczuk, przewodniczący Rady Gminy Budzyń Zenon Nowicki, zastępca Wójta Gminy Budzyń Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Kultury Mariusz Ajchsztet, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marek Bocheński oraz przewodnicząca Rejonowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Pile Maria Bochan. Na początku uroczystości głos zabrała Maria Ganclerz - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Budzyniu. Powitała przybyłych gości oraz przedstawiła prezentację na temat rozpoczynającego się w Dniu Bibliotekarza Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Co roku akcja ma inne hasło wiodące, podobnie jak plakat, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek eksponujemy i co chcemy upowszechniać w świadomości społecznej. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywa się pod hasłem: “#biblioteka”. W dalszej części uroczystości zabrali głos zaproszeni goście, przekazując słowa uznania dla dorobku i osiągnięć bibliotek oraz życzenia dalszych sukcesów w pracy zawodowej. Nie zabrakło także podziękowań za wieloletnią współpracę dla bibliotekarek z bibliotek szkół Gminy Budzyń. Spotkanie uświetnił występ solisty Jakuba Herforta – zwycięzcy IX edycji programu telewizyjnego „Mam talent”.

W dniu 7 maja 2019 roku Bibliotekę Publiczną odwiedziły wszystkie klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej w Budzyniu. Była to wizyta poprzedzająca "Pasowanie na Czytelnika". I choć większość dzieci doskonale zna już naszą bibliotekę, wielu też jest jej czytelnikami, to dopiero teraz pod koniec pierwszej klasy, gdy uczniowie znają już cały alfabet  są w pełni gotowi do samodzielnego czytania. Podczas spotkania przypomniano uczniom zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz przybliżono różne rodzaje książek przeznaczonych dla nich. Wspólnie z dziećmi ustalono sposób zachowania się w bibliotece i jak należy dbać o wypożyczone z niej książki. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Pochwalili się znajomością alfabetu, mówili wiersze, śpiewali piosenki i samodzielnie czytali fragmenty z książek. Zwieńczeniem spotkania było ogłoszenie przez bibliotekę konkursu plastycznego na zakładkę do książki.

5 marca 2019 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz drugi w tym roku miała przyjemność gościć pana Roberta Gondka - podróżnika, fotografa, miłośnika Afryki. W spotkaniu z podróżnikiem udział wzięli uczniowie z klas drugich Szkoły Podstawowej. Tym razem nasz gość opowiadał uczestnikom o afrykańskiej przyrodzie. Młoda widownia z zainteresowaniem słuchała ciekawostek o "krainie pełnej dzikich zwierząt", takich jak: goryle, słonie, lamparty, lwy, nosorożce. Podróżnik swoją opowieść o pięknie tego ogromnego i tajemniczego kontynentu uzupełnił barwnym pokazem multimedialnym. Liczne autorskie zdjęcia oraz fragmenty filmów z podróży, afrykańska muzyka i odgłosy zwierząt sprawiły, że spotkanie było bardzo ciekawe i pozwoliło uczestnikom przeżyć fascynującą przygodę. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał widokówkę ze zdjęciem jednego z afrykańskich zwierząt wraz z autografem podróżnika.

W minionym tygodniu Bibliotekę Publiczną w Budzyniu odwiedziły najmłodsze dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. We wtorek 19 lutego gościliśmy "Sówki", a w środę "Muchomorki" i "Słoneczka". Dla wielu przedszkolaków nie była to pierwsza wizyta w bibliotece, gdyż niektórzy regularnie odwiedzają ją z rodzicami. Na początku spotkania dzieci zapoznane zostały z biblioteką i jej zbiorami. Dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki. Poznały zasady wypożyczania książek i ważniejsze punkty regulaminu. Następnie przedszkolaki wspólnie z bibliotekarką ustaliły zasady poszanowania książek i sposób zachowania się w bibliotece. Podczas głośnego czytania dzieci w skupieniu wysłuchały opowieści o przygodzie znanego zielonego żółwika z książki pt."Franklin w bibliotece". W trakcie spotkania przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały książki z działu dla najmłodszych. Bezbłędnie rozwiązywały zagadki na temat bajkowych bohaterów wykazując się przy tym dużą wiedzą na temat znajomości bajek i baśni. Dla grupy "Sówek", z której wszystkie dzieci posiadają już swoje karty czytelnicze wizyta w bibliotece zakończyła się wypożyczeniem książki do domu. Dzieci z grupy "Muchomorków" i "Słoneczek" otrzymały samodzielnie opieczętowane zakładki do książek z godzinami otwarcia biblioteki. Przedszkolaki pięknie podziękowały za wizytę i obiecały, że wkrótce ponownie przyjdą do nas.