Drodzy Czytelnicy !

Z radością informujemy, że do 27 grudnia br. Biblioteka Publiczna w Budzyniu oraz Filia w Wyszynach

będzie czynna według stałego planu.

Czytelnikom, którym termin zwrotu książek przypada w okresie od 1 listopada do 31 grudnia

nie będą naliczane kary za ich przetrzymanie.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 667 130 249.

 

29 września Biblioteka Publiczna w Budzyniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zorganizowała event literacko-muzyczny. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Książki jej należą do kanonu literatury dla dzieci. Od lat cieszą kolejne pokolenia małych czytelników. I to właśnie podczas wtorkowego spotkania twórczość Janiny Porazińskiej była na pierwszym planie. Na początku kilka zdań na temat życia pisarki przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie fragmenty jej najpiękniejszych utworów czytali kolejno: pani Grażyna Przybyszewska - „Szewczyk Dratewka”, pani Ewelina Nowakowska - „Pamiętnik Czarnego Noska”, pani Angelika Ajchsztet - „Niebieska dziewczynka”, pani Róża Zientarska - „Kichuś majstra Lepigliny”, pani Ewelina Zube z córkami Julitą i Zuzią – wiersze ze zbioru „Psotki i śmieszki”, pani Elżbieta Polcyn z córką Mają - „O dwunastu miesiącach”, pani Emilia Sell - „Zaczarowana w żabkę”, pan Krzysztof Jabłoński - „Siostra siedmiu kruków”, pani Maria Ganclerz - „Kozucha Kłamczucha”. Czytanie poszczególnych fragmentów przeplatane było piosenkami w wykonaniu solistów ze Studia Piosenki GOK. Na scenie wystąpili: Małgosia Janiszewska, Natalia Łasecka, Emilka Antkowiak, Wiktoria Binert, Mikołaj Niedbalski, Zosia Jaskólska, Hania Kasperczak, Blanka Bukowska, Zuzia Ciesielska. Gościnnie zaśpiewała Łucja Dobrogowska z Rogoźna, której mama Honorata na naszej scenie stawiała pierwsze muzyczne kroki. Wydarzeniu towarzyszyły różne atrakcje, przeznaczone głównie dla najmłodszych. Ogromnym powodzeniem cieszył się kącik malowania ciała, gdzie panie Dorota Chroł i Grażyna Szymaniak tworzyły piękne artystyczne zdobienia. Dużo frajdy przeżyły dzieci bawiąc się na zamku dmuchanym i zjeżdżalni. Wszyscy mogli skorzystać z mini-kawiarenki, w której Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” częstowały słodkościami. Było to wyjątkowe popołudnie, pełne wrażeń, radości, śmiechu i muzyki, a jednocześnie zachęty do głośnego czytania oraz wizyty w bibliotece celem poznania dalszych losów bohaterów przeczytanych fragmentów baśni i opowieści.

 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu od wielu lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W tym roku miłośnicy literatury spotkali się wyjątkowo nie w pierwszą sobotę miesiąca, a w czwartek 3 września o godz. 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Głównym celem tego wydarzenia jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. "Narodowe Czytanie" organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą edycję "Narodowego Czytania" rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” – wybitnej epopei narodowej Adama Mickiewicza. W latach następnych czytaliśmy kolejno Aleksandra Fredrę, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stanisława Wyspiańskiego. Ubiegłoroczna odsłona „Narodowego Czytania” miała nieco inny przebieg. Para prezydencka wybrała bowiem do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel polskich, których wspólnym mianownikiem jest polskość. Na lekturę dziewiątej edycji „Narodowego Czytania” została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. „Balladyna” jest dramatem z niezwykle dynamiczną akcją, któremu dzielnie dotrzymuje kroku barwna fabuła i język. To opowieść o: miłości, zazdrości, zbrodni, szaleństwie i karze a jednocześnie historia, w której elementy mitologii słowiańskiej i fantastyki ludowej wprowadzają magiczny nastrój i lekkość. Akcja dzieła toczy się, jak określa to Słowacki „Za czasów bajecznych, koło jeziora Gopło”.

Mając na uwadze to, że tegoroczna edycja odbywa się w szczególnym dla nas wszystkich czasie - kiedy razem pokonujemy epidemię - dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz do czytania fragmentów „Balladyny” zaprosiła pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Czytanie poprzedziła krótka informacja na temat dramatu, którą przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie czytane były fragmenty z podziałem na role. W roli tytułowej bohaterki Balladyny usłyszeliśmy panią Ewelinę Zube, tekst Aliny czytała pani Ewelina Nowakowska, w rolę wdowy wcieliła się pani Anna Zaranek, słowa Pustelnika czytał dyrektor GOK pan Marek Bocheński a w roli Kirkora obsadzony został pan Paweł Hajman. Kwestie narratora, które wprowadzały słuchaczy w poszczególne fragmenty czytał pan Marcin Wojtkowiak. Całość upiększona i zobrazowana została odpowiednio dobraną muzyką. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pięknie wydany, bogato ilustrowany egzemplarz „Balladyny” z okolicznościową pieczęcią „Narodowego Czytania”.

 

W piątek, 28 sierpnia 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się III Spotkanie Budzyńskich Marii. W tym roku Marie swoje piękne imię celebrowały w stylu hawajskim. Kwiaty we włosach, naszyjnik lei na szyi, ciekawe akcesoria i kolorowe dekoracje stworzyły niezwykłą tropikalną aurę. Po powitaniu i wspólnym wzniesieniu toastu nastąpiło uroczyste przyjęcie do swojego grona najmłodszej Marii, czyli dwu i pół miesięcznej Marysi Kowalskiej z Budzynia. Następnie Marie wysłuchały kilku ciekawostek na temat Hawajów i obejrzały krótką prezentację o tym fascynującym archipelagu. Podczas całego spotkania panowała niezwykle miła i wesoła atmosfera. Marie tańczyły, śpiewały, rozwiązywały różne zagadki, żartowały i opowiadały śmieszne historyjki. Odbyło się też losowanie „Królowej Spotkania”, którą została Maria Jabłońska, a tytuł „Pomocnicy Królowej” wylosowano dla Marii Zielińskiej. Pani Maria Lewandowska, która podczas zabaw uzbierała sobie najwięcej punktów została mianowana „Cukierkową Marią”. Spośród uczestniczek wyróżniona została również pani Maria Szarek, jako Maria sumiennie odwiedzająca budzyńską bibliotekę. Wręczono wiele nagród niespodzianek i żartobliwych prezentów. Na pożegnanie każda Maria otrzymała książeczkę z życiowymi sentencjami wybitnych osobowości. Z pewnością te egzotyczne party na długo pozostaną w pamięci biorących udział w tegorocznym spotkaniu.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników książek (małych i dużych) na multimedialne spotkania autorskie z Romanem Pankiewiczem - pisarzem i podróżnikiem

                               

 

                                      Link do spotkań                                     

                                            https://www.youtube.com/playlist?list=PLNmBE_lBLRvlt8c-AEqSnUBf8XmksCHHc                                                                                                                     

 

W czwartek, 20 lutego 2020 r. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Gzuba” w Józefowicach. Większość przedszkolaków była już wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury w kinie „Mewa” na projekcji filmu, lecz dla wszystkich wizyta w budzyńskiej bibliotece była pierwszą. Celem wycieczki było kształtowanie poczucia szacunku do książek, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie pracy bibliotekarza. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tej magicznej, pełnej książek krainie. Poznały historię książki od pisarza do miejsca na półce w bibliotece oraz wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Aktywnie uczestniczyły w rozmowach i zabawach dotyczących znajomości bajek. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, gdzie pod fachowym okiem animatorki kultury i swoich opiekunek wykonały samodzielnie przepiękne zakładki do książek. W przerwie, jako że wizyta ta przypadła w Tłusty Czwartek wszyscy zajadaliśmy się pączkami.

Dzięki współpracy dyrektor przedszkola – pani Michalinie Kulczyńskiej-Hajman i zgody rodziców dzieci, wszystkie przedszkolaki przystąpiły do II edycji realizowanego przez bibliotekę projektu „Mała książka – Wielki człowiek”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat i polega na zbieraniu naklejek z delfinkami, które otrzymujemy podczas każdej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki. Na koniec spotkania każdy przedszkolak z "Akademii Gzuba" odebrał swój pakiet startowy - zestaw dwóch książek i „Kartę Małego Czytelnika”. Dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych był to dzień pełen wrażeń, uśmiechów i radości.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu w czasie tegorocznych ferii zimowych odbyło się wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Przez całe dwa tygodnie codziennie odbywały się zajęcia informatyczne i rozgrywki tenisa stołowego. W poniedziałki podczas warsztatów plastycznych dzieci rozwijały swoją kreatywność nabywając zdolności manualne i artystyczne. Trzy razy w tygodniu odbywały się zajęcia wokalne pt.„Śpiewać każdy może” , gdzie pod fachowym okiem zaproszonych gości uczestnicy mogli ćwiczyć swój głos. Zwolennicy gier planszowych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w rozgrywkach szachowych i warcabowych. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia w glince ceramicznej, podczas których powstały przepiękne wazoniki, miseczki, dzbanuszki i inne ozdoby. W kinie "Mewa" obejrzeć można było filmy : „Salma w krainie dusz” czyli opowieść o przyjaźni i marzeniach, „Magiczny dywan” „Uprowadzona Księżniczka” i „Mój przyjaciel Ufik” oraz spektakl teatralny pt.”Baśń zimowa”. Miłośnicy tańca i wesołej muzyki mogli wziąć udział w baliku karnawałowym dla dzieci. Całe dwa tygodnie ferii upłynęły w miłej, przyjaznej i integracyjnej atmosferze. Wszystkie odbywające się turnieje, rozgrywki i konkursy nagradzane były dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Co roku w czasie ferii zimowych Gminny Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Publiczną i Sołectwem wsi Budzyń zaprasza dzieci bal karnawałowy. Zarówno dla organizatorów, jak i dla dzieci jest to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni i niezależnie od pogody przyciągający dziesiątki uczestników. Tak było i w tym roku. We wtorek, 4 lutego już od samego rana trwały wielkie przygotowania, by tego dnia hol Gminnego Ośrodka Kultury stał się prawdziwą salą balową. Jak zawsze było bardzo bajkowo i kolorowo. Przybyłych na bal gości powitał pan Przemysław Czekała - sołtys Budzynia. W rolę wodzireja wcielił się aktor Piotr Witoń z Poznania, a didżeja akustyk Marcin Wojtkowiak. Przy wesołej muzyce dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc ze swoimi rodzicami w tańcach oraz konkursach i zabawach ruchowych. W trakcie przerwy i krótkiego odpoczynku dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Wspólna zabawa, przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu.

23 stycznia 2020 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu aktorzy z „Teatru 44” z Szamocina zaprezentowali spektakl teatralny pt.” Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Kajrysa. W spektaklu wystąpili : Joanna Strzyżewska, Mirosław Stróżewski, Irena Jaworska, Barbara Swoińska, Lidia Stój i Jan Kajrys. „Żabusia” to drugi pod względem popularności po „Moralności pani Dulskiej” dramat Gabrieli Zapolskiej, który swoją premierę miał 16 stycznia 1897 roku w Warszawie. Tytułowa Żabusia to neurotyczna i zmysłowa kobieta, urocza i zawsze roześmiana. Znudzona małżeńskim życiem i koniecznością życia tylko z jednym mężczyzną wikła się w romanse, które dopóty uważa za dobre, dopóki nie wie o nich jej mąż. Mężczyzna z kolei, choć świadomy wybryków żony, stara się nie dopuszczać do siebie myśli o jej kochankach. Wspaniała gra aktorska sprawiła, że publiczność znakomicie bawiła się podczas spektaklu, a na zakończenie nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

To już budzyńska tradycja : co roku mieszkańcy Budzynia witają Nowy Rok koncertowo. Tak było i w tym roku.  W niedzielę, 5 stycznia w hali sportowo-widowiskowej Szkoły Podstawowej odbył się Koncert Noworoczny, na który przybyło ponad 300 osób. Przybyłych gości przywitał organizator imprezy pan Marek Bocheński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Główną gwiazdą koncertu była Julia Stolpe z zespołem - wokalistka o wyjątkowej barwie głosu. Piosenki w jej wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych. Następnie na scenie pojawili się soliści ze Studia Piosenki GOK. Po młodych artystach wystąpiła Budzyńska Orkiestra Dęta w towarzystwie formacji mażoretek PA-MAR-SZE z Rogoźna. Orkiestra zagrała wiązankę utworów światowej muzyki. Na zakończenie koncertu, jak w Filharmonii Wiedeńskiej, orkiestra zagrała Marsz Radeckiego, który został przyjęty przez publiczność z wielkim aplauzem.

Dnia 4 stycznia 2020 roku, w przeddzień 101 rocznicy wyzwolenia Budzynia, w budynku dawnej Szkoły Podstawowej przy ulicy Dworcowej otwarta została Izba Historii Ziemi Budzyńskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, Kościoła, okolicznych muzeów oraz współtwórcy izby historii. Podczas wystąpień okolicznościowych największe słowa uznania padły pod adresem Hanny Danielewicz - pomysłodawczyni, aranżatorki i wykonawcy tego pięknego dzieła. Jako nauczyciel historii i szefowa tutejszego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, przez 40 lat zbierała i tworzyła kolekcje pamiątek po mieszkańcach Budzynia. Izba Historii Ziemi Budzyńskiej zawiera pamiątki od archeologii po współczesność. Podczas zwiedzania mieszkańcy gminy odnajdywali wspomnienia o swoich przodkach, rozpoznawali przedmioty używane w domach swoich rodziców i dziadków, oglądali dawnych mieszkańców.