Biblioteka Publiczna w Budzyniu od kilku lat uczestniczy w Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim. Organizatorem tego wydarzenia jest Poznański Oddział Literatów Polskich. W tym roku w dniach od 30 października do 18 listopada odbywała się jego 47. edycja. Budzyńska biblioteka w ramach tego festiwalu w dniu 6 listopada miała przyjemność gościć:

- panią Agatę Widzowską pisarkę, autorkę opowiadań, wierszy, słuchowisk, tekstów piosenek i scenariuszy przedstawień dla dzieci. Pisarka spotkała się z uczniami klas II ze Szkoły Podstawowej.

- pana Tomasza Kruczka – poetę, pisarza książek dla dzieci i młodzieży, miłośnika średniowiecza. Pan Tomasz spotkał się z uczniami klas VI i VII w Szkole Podstawowej przy ul Rogozińskiej.

- pana Andrzeja Waltera - poetę, prozaika, publicystę, krytyka literackiego i fotografa, który spotkał się z dorosłymi miłośnikami poezji.

Uczestnicy spotkań nie tylko mieli okazję poznać twórczość artystów, ale także poznali ich pasje i zamiłowania oraz plany na najbliższą przyszłość. Po spotkaniach była możliwość zakupu autorskich książek i uzyskania autografu z dedykacją.

 

5 listopada Bibliotekę Publiczną w Budzyniu odwiedziły „Liski” z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Okazją do wizyty był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – ustanowiony w celu upamiętnienia narodzin słynnego twórcy animowanych bajek dla dzieci, Walta Disneya. Święto niesie za sobą, nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne, takie jak: rozwijanie wyobraźni, pamięci, zdobywanie wiedzy na różne tematy. Podczas spotkania przedszkolaki przeniosły się w zaczarowany świat baśni i bajek słuchając z zapartym tchem opowieści o przygodach książkowych bohaterów. Z uwagą wysłuchały bajki greckiego bajkopisarza Ezopa, który już w VI w.p.n.e. pisał pierwsze zbiory opowieści ze zwierzętami w rolach głównych i uważany jest za twórcę bajek. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały wybrane dla nich książki i wykazały się rewelacyjną wiedzą na temat postaci z bajek. Chętnie opowiadały też o swoich ulubionych bohaterach bajkowych.

Spotkanie, jak zresztą każde z przedszkolakami, upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie wizyty zachęcono najmłodszych do sięgania po książki i zaproszono do odwiedzin biblioteki wraz z rodzicami.

 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. W dniu 18 października 2024 roku zorganizowała wyjątkowe wydarzenie, na które zaprosiła uczniów z klasy III a i III b wraz z ich wychowawczyniami. Hasło tegorocznej X Nocy Bibliotek brzmiało ,,Moc Bibliotek", co idealnie odzwierciedlało cel i atmosferę tego wieczorno-nocnego spotkania. Wszystko zaczęło się od serdecznego powitania uczestników oraz zaproszonych gości przez Panią Marię Ganclerz – Dyrektor Biblioteki. W trakcie wstępnych formalności, sprawdzono listę obecności oraz wyznaczono dyżurnych, którzy mieli wspierać organizację wydarzenia na poszczególnych etapach. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową przypinkę, której motywem przewodnim była Noc Bibliotek. Po krótkim wprowadzeniu nastał czas na poczęstunek. Uczestnicy mieli okazję przy kawie zbożowej skosztować pysznych smakołyków. Pani Dyrektor opowiedziała o nietypowych świętach obchodzonych w tym dniu - Międzynarodowym Dniu Krawata oraz Dniu Czekoladowej Babeczki, co wprowadziło wszystkich w radosny nastrój. Kolejnym punktem programu były warsztaty twórcze prowadzone przez grupę animatorek z sali zabaw ,,Akuku". Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach ruchowych i plastycznych, m.in. miały za zadanie zbudować z kartonów słynne budowle: Wieżę Eiffla, zegar Big Ben i Koloseum. Dzięki temu nie tylko rozwijały swoje zdolności manualne, ale także współpracowały w grupach i integrowały się. Po intensywnych zabawach przyszedł czas na kolację, podczas której uczestnicy zajadali się pizzą. W trakcie posiłku, przeczytano wiersz pt. ,,Moc Bibliotek" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Nie zabrakło również atrakcji filmowej – dzieci zostały zaproszone na seans filmowy pt. ,,Szkoła magicznych zwierząt”, który dodał magii całemu wydarzeniu. Po seansie czekała na nie niespodzianka – świecące krawaty oraz wielki Miś Panda, który z zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej, wprowadzając atmosferę radości i śmiechu. Na zakończenie tego niezwykłego wydarzenia dzieci oraz wychowawczynie otrzymały pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe zakładki oraz naklejki ex libris, które były podziękowaniem za ich udział w Nocy Bibliotek. To wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że biblioteki mają moc łączenia ludzi, inspirowania do kreatywności oraz budowania wspólnoty. Uczestnicy wrócili do domu ze wspaniałymi przeżyciami i uśmiechami na twarzach, a ta Noc z pewnością pozostanie w ich sercach na długo.

 

Dnia 9 października 2024 r. Biblioteka Publiczna zaprosiła Seniorów na spektakl teatralny pt. ”Nago w kisielu”. Spektakl przygotował „Teatr Jedyny Taki” z Poznania. Został on napisany, wyreżyserowany i zagrany przez zawodowe aktorki: panią Izabellę Tarasiuk-Andrzejewską i panią Annę Biniak. Panie wcieliły się w role niespełnionych aktorek przebywających więcej w garderobie niż na scenie. Główne bohaterki wiodą dość nudne życie ponieważ nie mają żadnych znajomości, które by mogły pomóc im zrobić karierę. Kiedy pojawia się szansa otrzymania roli, aktorki prześcigają się w pomysłach jak zwrócić na siebie uwagę i spełnić marzenia.

Zabawne dialogi oraz świetna gra aktorska dostarczyły widzom dużą dawkę humoru. Wszyscy świetnie się bawili i nagrodzili artystki gromkimi brawami. Niebawem w naszej sali kameralnej kolejne wydarzenia. Do zobaczenia.

 

8 października br. gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był pan Waldemar Cichoń – autor uroczych książek dla dzieci o zwariowanym kocie Cukierku i niezwykłym psie Riko. W pierwszym spotkaniu z pisarzem udział wzięli uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej, w drugim pięciolatki i sześciolatki z Przedszkola Samorządowego. W czasie spotkania Pan Waldemar opowiadał o tym, w jaki sposób przebiega proces pisania książki, od momentu powstania pomysłu w głowie, aż do jej wydania. Dzieci dowiedziały się, że inspiracją do napisania pierwszej książki był kot pisarza, że napisał ją dla swojego syna i że to właśnie ona trafiła do kanonu lektur szkolnych. W drugiej części spotkania autor przeczytał dzieciom ulubiony fragment książki, a następnie odpowiadał na zadawane pytania. Na zakończenie spotkania była możliwość zakupu autorskiej książki i uzyskania w niej imiennej dedykacji.

 

Dla Biblioteki Publicznej w Budzyniu dzień 1 października każdego roku jest dniem szczególnym. Tego dnia bowiem Biblioteka obchodzi swoje urodziny. W tym roku jubileusz 75-lecia świętowaliśmy z naszymi Czytelnikami, najważniejszymi dla nas osobami. Był to dzień niezwykle miły, pełen radości i uśmiechów, wspomnień i marzeń. Na wszystkich odwiedzających bibliotekę czekały słodkości i różne gadżety z logo biblioteki. Dyrektor biblioteki Maria Ganclerz, która pracuje w niej od 42 lat opowiadała o niektórych przemianach jakie biblioteka przeszła: od płytek PCV do paneli podłogowych, od scentralizowanych zakupów książek, zakupów na subskrypcje do własnych wyborów, od owiniętych w szary papier po kolorowe, pięknie wydane publikacje. Wspominaliśmy też dawnych Pracowników i Czytelników, różne wydarzenia i ciekawe, czasami śmieszne zdarzenia. Serdecznie dziękujemy wszystkim za życzenia i ciepłe słowa złożone pracownikom i bibliotece osobiście, telefonicznie oraz na Facebooku. Szczególnie gorąco dziękujemy czteroletniej Antosi za własnoręcznie wykonany obrazek z odciśniętymi małymi rączkami i namalowanym sercem dla bibliotekarek.

Biblioteka w Budzyniu została założona w 1949 roku. W chwili otwarcia jej zbiory liczyły 600 woluminów. Przez ponad 20 lat mieściła się ona w budynku prywatnym, gdzie zajmowała jedno pomieszczenie. W maju 1976 roku została przeniesiona do nowo wybudowanego budynku Domu Kultury, w którym obecnie  zajmuje powierzchnię 111 m2, z czego 86 m2 przypada na wypożyczalnię. W czerwcu 1992 roku decyzją Rady Gminy biblioteka została połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury jako  jeden zakład będący podstawową instytucją kultury w Gminie. Stały rozwój księgozbioru pomaga coraz lepiej zaspokajać ciągle rosnące, wraz z rozwojem Gminy i podnoszeniem się poziomu wykształcenia jej mieszkańców potrzeby oraz gusty czytelnicze. W ciągu roku przybywa bibliotece wiele nowych książek adresowanych do różnych grup odbiorców. Systematycznie uzupełniane są braki z zakresu lektur szkolnych i nowych kierunków kształcenia. W 2000 roku w bibliotece rozpoczęto prace związane z komputeryzacją zbiorów. Od 2003 roku biblioteka jest w pełni skomputeryzowana i posiada katalog księgozbioru dostępny online. Oferuje także swoim czytelnikom dostęp do Academica, cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych oraz kody dostępu do Legimi, największej bazy e-booków i audiobooków w Polsce, których słuchać możemy na swoim telefonie, tablecie lub komputerze. Pracownicy biblioteki oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów prowadzą szeroką działalność kulturalną i czytelniczo-edukacyjną. Upowszechniają różne formy pracy z czytelnikiem, zarówno indywidualnym, jak i zbiorowym. Organizują spotkania autorskie, warsztaty teatralno-literackie i imprezy artystyczne, kształtując w ten sposób gusty czytelnicze, popularyzując środowisko twórców, a także wiedzę o regionie. Dbają o wczesny i właściwy pierwszy kontakt dzieci z książką. Systematycznie współpracują z przedszkolami i szkołami na terenie całej gminy. Obecnie księgozbiór Biblioteki Publicznej w Budzyniu liczy ponad 35 tys. woluminów i 2 tys. zbiorów audiowizualnych. Rocznie z biblioteki korzysta około 1200 Czytelników.

 

Po przerwie wakacyjnej Biblioteka Publiczna w Budzyniu wznowiła spotkania literacko-artystyczne dla Seniorów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w kameralnej atmosferze przy kawie i słodkościach. Gośćmi ostatniego spotkania, które miało miejsce 18 września był zespół Janboys z Chodzieży. Kierownik zespołu pan Jan Margowski przybliżył uczestnikom historię powstania, skład i drogę artystyczną zespołu. Dowiedzieliśmy się, że zespół ma w swoim repertuarze około 180 piosenek i wkrótce obchodził będzie jubileusz 15-lecia istnienia. Swoimi koncertami uświetnia wiele wydarzeń w całym powiecie, śpiewając piosenki zarówno patriotyczne, jak i ludowe oraz rozrywkowe. Podczas spotkania z budzyńskimi Seniorami artyści zaśpiewali wiele popularnych piosenek znanych zespołów. Uczestnicy spotkania przez ponad godzinę doskonale bawili się klaszcząc w rytm muzyki i śpiewając niektóre utwory wspólnie z zespołem.

 

W sobotę 7 września 2024 roku miłośnicy literatury spotkali się w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu, by wziąć udział w kolejnej odsłonie ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Głównym celem akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Na lekturę tegorocznej, XIII edycji „Narodowego Czytania” wybrany zostałKordian" Juliusza Słowackiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście okolicznościowym zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana” napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności”.

W tym roku dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz do czytania zaprosiła stażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Budzyń. Jako że „Kordian” to dramat, fragmenty czytane były z podziałem na role. Rolę głównego bohatera Kordiana czytał pan Marcin Nawrot z OSP Podstolice. W roli Grzegorza, wiernego sługi wystąpił pan Witold Syrysko z OSP Nowe Brzeźno. Kwestie wypowiadane przez Wielkiego Księcia Konstantego czytał pan Leonard Sell z OSP Prosna. Tekst cara Mikołaja czytał pan Łukasz Kieruj z OSP Sokołowo Budzyńskie. Role żeńskie przypadły paniom z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Budzyniu, i tak: słowa wypowiadane przez Laurę, ukochaną Kordiana czytała Zofia Kostecka, natomiast słowa Wioletty czytała Marcelina Koszna. Po czytaniu „Kordiana” odbył się piknik biblioteczno-stażacki z atrakcjami, głównie dla dzieci: zamki dmuchane, bańki mydlane, kącik piękna, a w nim malowanie twarzy i tatuaży, plecenie kolorowych warkoczyków oraz skręcanie balonów. Przez godzinę mogliśmy słuchać piosenek w wykonaniu młodych solistów ze Studia Piosenki GOK. Strażacy z OSP Budzyń zaprezentowali pokaz sprzętu strażackiego oraz przeprowadzili konkurencje dla dzieci, a na zakończenie kąpiel w pianie. Przez cały czas imprezy czynna była mini-kawiarenka ze słodkościami i napojami dla wszystkich. Na pamiątkę udziału w wydarzeniu chętni otrzymali książkę „Kordian” Juliusza Słowackiego z okolicznościową pieczęcią „Narodowego Czytania".

 

W czwartek, 8 sierpnia 2024 roku Biblioteka Publiczna zaprosiła Marie z miasta i gminy Budzyń na kolejne Spotkanie Budzyńskich Marii. Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy zmarłej Marii Lewandowskiej – zawsze wesołej, uśmiechniętej i aktywnie uczestniczącej we wszystkich dotychczasowych spotkaniach. Następnie po sprawdzeniu listy obecności i uroczystym przyjęciu do grona „nowej” Marii – pani Marii Olejnik, wzniesiono toast życząc sobie wzajemnie dużo zdrowia, radości i pogody ducha. Tegoroczna VII edycja odbyła się pod hasłem „W Kraju Kwitnącej Wiśni”. Podróż po Japonii rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej pt.„20 ciekawostek o Japonii”, podczas oglądania której Marie delektowały się kawą i słodkościami. Część spotkania poświęcona została tradycjom i kulturze Japonii: zwyczajom życia codziennego, kuchni japońskiej, wybitnym pisarzom i sławnym muzykom. W międzyczasie tradycyjnie odbyło się losowanie „Królowej Spotkania”. W tym roku tytuł ten zdobyła pani Maria Jeska. Po wspólnym zdjęciu Marie udały się do fotobudki na sesję zdjęciową z zabawnymi rekwizytami. Na zakończenie każda Maria otrzymała wachlarz japoński i różyczkę. Spotkanie upłynęło w bardzo serdecznej i pełnej miłych wrażeń atmosferze.

 

12 czerwca 2024 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu odbyła się uroczystość będąca zwieńczeniem "Lata Artystycznego" - imprezy kulturalno-edukacyjnej promującej czytelnictwo i bibliotekę. Każda gala "Lata Artystycznego" poprzedzona jest cyklem spotkań autorskich. Umożliwiają one uczestnikom poznać zaproszonych artystów, ich twórczość, pasje i marzenia oraz kulisy pracy. Artystami tegorocznej XII edycji „Lata Artystycznego” byli: Ewa Chotomska pisarka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka programów telewizyjnych ; spotkała się z uczniami z klas młodszych w Szkole Podstawowej na os. Wierzbowym, Arkady Paweł Fiedler – podróżnik, pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf ; spotkał się z młodzieżą z klas starszych w Szkole Podstawowej przy ul. Rogozińskiej, Artur Gotz – aktor teatralny i filmowy, wokalista, autor tekstów i muzyki, reżyser koncertów i słuchowisk ; wystąpił dla dzieci w Wyszynach z koncertem “Zielona Nikola i inne piosenki”, Aneta Kmieć-Warwrzyniak – autorka książek dla dzieci, ebooków, graficzka ; przeprowadziła warsztaty dla dzieci w Przedszkolu Samorządowym im. Misia Uszatka, Damian Kłaczkiewicz – grafik, artysta wizualny, tworzy plakaty o wydźwięku polityczno-społecznym i kulturalnym ; przeprowadził warsztaty dla uczniów z klasy VII w Szkole Podstawowej w Budzyniu, Piotr Witoń – zawodowy aktor, prowadzi warsztaty teatralno-literackie w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową ; wystąpił z programem artystycznym w Niepublicznym Przedszkolu “Mały Odkrywca”. Oprócz przeprowadzonych spotkań autorskich, każdy artysta zaprezentował swoją działalność podczas uroczystej gali, a na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał statuetkę "Lata Artystycznego". Okolicznościową statuetkę wręczono również pani Małgorzacie Słowińskiej – wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu oraz panu Zenonowi Nowickiemu – byłemu przewodniczącemu Rady Miasta. „Lato Artystyczne” jest także doskonałą okazją aby wyróżnić czytelników, którzy regularnie odwiedzają naszą bibliotekę i w ciągu ostatniego roku wypożyczyli najwięcej książek. Wyróżnienia przyznane zostały w trzech kategoriach: w kategorii dzieci tytuł „Wzorowego Czytelnika” otrzymali: Agnieszka Piper, Lena Przywarczak i Pola Rutkowska ; w kategorii młodzież: Julia Szczepańska i Wiktoria Kutka ; w kategorii dorośli: pani Daniela Czernichowska, pani Jolanta Radziejewska i pani Alicja Cybulska. Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkową statuetkę oraz zestaw 2 książek. Uroczystość była przeplatana piosenkami w wykonaniu Artura Gotza. Na zakończenie spotkania uczestnicy wpisali się do księgi pamiątkowej "Lata Artystycznego". Dyrektor biblioteki Maria Ganclerz serdecznie dziękuje wszystkim zaproszonym gościom za udział oraz pracownikom GOK za pomoc przy realizacji tego wydarzenia.

 

W piątek 24 maja Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów trzech klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Budzyniu na warsztaty twórcze. Warsztaty zostały zorganizowane z okazji zbliżającego się „Dnia Matki”. Dzieci pod kierunkiem Pani instruktor z agencji „Kreatywna Planeta” wykonały własne, niepowtarzalne obrazki z mchu chrobotka.

Mech chrobotek to porost, który jest zbierany ręcznie w północnych lasach Norwegii. Jest selekcjonowany i poddany koloryzacji oraz preparacji, aby zachował swoje właściwości oraz trwałość. Chrobotek, to nie tylko estetyczna ozdoba, ale także naturalny regulator mikroklimatu w pomieszczeniach. Posiada zdolności do regulowania wilgotności oraz pochłaniania toksyn i alergenów. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się także wielu ciekawostek przyrodniczych związanych z mchem i porostami. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały, a mamy uczniów z pewnością ucieszyły się z tak oryginalnego prezentu.