WOŚP to fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest :"działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia osób chorych, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej".

Fundacja została założona w Warszawie 2 marca 1993 roku przez Jerzego Owsiaka i jego przyjaciół. Od 1 września 2004 roku fundacja ma status organizacji pożytku publicznego.

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, zwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał WOŚP organizowany jest w drugą niedzielę roku, jest imprezą  cykliczną wpisaną na stałe w polski kalendarz i jednocześnie stał się częścią polskiej kultury.

29. Finał przejdzie do historii z wielu oczywistych powodów, a przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy zaistniała konieczność przesunięcia terminu o 3 tygodnie: z 10 na 31 stycznia 2021 r.

W tym trudnym pandemicznym czasie, gdy koronawirus zablokował organizację zgromadzeń i tym samym nie mógł odbyć się nasz Festyn Rodzinny, to wspólnymi siłami udało nam się przezwyciężyć przeciwności i wziąć udział w 29. Finale. Ze względu na reżim sanitarny Sztab nie powołał w tym roku wolontariuszy do kwesty ulicznej. Rekompensatą za to było 28 puszek stacjonarnych ustawionych od 15 grudnia na terenie naszej gminy. W sumie puszki stacjonarne były wypełnione 26. tysiącami zł. Na wirtualnym koncie do e-Skarbony zgromadziliśmu 11.tys.zł. Od połowy grudnia odbywały się licytacje gadżetów z Fundacji, podczas których zarobiliśmy 1.600 zł. Równocześnie członkowie naszego Sztabu na swoich prywatnych kontach na stronie Allegro licytowali takie przedmioty jak: Skoda Fabia, rower Wigry "Cytrynówka", WOŚP-owa hulajnoga, złote i srebrne serduszko oraz kalendarz - zasilając sztabowe konto kwotą 15.300 zł. Panie z Dziennego Domu Opieki Społecznej za sprzedaż rogalików, bigosu i smalcu zebrały 4.700 zł. Dzieci z klas I-III za sprzedaż słodkości uzbierały 1.650 zł. W niedzielę podczas podsumowania do puszki Szefowej Sztabu wrzucono jeszcze ponad 6. tys. złotych. Pomimo, iż był to trudny Finał to bez wątpienia można stwierdzić, że zakończył się wielkim sukcesem.

 

                           ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY 60.000,00 zł. 

W niedzielę 12 stycznia mieszkańcy gminy Budzyń, jak zwykle bardzo kolorowo, radośnie i z życzliwym nastawieniem świętowali wspólnie 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Celem tegorocznej zbiórki był zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji, m.in.kardio- i neurochirurgicznych. Budzyniacy, mali i duzi, młodsi i starsi po raz kolejny pokazali, że lubią pomagać i że w tym wyjątkowym dniu prawie wszyscy potrafią zapomnieć o podziałach i różnicach. Zgodnie z hasłem 28. Finału "Łapiemy wiatr w żagle, wszystkie ręce na pokład" w pomoc Sztabowi zaangażowała się rekordowa liczba osób. Otrzymane wsparcie przełożyło się na większe możliwości w organizacji Festynu Rodzinnego oraz wydarzeń towarzyszących, a przede wszystkim na ostatecznie zebraną kwotę, która już tradycyjnie zaskoczyła nawet największych optymistów. Wspaniali, zaangażowani Wolontariusze zebrali do puszek 31 tys. złotych. Opiekunowie puszek stacjonarnych, po raz pierwszy ustawionych w punktach usługowych i sklepach zgromadzili 5.894 zł. Podczas odbywających się na terenie Szkoły Podstawowej imprez zebrano 2.170 zł. Wyszyńska grupa dorzuciła 7.242 zł. Z wpłat indywidualnych doszło 17 tys.zł. Pozostała kwota, to efekt Festynu Rodzinnego, podczas którego działo się wiele i atrakcji było dużo. Wyjątkowym momentem dla wszystkich było "światełko do nieba" dedykowane ś.p. Marysi Wierciak.

                                 

                               ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY 96.938,00 zł.

27.Finał WOŚP grany pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste" na długo zostanie w naszej pamięci. Tragedia w Gdańsku, gdzie podczas "światełka do Nieba" został zamordowany prezydent Paweł Adamowicz, położyła się cieniem na naszych sercach... niedowierzanie... ogromny smutek...

Podczas 27.Finału WOŚP w budzyńskim Sztabie kwestowało 78 wolontariuszy, którzy do swoich puszek uzbierali ponad 25 tysięcy złotych. Jeszcze przed finałowym dniem zorganizowane zostały przeróżne wydarzenia : loterie w szkołach, turniej szachowy, zumba, rozgrywki piłki nożnej. Tradycyjnie w niedzielne popołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się "Festyn Rodzinny", gdzie dla uczestników przygotowano wiele smakołyków : słodkości, zupa z kotła, bigos myśliwski, swojskie jadło. Najmłodsi mogli cieszyć się malunkami na twarzy i zabawą balonami. Na pamiątkę można było zabrać do domu wesołe zdjęcia z "foto budki". Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyła się sprzedaż losów i licytacje na głównej scenie, przeplatane występami solistów ze "Studia Piosenki".W pięknie przystrojony Gminnym Ośrodku Kultury bawiło się z nami mnóstwo osób, przyszły całe rodziny. Panowała radosna, przyjazna atmosfera, a płynąca szerokim strumieniem gotówka była wyrazem poparcia dla działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

                              ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY  64.182,00 zł.

Po dwóch latach przerwy, finałowi Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej w Budzyniu ponownie towarzyszył Festyn Rodzinny. Dopisali zarówno sponsorzy, jak i uczestnicy. Sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbywały się licytacje przeplatane występami solistów ze Studia Piosenki GOK, była wypełniona po brzegi. Do zlicytowania było tak dużo "fantów", że wolontariusze już od początku imprezy mieli pełne ręce roboty. Jednym z najdrożej zlicytowanych "fantów" było piękne, duże lustro, za które jeden z darczyńców zapłacił 900 złotych, a 500 złotych zapłacił darczyńca, który wylicytował rower "Wigry". W holu i sali konferencyjnej stanęły stoiska z domowymi wypiekami i innymi smakołykami : grzana kiełbasa, zupa z kotła, bigos myśliwski, chleb ze smalcem i ogórkiem. Wszystkiego można było skosztować w zamian za datek, wrzucony do orkiestrowej puszki. Nie zabrakło również cieszącej się dużym zainteresowaniem loterii fantowej. Z myślą o najmłodszych zorganizowano malowanie twarzy i robienie zwierząt z balonów. Wystąpili także strażacy OSP Budzyń z profesjonalnym pokazem resuscytacji. Na zewnątrz budynku można było skorzystać z atrakcyjnej przejażdżki samochodem "Złombolem" lub konnej bryczką. 

 

                                   ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY 53.137,00 zł.

 

Jubileuszowy - 25 finał odbył się 15 stycznia. W tym dniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała środki na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólno-pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Kwota jaką udało się zebrać podczas finału robi wrażenie. Już w dniu samego wydarzenia deklarowana suma wyniosła ponad 62 miliony złotych. Nie była to kwota ostateczna, liczenie spływających pieniędzy trwało do końca lutego. 7 marca Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 105 570 801,49 złotych. Oznacza to, że padł kolejny rekord WOŚP.

W Budzyniu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert. Na scenie w sali widowiskowej wystąpiły m.in. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Budzyniu, zespół taneczny "Impresja" z Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu oraz zespól muzyczny "Suplement diety" z Chodzieży. 

 

 

                                  ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY 2.578,30 zł.

 

W niedzielę 10 stycznia odbył się 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Mierzymy wysoko !". W całym kraju i za granicą odbyło się wiele imprez i akcji charytatywnych. W zbiórkę zaangażowało się 120 tys. wolontariuszy z 1600 sztabów. Zebrano ponad 72 miliony złotych. Za zebrane podczas tegorocznej akcji środki zakupione zostaną urządzenia medyczne dla oddziałów pediatrycznych oraz geriatrycznych. Dzięki WOŚP szpitale mogą pozwolić sobie na zakup wyjątkowo drogiego sprzętu medycznego, bardzo często niezbędnego do ratowania życia.  

W Budzyniu kwestowało 38.wolontariuszy, którzy łącznie uzbierali ponad 11 tysięcy zł. To bardzo dużo. Wielu wolontariuszy, dzięki ciężkiej, całodziennej pracy uzbierało znaczące kwoty. Najwięcej udało się zgromadzić Krzysiowi Iwińskiemu, bo aż ponad 700 zł. W piątek (przed niedzielnym finałem) odbyła się szkolna loteria, która przyniosła dochód 1570 zł. Konto WOŚP zasiliła także licytacja gadżetów przysłanych z Warszawy, która dostarczyła 900 zł. Najdrożej, za 240 zł zlicytowano zegar ścienny. Nad całością czuwała, jak co roku, szefowa sztabu Aśka Wróblewska.

 

                                                 ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY 13.994,00 zł.

  

Biblioteka Publiczna od 2000 roku aktywnie uczestniczy w organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Budzyniu. Swoją działalność na rzecz fundacji rozpoczyna już w grudniu, pomagając w przygotowaniach do Wielkiego Finału. Od lat stała grupa osób nadzoruje poszczególne zadania, co w efekcie przekłada się na rekordowe sumy. 

W niedzielę 11 stycznia 2015 roku graliśmy dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. W Budzyniu od rana wolontariusze ze Szkoły Podstawowej i z Gimnazjum wraz ze swoimi opiekunami kwestowali po ulicach. Od godz.15-tej  do późnych godzin wieczornych w Gminnym Ośrodku Kultury odbywał się "Festyn Rodzinny". Rozpoczął się on od koncertu zespołu folklorystycznego "Tolija" pt. "Zajaśniała Gwiazda nad Betlejem", który zadedykowany był chorej koleżance, Marcie. Następnie w sali widowiskowej odbyła się licytacja fantów. Przybyli mieszkańcy mogli też zjeść zupę z kotła, odwiedzić kawiarenkę pełną słodkości i stoisko z loterią. Imprezie towarzyszyła wesoła atmosfera przeplatana występami solistów ze Studia Piosenki GOK.

 

                                                 ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY 27.254,00 zł.