NOC BIBLIOTEK 2023

Wieczorem 6 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyła się NOC BIBLIOTEK – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Hasło tegorocznej IX edycji brzmiało: "Absurd nie czytać". Do udziału w wydarzeniu dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz, drugi rok z rzędu, zaprosiła uczniów klasy III b wraz z wychowawczynią panią Danutą Bentkowską.

Impreza rozpoczęła się od wspólnej kawy i słodkości. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych, które prowadził artysta Damian Kłaczkiewicz. Pan Damian zajmuje się głównie tworzeniem plakatu o wydźwięku polityczno-społecznym oraz kulturalnym. Jego plakaty wiszą w wielu galeriach w Polsce, a także na całym świecie. Artysta za swoją twórczość zdobył wiele nagród, m.in. dwukrotnie wygrał ogólnopolski konkurs na plakat promujący „Tydzień Bibliotek”. Pod fachowym okiem artysty dzieci wykonały ruchome lalki. Wybierając rozmaite dekoracje, materiały, flamastry, świecące oczka, stworzyli według własnego pomysłu niepowtarzalne prace. Drugim zaproszonym gościem był zaprzyjaźniony z budzyńską biblioteką, aktor Piotr Witoń. Podczas warsztatów literacko-teatralnych aktor zabrał uczestników w fantastyczną podróż do Akademii Pana Kleksa. Książka Akademia Pana Kleksa”, autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły. Tam Pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Artysta opowiadając różne historie i wydarzenia z Akademii wprowadził dzieci w wesoły nastrój. Wszyscy aktywnie odpowiadali na zadawane pytania i chętnie wykonywali różne polecenia. Tworzenie guzikowego klucza do swoich ulubionych bajek okazało się dla naszych uczestników sporym wyzwaniemKolejne warsztaty były związane Mikołajem Kopernikiem, patronem roku 2023. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika (ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 21 maja 1543 we Fromborku). Uczniowie zostali zapoznani z krótkim życiorysem i osiągnięciami Mikołaja Kopernika. Zapoznali się także z ciekawostkami dotyczącymi astronoma, naszej planety Ziemi, gwiazdy Słońca i naszego naturalnego satelity – Księżyca. W międzyczasie była kolacja z pizzą w roli głównej, sesja zdjęciowa w fotobudce i zabawa sportowa. Było bardzo fajnie i wesoło, wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin nocnych. Na zakończenie każdy uczestnik Nocy Bibliotek otrzymał pamiątkowy dyplom.