RECITAL JUBILEUSZOWY MIECZYSŁAWA GÓRY

20 marca 2024 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła Seniorów na recital artysty Mieczysława Góry, który obchodził niedawno złoty jubileusz pracy artystycznej. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania własnej twórczości oraz przypomnienia niektórych osiągnięć i dokonań.

Mieczysław Góra to człowiek posiadający wiele pasji i zainteresowań: satyryk, humorysta, poeta, konferansjer, facecjonista, znakomity bajarz i gawędziarz. Zajmował się też entomologią, dendrologią i fotografią. Przez wiele lat był uprawiał kolarstwo i był instruktorem ZHP. Już w bardzo młodym wieku pisał wiersze i tak pozostało do dzisiaj - publikuje w Gazecie Obywatelskej, Libertas Pl i w wielu innych czasopismach, a także na Facebooku. Jego przygoda estradowa rozpoczęła się w latach 70-tych XX wieku. Jest współzałożycielem Kabaretu Dyrektorów Szukamy Sekretarki w Obornikach (1974), kapeli Kombinatorzy (1976), Kabaretu  Antoś Szprycha (1997). Z tymi zespołami z występował w Polsce i w wielu krajach europejskich, a także w USA i w Kanadzie. Współpracował z wieloma znanymi artystami, m.in. z W. Kordą, M. Malitą, K. Koniarkiem. Współorganizował z Mirosławem Kowzanem ogólnopolską imprezę Pegeerowskie Igraszki Humoru. Jest pomysłodawcą i współtwórcą popularnego serialu telewizyjnego „Szprychoza”. W latach 80-tych prowadził Studio 1 i turniej Gmin Budzyń - Kaźmierz (1986), robiąc sensację zabytkowym samochodem Isetta. Od wielu lat Mieczysław Góra wspiera swoim talentem liczne imprezy okolicznościowe, plenerowe i charytatywne, m.in. WOŚP. Od 12 lat jest konferansjerem podczas „Lata Artystycznego”, którego organizatorem jest budzyńska Biblioteka. Jest wybitnym znawcą  i interpretatorem gwary wielkopolskiej. Brał udział w licznych konkursach krasomówczych i poetyckich, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Ciągle jest aktywny estradowo, o czym przekonali się uczestnicy spotkania. Artysta zaprezentował satyryczny recital w klimacie folkloru wielkopolskiego oraz znakomitych parodii i anegdot, podczas którego wszyscy doskonale się bawili. Biblioteka nasza przygotowała i wręczyła Jubilatowi list gratulacyjny, który bardzo wzruszył naszego gościa.