KONCERT "SOLIDARNI Z UKRAINĄ"

Na zaproszenie dyrektor biblioteki Marii Ganclerz 7 marca 2024 r. odwiedzili Budzyń artyści z Ukrainy: Marianna Łaba - sopranistka, solistka Filharmonii Lwowskiej, Olena Maceluch – pianistka, wykładowca Uniwersytetu Lwowskiego i Oleg Dowgal - wirtuoz fletni Pana. Artyści na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wykonali dwa niezwykłe koncerty. W pierwszym koncercie uczestniczyli uczniowie z klas VII i VIII, natomiast w drugim uczniowie z klas V i VI ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Na widowni wraz z młodzieżą szkolną i nauczycielami obecni byli: dyrektor szkoły pan Dariusz Dudziak i wicedyrektor pani Kinga Buszkiewicz.

Występ Marianny Łaby był podzielony na trzy bloki tematyczne: utwory klasyczne, pieśni ukraińskie i światowe przeboje. Solistka zaśpiewała między innymi takie dzieła klasyków jak: „Ave Maria” J.S.Bacha, „Panis Angelisus” C.Francka i „Habanera” G.Bizeta z opery Carmen. Szczególne wzruszenie publiczności wywołała artystka śpiewając piosenkę „Memory” z musicalu „Koty” A.L.Webbera oraz znany utwór „Time to Say Goodbye” F.Sartoriego. Każdy utwór został wykonany w innym języku, a na zakończenie artystka zaśpiewała po polsku piosenkę „Hej, sokoły”. Sopranistce akompaniowała na pianinie profesor Olena Maceluch. Wielkim artystycznym i patriotycznym przeżyciem było wykonanie przez pianistkę poloneza Ogińskiego „Pożegnanie z Ojczyzną”. Natomiast Oleg Dowgal  podczas koncertu zagrał na fletni Pana szereg znanych utworów z muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej muzyki rozrywkowej, m.in.„Zwycięzca otrzymuje wszystko’” z repertuaru  Abby i „Samotny pasterz”  Jamesa Lasta. Artystom towarzyszył pan Roman Pankiewicz – pisarz i podróżnik, który koncert prowadził i był przewodnikiem artystów po polskiej trasie koncertowej. Z pewnością koncerty były dla wszystkich niezwykle miłym przeżyciem i dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.