HISTORIA SZEWCZYKA DRATEWKI

W ostatni piątek września Biblioteka Publiczna w Budzyniu gościła Justynę Honkowicz i Pawła Janusza, aktorów Teatru Lalek Kukiełka z Ptaszkowej. Aktorzy w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury dwukrotnie zagrali przedstawienie pt. „Dobro wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki”. Na pierwszym spektaklu całą salę wypełniły dzieci z Przedszkola Samorządowego im. „Misia Uszatka”. Na drugi spektakl przybyli uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

W spektaklu aktorzy z wykorzystaniem prawdziwych teatralnych lalek przenieśli widzów w magiczny świat baśni. Przedstawili historię biednego Szewczyka, który wędruje przez świat w poszukiwaniu pracy. Ma on dobre serce i kiedy tylko widzi kogoś w potrzebie nie pozostaje obojętny. Widząc krzywdę pomaga mrówkom, kaczkom, pszczołom, a one w podziękowaniu deklarują mu swoją pomoc. Główny bohater zawsze jest skromny, ale bardzo szczęśliwy, że może pomóc i nie oczkuje niczego w zamian. Finałem baśni jest wykonanie przez Szewczyka, przy pomocy wcześniej poznanych przyjaciół, prac zleconych przez złą czarownicę i uratowanie uwięzionej królewny.

Dzięki tej opowieści widzowie dowiedzieli się, że poprzez niesienie pomocy innym świat może stać się piękniejszy, a dobro, które sami czynimy, zawsze do nas wraca, często w najmniej spodziewanym momencie. Spotkanie z Teatrzykiem Lalek było bardzo interesujące i przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze. Na koniec dzieci miały możliwość obejrzenia kukiełek, co było ciekawym i radosnym doświadczeniem.