BIESIADA WIELKOPOLSKA

„Spotkanie Budzyńskich Marii” to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych Biblioteki Publicznej. Raz w roku Marie spotykają się, by wspólnie nie tylko celebrować to piękne imię, ale też poznawać różne obszary kultury. Tegoroczna szósta edycja tego wydarzenia miała miejsce 9 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury i odbyła się pod hasłem „Biesiada Wielkopolska”. W spotkaniu udział wzięły 33 Marie, w tym dwie nowe: pani Maria Barczak i pani Maria Goldberg. Obecne były też najmłodsze: 5-letnia Marysia Szurpit i 3-letnia Marysia Kowalska, które uczestniczą w spotkaniach od urodzenia. Po oficjalnym powitaniu i wspólnym toaście, Marie udały się w podróż po Wielkopolsce. Podczas prezentacji multimedialnej „Co warto zwiedzić w Wielkopolsce” delektowały się „szneką z glancem”, czyli dróżdżówką z lukrem. Ponieważ kuchnia wielkopolska kojarzy się przede wszystkim z pyrami, czyli ziemniakami, na kolację były „szagówki”, czyli znane w Polsce kopytka. Część spotkania poświęcona została sławnym ludziom kultury z Wielkopolski: poetom, pisarzom, aktorom i wokalistom. Całość przeplatana była zagadkami słownymi i piosenkami. Tradycyjnie odbyło się losowanie „Królowej Spotkania”. W tym roku tytuł ten zdobyła pani Maria Pech. Na zakończenie każda Maria otrzymała breloczek z imieniem i różyczkę. Spotkanie upłynęło w bardzo serdecznej i pełnej miłych wrażeń atmosferze.