KOT W BUTACH

Biblioteka Publiczna w Budzyniu we wtorek 17 stycznia 2023 roku zaprosiła dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka oraz uczniów klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich na spektakl teatralny. Na deskach sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury wystąpili aktorzy: Artur Gotz, który spektakl wyreżyserował i Marcin Piejaś.

Kot w butach to jeden z najpopularniejszych motywów literatury dziecięcej, stworzony w XVII-wiecznej Francji przez Charlesa Perrault’a. Bajka opowiada o Janku, który w spadku po ojcu otrzymał czarnego kota. Młodzieniec mieszka u brata, który odziedziczył ojcowski młyn i bogactwa. Chłopak, nazywany przez gospodarza darmozjadem, wyrusza w świat w poszukiwaniu szczęścia.

Podczas spektaklu mali widzowie zobaczyli jaki pożytek z kota miał chłopak, do czego kotu potrzebne są buty, jak je wykorzystał i co z tego miał biedny młynarz. Przez scenę pełną kolorowej scenografii przemierzył tytułowy Kot, Janek, Brat, Król, Królewna, Zajączki i inni. Ciekawa muzyka, świetne efekty, wartka akcja zapewniły dobrą zabawę dzieciom, no i oczywiście ich opiekunom.