"Noc Bibliotek" to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja zachęcająca w niekonwencjonalny sposób do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Akcja "Noc Bibliotek" została zainicjowana w 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i rozwija się pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Co roku wyznaczany jest inny termin tego wydarzenia i ogłaszane nowe hasło przewodnie, które przyświeca obchodom tej wyjątkowej Nocy.

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. W dniu 18 października 2024 roku zorganizowała wyjątkowe wydarzenie, na które zaprosiła uczniów z klasy III a i III b wraz z ich wychowawczyniami. Hasło tegorocznej X Nocy Bibliotek brzmiało ,,Moc Bibliotek", co idealnie odzwierciedlało cel i atmosferę tego wieczorno-nocnego spotkania. Wszystko zaczęło się od serdecznego powitania uczestników oraz zaproszonych gości przez Panią Marię Ganclerz – Dyrektor Biblioteki. W trakcie wstępnych formalności, sprawdzono listę obecności oraz wyznaczono dyżurnych, którzy mieli wspierać organizację wydarzenia na poszczególnych etapach. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową przypinkę, której motywem przewodnim była Noc Bibliotek. Po krótkim wprowadzeniu nastał czas na poczęstunek. Uczestnicy mieli okazję przy kawie zbożowej skosztować pysznych smakołyków. Pani Dyrektor opowiedziała o nietypowych świętach obchodzonych w tym dniu - Międzynarodowym Dniu Krawata oraz Dniu Czekoladowej Babeczki, co wprowadziło wszystkich w radosny nastrój. Kolejnym punktem programu były warsztaty twórcze prowadzone przez grupę animatorek z sali zabaw ,,Akuku". Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach ruchowych i plastycznych, m.in. miały za zadanie zbudować z kartonów słynne budowle: Wieżę Eiffla, zegar Big Ben i Koloseum. Dzięki temu nie tylko rozwijały swoje zdolności manualne, ale także współpracowały w grupach i integrowały się. Po intensywnych zabawach przyszedł czas na kolację, podczas której uczestnicy zajadali się pizzą. W trakcie posiłku, przeczytano wiersz pt. ,,Moc Bibliotek" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Nie zabrakło również atrakcji filmowej – dzieci zostały zaproszone na seans filmowy pt. ,,Szkoła magicznych zwierząt”, który dodał magii całemu wydarzeniu. Po seansie czekała na nie niespodzianka – świecące krawaty oraz wielki Miś Panda, który z zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej, wprowadzając atmosferę radości i śmiechu. Na zakończenie tego niezwykłego wydarzenia dzieci oraz wychowawczynie otrzymały pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe zakładki oraz naklejki ex libris, które były podziękowaniem za ich udział w Nocy Bibliotek. To wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że biblioteki mają moc łączenia ludzi, inspirowania do kreatywności oraz budowania wspólnoty. Uczestnicy wrócili do domu ze wspaniałymi przeżyciami i uśmiechami na twarzach, a ta Noc z pewnością pozostanie w ich sercach na długo.

 

Wieczorem 6 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyła się NOC BIBLIOTEK – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Hasło tegorocznej IX edycji brzmiało: "Absurd nie czytać". Do udziału w wydarzeniu dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz, drugi rok z rzędu, zaprosiła uczniów klasy III b wraz z wychowawczynią panią Danutą Bentkowską.

Impreza rozpoczęła się od wspólnej kawy i słodkości. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych, które prowadził artysta Damian Kłaczkiewicz. Pan Damian zajmuje się głównie tworzeniem plakatu o wydźwięku polityczno-społecznym oraz kulturalnym. Jego plakaty wiszą w wielu galeriach w Polsce, a także na całym świecie. Artysta za swoją twórczość zdobył wiele nagród, m.in. dwukrotnie wygrał ogólnopolski konkurs na plakat promujący „Tydzień Bibliotek”. Pod fachowym okiem artysty dzieci wykonały ruchome lalki. Wybierając rozmaite dekoracje, materiały, flamastry, świecące oczka, stworzyli według własnego pomysłu niepowtarzalne prace. Drugim zaproszonym gościem był zaprzyjaźniony z budzyńską biblioteką, aktor Piotr Witoń. Podczas warsztatów literacko-teatralnych aktor zabrał uczestników w fantastyczną podróż do Akademii Pana Kleksa. Książka Akademia Pana Kleksa”, autorstwa jednego z czołowych polskich autorów książek dla dzieci, Jana Brzechwy, opowiada historię chłopca Adasia Niezgódki, który zostaje wysłany do tajemniczej szkoły. Tam Pan Kleks wraz ze szpakiem Mateuszem nauczają swoich uczniów kleksografii i przędzenia liter. Artysta opowiadając różne historie i wydarzenia z Akademii wprowadził dzieci w wesoły nastrój. Wszyscy aktywnie odpowiadali na zadawane pytania i chętnie wykonywali różne polecenia. Tworzenie guzikowego klucza do swoich ulubionych bajek okazało się dla naszych uczestników sporym wyzwaniemKolejne warsztaty były związane Mikołajem Kopernikiem, patronem roku 2023. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika (ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 21 maja 1543 we Fromborku). Uczniowie zostali zapoznani z krótkim życiorysem i osiągnięciami Mikołaja Kopernika. Zapoznali się także z ciekawostkami dotyczącymi astronoma, naszej planety Ziemi, gwiazdy Słońca i naszego naturalnego satelity – Księżyca. W międzyczasie była kolacja z pizzą w roli głównej, sesja zdjęciowa w fotobudce i zabawa sportowa. Było bardzo fajnie i wesoło, wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin nocnych. Na zakończenie każdy uczestnik Nocy Bibliotek otrzymał pamiątkowy dyplom. 

 

W piątek 30 września 2022 roku w godz. od 19:00 do 24:00 uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią panią Danutą Bentkowską uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „To się musi powieść”.

Budzyńska biblioteka na tę Noc przygotowała dla swoich uczestników szereg atrakcji. Gościem specjalnym wieczoru była pani Monika Sawicka Kacprzak – autorka książek przygodowych dla dzieci i bestsellerów dla dorosłych. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej kawy i słodkości: placka drożdżowego, smacznego tortu i pysznych rogalików. Następnie pani Monika zaprosiła dzieci na warsztaty literacko-plastyczne, podczas których w zespołach czteroosobowych tworzyły własną Książkę Marzeń. Po kolacji z pizzą w roli głównej dzieci udały się na leżakowanie. Wtulone we własne kocyki, podusie i przytulanki w skupieniu słuchały opowieści o czworonożnym Kajtku Szczęściarzu. Po półgodzinnej lekturze, zrelaksowane i odprężone przystąpiły do zabaw ruchowych związanych z legendą o Popielu. Niezwykłą atrakcją dla dzieci był seans filmowy pt. „Zaczarowany globus” wyświetlony w kopule audiowizualnej.

Na zakończenie wieczoru każdy uczestnik otrzymał w prezencie książkę z serii o Kajtusiu z autografem pani Moniki oraz pamiątkowy dyplom i okolicznościową zakładkę VIII edycji Nocy Bibliotek. Był to wspaniały wieczór, pełen niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji.

 

 

i.

8 października w Bibliotece Publicznej w Budzyniu zorganizowano „Noc Bibliotek” przyłączając się do akcji ogólnopolskiej. Tegoroczna VII edycja odbywała się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali uczniowie klasy II C wraz z wychowawczynią Joanną Wróblewską ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Budzyńska noc rozpoczęła się o godz. 19-tej od wspólnej kawy, oczywiście zbożowej z mlekiem i ciasta drożdżowego ze śliwkami. Po tym nastąpiły zabawy słowno-ruchowe, z których największym wzięciem cieszyły się kalambury. Następnie nasz gość specjalny, aktor Piotr Witoń zabrał dzieci do Akademii Pana Kleksa. W przebraniu za pana Ambrożego – niezwykłego nauczyciela i wynalazcy czytał fragmenty fantastycznych przygód, zadając przy tym dzieciom do wykonywania różne zadania. Po kolacji z pizzą w roli głównej pan Piotr zabrał dzieci w kolejną podróż, tym razem do prehistorycznego świata. Podczas tych opowieści dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat dinozaurów. Miały też okazję obejrzeć niezwykłą kolekcję tych gadów, którą aktor przywiózł ze sobą. Później uczestnicy udali się do kina. Tam mając do dyspozycji całą salę widowiskową w komfortowych warunkach obejrzeli film „Rybki z Ferajny”. Na zakończenie tego wydarzenia podczas leżakowania na dywanie dzieci wysłuchały fragmentu znakomitej powieści detektywistycznej o przygodach Lassiego i Mai.

...I zanim się obejrzeliśmy nastała północ. Była to niesamowita Noc - pełna wrażeń, radości i śmiechu. Zresztą z taką grupą inna być nie mogła - dzieci wspaniałe, miłe, wesołe i bardzo aktywne. W podziękowaniu za zaproszenie dyrektor biblioteki pani Marysia otrzymała od dzieci wiele laurek wykonanych samodzielnie, słodyczy i kwiatów.

 

Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską "Noc Bibliotek". Jest to wieczorno-nocna akcja promująca w niekonwencjonalny sposób czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Hasło tegorocznej IV edycji tej akcji, która odbędzie się 9 czerwca brzmi "RzeczpospoCzyta" i nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

U nas ze względu na "Dni Budzynia" już 25 maja od godz.19-tej do 1-szej w nocy trwała impreza. W wydarzeniu tym wzięła udział dwudziestoosobowa grupa dzieci i osiem osób dorosłych. Bibliotekarze z biblioteki publicznej i szkolnej oraz pracownicy z Gminnego Ośrodka Kultury  połączyli razem swoje siły i przygotowali na ten wieczór mnóstwo atrakcji. Rozpoczęliśmy od zabaw słowno-ruchowych, rozwiązywania labiryntów, zagadek i quizów. Wspólnie napisaliśmy krótkie, ale za to bardzo śmieszne opowiadanie. Następnie odwiedziły nas panie z "Tytki Pomysłów" i przeprowadziły warsztaty twórcze. Każdy według własnego pomysłu wykonał okolicznościową zakładkę. Potem, dla chwili wytchnienia uczestnicy wspólnie obejrzeli film pt."Niedoparki". Był też czas na "leżakowanie na dywanie" przy głośnym czytaniu opowiadań ze zbioru "Odzyskana niepodległość" i książki "Zaklęcie na W" Michała Rusinka. Dużo śmiechu i radości dostarczyły wszystkim konkursy sportowe. Wieczór zakończyła zabawa pn."Muzyka, taniec i śpiew".

Budzyńska "Noc Bibliotek" minęła w fantastycznej atmosferze. Wspólne zabawy, popcorn, kolacja z pizzą w roli głównej oraz mnóstwo nagród i słodyczy sprawiło, że wszyscy bardzo się zintegrowali i bawili w doskonałych humorach. I pomimo, że było już dawno po północy, nikt nie był zmęczony, nikomu spać się nie chciało i zabawy było mało. To była naprawdę niesamowita "Noc".