NOWELE POLSKIE

W sobotę, 7 września 2019 r. Biblioteka Publiczna w Budzyniu po raz ósmy zorganizowała Narodowe Czytanie, na które przybyło ponad 70 osób. Początkowo miało się to odbywać w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury, ale ze względu na padający deszcz impreza odbyła się w holu budynku.

Na wstępie dyrektor Biblioteki Maria Ganclerz powitała wszystkich zebranych i w kilku zdaniach przedstawiła cel tej ogólnopolskiej akcji i tytuły utworów czytanych w poprzednich edycjach. W tym roku akcja Narodowego Czytania miała nieco inny przebieg. Para prezydencka zdecydowała się bowiem wybrać do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Czytanie fragmentów nowel poprzedziła piosenka „Myślimy o Polsce” w wykonaniu Kamili Górnej i Jakuba Herforta. Następnie rozpoczęło się czytanie, utwory czytali mieszkańcy Budzynia, a wstęp do danego działa i życiorys autora czytał Jakub Ganclerz.

Fragmenty ośmiu nowel polskich czytali kolejno:
Ewelina Nowakowska - „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
Robert Chojnacki - „Dym” Marii Konopnickiej,
Monika Szukała-Piasecka - „Katarynka” Bolesława Prusa,
Piotr Zube - „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza,
Ewelina Sell z dziećmi - „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
Andrzej Waleński - „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
Małgorzata Jeska - „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
Józef Wróblewski - „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Czytanie fragmentów tych niepowtarzalnych dzieł i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłych zakończyła piosenka pt. „My wszyscy Polacy”, w śpiewanie której włączyli się wszyscy obecni. Druga część spotkania była typowo kameralna. Była kawa, ciasto i różne atrakcje : foto-budka, malowanie twarzy i baloniki. Wszystkie osoby, które czytały fragmenty otrzymały pisemne podziękowanie wraz z pakietem książek zawierających nowele polskie. Pozostali uczestnicy na pamiątkę tego wydarzenia dostali jedną z czytanych nowel z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.