Na tej stronie prezentujemy sylwetki pisarzy, poetów, artystów oraz ciekawych ludzi, którzy gościli w Budzyniu na zaproszenie naszej Biblioteki. Spotykali się oni z dziećmi i młodzieżą oraz z dorosłymi.

Zdjęcia naszych gości prezentujemy w kolejności od najwcześniejszych spotkań do najdawniejszych. Obok zdjęcia zamieszczamy krótką notatkę biograficzną o naszym gościu. W nawiasie dodajemy miesiąc i rok wizyty u nas.

Niektórzy pisarze i artyści kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach autorskich, warsztatach teatralnych, zajęciach edukacyjnych  i innych imprezach artystycznych organizowanych przez naszą bibliotekę, a wielu z nich zostało jej przyjaciółmi. 

Poetka, nauczycielka. Urodzona w 1943 roku na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Dzieciństwo i całe dorosłe życie związała z Wielkopolską. Mieszka w Ludomkach w gminie Ryczywół. Po zdobyciu wykształcenia pedagogicznego przez 36 lat pracowała w zawodzie nauczycielskim. Debiutowała fraszkami w Głosie Nauczycielskim w 1971 r. Pierwsze liryki ukazały się w Ziemi Nadnoteckiej. Od tego czasu publikowała wiersze w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Autorka czterech tomików wierszy. Jej wiersze znalazły się również w kilku almanachach, a także w antologiach dwujęzycznych. Brała udział w wielu konkursach poetyckich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Działa w Towarzystwie Literackim „Poetycki Wędrowiec” przy Bibliotece Miasta i Gminy w Obornikach Wlkp.(gościła w X/2019)

Poeta i krytyk literacki z Poznania. Urodził się w 1939 roku. Początkowo był nauczycielem, a następnie przez 43 lata pracował jako ekonomista. Jest autorem 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana, w 2018 r. nosi tytuł „Pora słowa”. W 2015 r. wydał zbiór recenzji krytycznol-iterackich „Wartości zauważone”, za który otrzymał nagrodę im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Publikował wiersze w wielu czasopismach kulturalno-literackich. Za osiągnięcia w poezji i krytyce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 r. przyznał mu Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Augusta Cieszkowskiego. Przez 7 lat pełnił funkcję prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich.(gościł w X/2019)

Poeta, publicysta, dziennikarz, bard. Urodził się w Poznaniu w 1964 r. Jest osobą niewidomą. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla Niewidomych w Krakowie. Debiutował tomikiem poezji „Róża Przeznaczeń” w 2004 r. Autor dziesięciu książek poetyckich, oraz zbioru felietonów ,,Widzieć intelektem”.Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Jako masażysta od dwudziestu pięciu lat prowadzi z powodzeniem gabinet masażu leczniczego. Jest byłym sportowcem. Zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii niewidomych. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Holandii. Główne zainteresowania to medycyna, literatura, sport. Śpiewa i gra na gitarze. Wraz z żoną Aliną w duecie ,,Sobie Przeznaczeni” śpiewają poezję.(gościł w X/2019)

Mieszkaniec Rogoźna Wlkp. – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Nauczyciel muzyki, twórca muzyki do popularnych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Jego artystyczne programy bawią dzieci w całej Wielkopolsce. Jest założycielem Agencji Artystycznej „FORTE BAND”. Współpracuje z wieloma poetami tworząc do ich utworów aranżacje muzyczne w  różnych stylach. Chętnie uczestniczy w imprezach o charakterze edukacyjnym dzieląc się swoją wiedzą na temat muzyki.. Artysta został uhonorowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Publicystów prestiżową nagrodą „GRAND PRIX” Wielkopolski.(gościł w V/2002, V/2009, VI/2012, VI/2013, X/2015, II,III/2016, V/2018, X/2019)

Urodziła się w Rosji, obecnie mieszka w Szamocinie. Polska reżyserka teatralna, aktorka i działaczka społeczna. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Była związana z Teatrami w Warszawie, Olsztynie, Legnicy, Poznaniu i Zielonej Górze. Założycielka Ośrodka „Stacja Szamocin”. Pracowała w Szamocińskim Ośrodku Kultury i w Domu Kultury w Pile. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród, m.in. dwie nagrody Ministra Kultury, Medal 75-lecia PKP, Medal Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla Wielce Zasłużonego dla Kultury Wielkopolski oraz nagrodę w dziedzinie kultury za całokształt twórczości. W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ramach projektu „Teatrzyk zajechał” jeździ do małych miejscowości ze spektaklami lalkowymi.(gościła w VI/2019)

Z wykształcenia leśnik, z zamiłowania obserwator przyrody, którą od kilku namiętnie fotografuje. Wiele jego przyrodniczych zdjęć było publikowanych w „Wiadomościach Wędkarskich”, z którymi przez kilka lat współpracował. Współautor albumu o przyrodzie Słowińskiego Parku Narodowego pt. ”Inspiracje”. Jego zdjęcia zostały wykorzystane w albumie promującym wielkopolską przyrodę pt. „Wielkopolska z lotu ptaka”. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych. Ma na koncie wiele wyróżnień w konkursach fotograficznych. Jego największym osiągnięciem jest zdobycie I miejsca w konkursie Poznańskich Dni Fotografii oraz II miejsca na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”. Od 2009 roku jest aktywnym członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody.(gościł w VI/2019)

Działający od stycznia 2014 r. w GOK. Opiekę choreograficzną nad zespołem sprawuje p.Renata Lis, a podkłady muzyczne przygotowuje p.Andrzej Przybył. Pierwszy debiut zespołu miał miejsce w czerwcu 2014 roku na scenie w Ośrodku Bukowina, a przed własną publicznością zespół zaprezentował się w sierpniu na Gminnych Dożynkach. Zespół w swoim repertuarze ma tańce, przyśpiewki i zabawy z Wielkopolski, Kaszub, Śląska oraz ziemi krakowskiej „Krakowiaka”. Swoimi występami uświetnia wiele imprez kulturalnych i okolicznościowych. W 2018 roku zespół, jako jedyny wystąpił w poznańskiej Arenie podczas koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bez wątpienia zespół przyczynia się do kultywowania tradycji ludowych i jest małą perełką nie tylko gminy Budzyń, ale i całego powiatu chodzieskiego.(gościł w VI/2019)

Tancerz, pochodzący z Chodzieży, od kilku lat mieszkający w Gdyni. Swoją przygodę z tańcem Break Dance rozpoczął 2001 roku. Obecnie jest tancerzem Teatru Muzycznego w Gdyni. Poprzez swoje umiejętności wraz ze swoją grupą doszedł do półfinału takich programów, jak Mam Talent oraz Got To Dance. Występował również ze znanymi na cały świat artystami, takimi jak legenda muzyki disco Bony M czy raperem 50 Cent. Swoim show uświetniał największe muzyczne eventy w Polsce m.in. Warsaw Orangr Festival. Jest także instruktorem a dzięki swoim umiejętnościom i świetnej atmosferze na treningach zrzesza ogromną grupę osób chcących uczyć się właśnie tego jedynego w swoim rodzaju tańca. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć w kraju jak i na arenie międzynarodowej.(gościł w VI/2019)

Od 2009 r. jest mieszkanką Margonina. Z wykształcenia jest plastykiem, co daje jej możliwość realizowania się w różnych technikach plastycznych. Jednak najważniejszym materiałem do tworzenia jest dla niej glina. Prowadzi pracownię ceramiczną przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Margoninie i warsztaty twórcze w Domu Kultury w Wągrowcu. Z przyjemnością jeździ do szkół i przedszkoli, by pokazać dzieciom, jakie niesamowite możliwości modelarskie daje glinka. Prowadzi również animacje na okolicznościowych festynach i imprezach plenerowych, skierowanych zarówno dla małych, jak i dużych grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzy dekoracje i wystawy na potrzeby organizowanych przez różne placówki wydarzeń, imprez masowych i koncertów.(gościła w VI/2019)