Na tej stronie prezentujemy sylwetki pisarzy, poetów, podróżników, artystów oraz ciekawych ludzi, którzy gościli w Budzyniu na zaproszenie naszej Biblioteki. Spotykali się oni z przedszkolakami i uczniami z lokalnych placówek oraz z młodzieżą i dorosłymi z terenu całej Gminy.

Zdjęcia naszych gości prezentujemy w kolejności od najwcześniejszych spotkań do najdawniejszych. Obok zdjęcia zamieszczamy krótką notatkę biograficzną o naszym gościu. W nawiasie dodajemy miesiąc i rok wizyty u nas.

Niektórzy pisarze i artyści kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach autorskich, warsztatach teatralnych, zajęciach edukacyjnych, koncertach  i innych imprezach artystycznych organizowanych przez naszą bibliotekę, a wielu z nich zostało jej przyjaciółmi. 

Urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Autor cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci i młodzieży. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii „Porachunki z przygodą”. Obecnie pisze kolejne książki, podróżuje po Polsce zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady, wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i warsztaty dziennikarskie.(gościł w V/2000, XI/2011, III/2021)

Urodził się w 1958 roku w Krakowie. Absolwent szkoły hotelarskiej w Zakopanem. Od najmłodszych lat miłośnik wędrówek po tatrzańskich szlakach oraz podróżowania po świecie. Swoją przygodę z książkami i czytelnikami rozpoczął od pracy menadżera odwiedzając biblioteki ze znanymi pisarzami i artystami. Zatrudnienie w firmie budowlanej i znajomość języków obcych umożliwiła mu pracę w Rosji, Niemczech i Islandii. W oparciu o doświadczenia w czasie 10-letniego pobytu w tych krajach napisał tryptyk pt „Trzy żywioły" skierowany w głównej mierze do młodych czytelników – zachęcający ich do nauki języków obcych, poznawania kultur i zwyczajów panujących w innych krajach.(gościł w X/2012, V/2014, IV/2016, V/2018, XI/2019, III/2021)

Aktor z Agencji Artystyczno – Reklamowej PIERROT z Poznania. W swoich programach wciela się w postać znanych i lubianych przez dzieci bohaterów książkowych. Czyta, recytuje, śpiewa - angażując przy tym dzieci do wspólnej zabawy. Przygotowuje i prowadzi w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową warsztaty teatralno – literackie. Chętnie bierze udział w festynach i imprezach plenerowych. Współpracuje z wydawnictwami promując literaturę i czytelnictwo. Z wydawnictwem Media Rodzina organizuje wyjazdy Bajkowym Książkobusem  zapraszając najmłodszych do wspólnej zabawy i literackiej edukacji.(gościł w VI/2012, II,VI/2015, I,V,IX,XI/2016, II,VI/2017, II/2018, II/2020)

Urodzony w 1976 roku. Podróżnik i fotograf, miłośnik Afryki, kolekcjoner masek afrykańskich. Autor ponad 400 pokazów i prezentacji z wypraw. Członek Akademii Odkrywcy im.Tony Halika. Wielokrotnie nagradzany podczas festiwali podróżniczych. Od 2008 roku prowadzi projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", za który w marcu 2017 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii "Wyczyn Roku" na festiwalu Kolosy w Gdyni. Autor albumu fotograficznego - książki pt."Szczyty Afryki". Organizator wielu wystaw fotograficznych i wypraw na kontynent afrykański. Zdobywca 19 najwyższych szczytów w 17 krajach Afryki. W wolnych chwilach uczy się języka suahili, biega i jeździ na rowerze.(gościł w VI/2018, II/2019, III/2019, XII/2019)

Urodził się w 1974 r. w Poznaniu - redaktor, biografista, autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 1999-2000 prowadził autorską audycję muzyczną "Wyspa Skarbów" w poznańskim Radio Fan. W latach 2000-2010 zajmował się zawodowo produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Zafascynowany podróżnikiem Kazimierzem Nowakiem wydał swoją pierwszą książkę pt."Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". Następnie napisał jeszcze 6 powieści, których fabuła oparta jest na fascynujących, prawdziwych historiach. Podczas spotkań autorskich łączy elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu i inscenizacji historycznej.(gościł w X/2016, XII/2019)

Poetka, nauczycielka. Urodzona w 1943 roku na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Dzieciństwo i całe dorosłe życie związała z Wielkopolską. Mieszka w Ludomkach w gminie Ryczywół. Po zdobyciu wykształcenia pedagogicznego przez 36 lat pracowała w zawodzie nauczycielskim. Debiutowała fraszkami w Głosie Nauczycielskim w 1971 r. Pierwsze liryki ukazały się w Ziemi Nadnoteckiej. Od tego czasu publikowała wiersze w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Autorka czterech tomików wierszy. Jej wiersze znalazły się również w kilku almanachach, a także w antologiach dwujęzycznych. Brała udział w wielu konkursach poetyckich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Działa w Towarzystwie Literackim „Poetycki Wędrowiec” przy Bibliotece Miasta i Gminy w Obornikach Wlkp.(gościła w X/2019)

Poeta i krytyk literacki z Poznania. Urodził się w 1939 roku. Początkowo był nauczycielem, a następnie przez 43 lata pracował jako ekonomista. Jest autorem 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana, w 2018 r. nosi tytuł „Pora słowa”. W 2015 r. wydał zbiór recenzji krytycznol-iterackich „Wartości zauważone”, za który otrzymał nagrodę im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Publikował wiersze w wielu czasopismach kulturalno-literackich. Za osiągnięcia w poezji i krytyce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 r. przyznał mu Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Augusta Cieszkowskiego. Przez 7 lat pełnił funkcję prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich.(gościł w X/2019)

Poeta, publicysta, dziennikarz, bard. Urodził się w Poznaniu w 1964 r. Jest osobą niewidomą. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla Niewidomych w Krakowie. Debiutował tomikiem poezji „Róża Przeznaczeń” w 2004 r. Autor dziesięciu książek poetyckich, oraz zbioru felietonów ,,Widzieć intelektem”.Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Jako masażysta od dwudziestu pięciu lat prowadzi z powodzeniem gabinet masażu leczniczego. Jest byłym sportowcem. Zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii niewidomych. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Holandii. Główne zainteresowania to medycyna, literatura, sport. Śpiewa i gra na gitarze. Wraz z żoną Aliną w duecie ,,Sobie Przeznaczeni” śpiewają poezję.(gościł w X/2019)

Mieszkaniec Rogoźna Wlkp. – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Nauczyciel muzyki, twórca muzyki do popularnych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Jego artystyczne programy bawią dzieci w całej Wielkopolsce. Jest założycielem Agencji Artystycznej „FORTE BAND”. Współpracuje z wieloma poetami tworząc do ich utworów aranżacje muzyczne w  różnych stylach. Chętnie uczestniczy w imprezach o charakterze edukacyjnym dzieląc się swoją wiedzą na temat muzyki.. Artysta został uhonorowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Publicystów prestiżową nagrodą „GRAND PRIX” Wielkopolski.(gościł w V/2002, V/2009, VI/2012, VI/2013, X/2015, II,III/2016, V/2018, X/2019)