Na tej stronie prezentujemy sylwetki pisarzy, poetów, podróżników, artystów oraz ciekawych ludzi, którzy gościli w Budzyniu na zaproszenie naszej Biblioteki. Spotykali się oni z przedszkolakami i uczniami z lokalnych placówek oraz z młodzieżą i dorosłymi z terenu całej Gminy.
Zdjęcia naszych gości prezentujemy w kolejności od najwcześniejszych spotkań do najdawniejszych. Obok zdjęcia zamieszczamy krótką notatkę biograficzną o naszym gościu. W nawiasie dodajemy miesiąc i rok wizyty u nas.
Niektórzy pisarze i artyści kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach autorskich, warsztatach teatralnych, zajęciach edukacyjnych, koncertach i innych imprezach artystycznych organizowanych przez naszą bibliotekę, a wielu z nich zostało jej przyjaciółmi.
Gliwicki poeta, prozaik, publicysta, krytyk literacki i fotografik. Urodził się na Śląsku 29 XII 1969 roku w Zabrzu. Członek krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Twórczość artystyczną prowadzi i rozwija dwutorowo. Poszukuje spójności wyrazu pomiędzy poezją i fotografią. Wydał dziesięć książek, z których trzy pierwsze stanowią tematyczną monografię poetycko-fotograficzną. Debiut poetycki miał w roku 2002 we Wrocławiu w ramach serii wydawniczej „Fotografie”, gdzie opublikowano trzy wiersze. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Aktywnie uczestniczy w wieczorkach poetyckich, publikacjach zbiorowych, wielu audycjach radiowych i spotkaniach autorskich.(gości w XI/2024)
Urodzona w Poznaniu, pisarka, autorka książek dla dzieci. Ulubioną formą literacką autorki są wiersze i proza dla dzieci, jednak nie obca jej jest twórczość dla dorosłych: poezja, publicystyka, dramat. Cyklicznie pisuje mini-sztuki o bibliotekarzach pt. "Kabaret Strasznych Panów”. Pisze także opowiadania, inscenizacje, słuchowiska, teksty piosenek, scenariusze zajęć biblioterapeutycznych. Od wielu lat współpracuje z wydawnictwami szkolnymi PWN, WSiP i MAC Edukacja, tworząc teksty do podręczników szkolnych, przedszkolnych oraz przewodników metodycznych dla nauczycieli. Laureatka wielu konkursów literackich.(gościła w XI/2024)
Pisarz, pedagog, muzyk i animator kultury. Wielbiciel średniowiecza. Członek grup rekonstrukcyjnych oraz zespołu Cithara Sanctorum, zajmującego się interpretacją wokalno-instrumentalną zapomnianych utworów średniowiecza i wczesnego renesansu. Autor książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczonych m.in. na angielski, czeski, norweski i afrykanerski. Od lat zajmuje się nauczaniem alternatywnym. Pasjonat historii. Wieloletnia przygoda z rekonstrukcją historyczną w grupie ,,Jaźwiec” stała się inspiracją do powstania serii ,,Młodzi Wojowie”. Podczas spotkań stara się zarazić młodych ludzi miłością do przygody, działania i książek.(gościł w XI/2024)
„Teatr Jedyny Taki” powstał w maju w 2021 roku w Poznaniu. Teatr tworzą dwie zawodowe aktorki. Anna Biniak – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ostatnimi laty koncertuje, prezentując się w szerokim repertuarze od muzyki oratoryjno-kantatowej przez operę, operetkę i musical. Izabela Tarasiuk-Andrzejewska – aktorka teatralna i telewizyjna („Pierwsza miłość”, „Sprawiedliwi – W.K.”, „Lombard” i inne) oraz wokalistka. Absolwentka Hochschule für Music und Theater w Monachium. W roku 2002 podjęła pracę w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Wśród ról operowych należy wymienić m.in. Carmen czy Nefretete. Jej recitale gościły na takich scenach muzycznych, jak m.in. Filharmonia Opolska, czy też słynna kopenhaska Tivoli.(gościł w X/2024)
Pisarz, autor książek dla dzieci. Urodził się w Tychach, w roku 1974. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był przez wiele lat dziennikarzem. Później zajął się pracą z zakresu public relations. Współpracuje z Wydawnictwami Żwakowskim oraz Aleksandria, w którym ukazują się jego książki w formie audiobooków. Przygodę z pisarstwem dla dzieci i młodzieży rozpoczął w roku 2009. Największą popularność przyniosła mu seria zabawnych opowieści o niesfornym kociaku imieniem Cukierek. Pierwsza z serii "Cukierku, ty łobuzie" zyskała sobie ogromną popularność wśród młodych czytelników i w 2017 roku trafiła na listę lektur szkolnych.(gościł w X/2024)
Potomek znanego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera (żył w latach 1894-1985). Urodzony w 1976 roku, syn Arkadego Radosława Fiedlera (ur.1945 r.). Mieszka z rodziną w Puszczykowie w tym samym miejscu, w którym znajduje się muzeum. Jego syn również otrzymał imię Arkady (Antoni ur. 2012 r.). Kontynuując tradycje rodzinne podróżuje. Polskim Fiatem 126p przejechał przez Afrykę. Podczas 3,5 miesięcznej podróży pokonał "Maluchem" 16200 km, odwiedził 11 krajów, walczył między innymi z upałem w Sudanie, błotem w Ugandzie, kurzem i afrykańską "tarką" w Tanzanii. W 2016 roku odbył podróż z Puszczykowa do Władywostoku.(gościł w V/2016, V/2017, VI/2024)
Urodzona w 1951 roku w Warszawie. Jest córką Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza. Razem z Andrzejem Grabowskim założyła w 1983 roku dziecięcy zespół Fasolki. Występowała w programie telewizyjnym "Tik - taka”, gdzie grała rolę Ciotki Klotki. Program emitowano przez ponad siedemnaście lat, nagrano ok. tysiąc sześćset odcinków. Jest autorką tekstów do wielu piosenek dla dzieci, które stały się powszechnie znane, są to m.in. „Szczotka, pasta”, „Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”. Była scenarzystą programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych tj.: „Tik-Tak”, „Fasola”, „Domowe przedszkole”, „Młynek”.(gościła w X/2011, V/2017, X/2022, VI/2024)
Urodzony 12 sierpnia 1983 roku w Krakowie - aktor teatralny i filmowy, a także wokalista. Na scenie występuje od jedenastego roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Aktualnie aktor scen Warszawy i Łodzi. Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. W 2010 roku wydał płytę "Obiekt seksualny". Jego druga płyta "Mężczyzna prawie idealny" ukazała się w Walentynki 2015 roku. Zagrał ponad 280 solowych recitali w całej Polsce, a także w wielu miastach Europy, USA i Australii. Miał przyjemność zagrania w kilku filmach oraz serialach telewizyjnych m.in. w "Klanie", "Na Wspólnej". Jest głównym bohaterem powieści "Idol" autorstwa Marty Fox.(gościł w III/2017, X/2021, IV,V/2022, I,VI,IX/2023, V,VI/2024)