Na tej stronie prezentujemy sylwetki pisarzy, poetów, podróżników, artystów oraz ciekawych ludzi, którzy gościli w Budzyniu na zaproszenie naszej Biblioteki. Spotykali się oni z przedszkolakami i uczniami z lokalnych placówek oraz z młodzieżą i dorosłymi z terenu całej Gminy.

Zdjęcia naszych gości prezentujemy w kolejności od najwcześniejszych spotkań do najdawniejszych. Obok zdjęcia zamieszczamy krótką notatkę biograficzną o naszym gościu. W nawiasie dodajemy miesiąc i rok wizyty u nas.

Niektórzy pisarze i artyści kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach autorskich, warsztatach teatralnych, zajęciach edukacyjnych, koncertach  i innych imprezach artystycznych organizowanych przez naszą bibliotekę, a wielu z nich zostało jej przyjaciółmi. 

Urodziła się 5 stycznia 1971 roku. Znana i lubiana pisarka i dziennikarka TV z Łodzi. Autorka powieści obyczajowych dla dorosłych i młodzieży, w których opowiada o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka - miłości, przyjaźni, ale także ludzkich słabościach i codziennych problemach. W swoim dorobku literackim ma kilkanaście książek, wśród których warto wymienić bestsellery, takie jak: "Kruchość porcelany", "Mimo wszystko", "Serwantka" oraz "Dobrze, że jesteś". Dla najmłodszych czytelników stworzyła cykl książeczek o przygodach psa Kajtusia. Jest współzałożycielką i czynną działaczką Fundacji "Dave-Mecum - chodź ze mną". która wspiera młode talenty. Prywatnie jest żoną i matką dorosłej już córki Karoliny. Lubi muzykę liryczną i zwierzęta - ma dwa koty i dwa psy.(gościła w XI/2018, IV/2021, V/2022)

Urodził się w 1957 w Krakowie. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Znany jest szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko", w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci w 1998. Ma w dorobku około trzydziestu książek. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Dużego Donga 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013, nagrodę PEGAZIKA 2016Na podstawie jego opowiadań powstał spektakl "Pan Kuleczka" w eksperymentalnym teatrze dla dzieci "Szklana Kula, Zielone Słońce", a także w Teatrze Animacji w Poznaniu. (gościł w V/2022)

 

Autorka i ilustratorka książek dla dzieci, tłumaczka języka włoskiego, krytyk sztuki. Urodziła się w 1976 roku w Wyrzysku. Jej dom rodzinny znajduje się w Dziembówku, w gminie Kaczory. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studia specjalistyczne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W końcu lat 80-tych jej wiersze zaczęły pojawiać się w czasopismach dla dzieci i młodzieży oraz antologiach młodych poetów. W latach 90-tych członkini Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych. Laureatka licznych konkursów i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród. W latach 2002-2011 mieszkała w Rzymie. Od 2011 roku mieszka i pracuje w Brazylii.(gościła w VI/2016, XI/2018. V/2022)

Urodzony 12 sierpnia 1983 roku w Krakowie  - aktor teatralny i filmowy, a także wokalista. Na scenie występuje od jedenastego roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Aktualnie aktor scen Warszawy i Łodzi. Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. W 2010 roku wydał płytę "Obiekt seksualny". Jego druga płyta "Mężczyzna prawie idealny" ukazała się w Walentynki 2015 roku. Zagrał ponad 280 solowych recitali w całej Polsce, a także w wielu miastach Europy, USA i Australii. Miał przyjemność zagrania w kilku filmach oraz serialach telewizyjnych m.in. w "Klanie", "Na Wspólnej". Jest głównym bohaterem powieści "Idol" Marty Fox.(gościł w III/2017, X/2021, IV,V/2022)

Urodziła się w Warszawie w 1970 roku. Z wykształcenia jest romanistką. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka w pismach kobiecych oraz tłumaczka filmów francuskich. Jako pisarka dla dzieci debiutowała w 2015 roku powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która od razu trafiła do kanonu lektur szkolnych. Mimo, że jej staż pisarski jest krótki, to dorobek ogromny. Zdążyła wydać 60 książek, współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami i zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich. Oprócz pisarstwa dla dzieci zajmuje się również tworzeniem dla dorosłych odbiorców. Prywatnie pani Justyna jest mamą trojga dzieci, dzięki czemu doskonale wie w jaki sposób zainteresować literaturą najmłodszych. (gościła w IV/2022)

Mieszkaniec Rogoźna Wlkp. – wokalista, gitarzysta i kompozytor. Nauczyciel muzyki, twórca muzyki do popularnych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Jego artystyczne programy bawią dzieci w całej Wielkopolsce. Jest założycielem Agencji Artystycznej „FORTE BAND”. Współpracuje z wieloma poetami tworząc do ich utworów aranżacje muzyczne w  różnych stylach. Chętnie uczestniczy w imprezach o charakterze edukacyjnym dzieląc się swoją wiedzą na temat muzyki.. Artysta został uhonorowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Publicystów prestiżową nagrodą „GRAND PRIX” Wielkopolski.(gościł w V/2002, V/2009, VI/2012, VI/2013, X/2015, II,III/2016, V/2018, X/2019, III/2022)

Urodził się w 1974 r. w Poznaniu - redaktor, biografista, autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 1999-2000 prowadził autorską audycję muzyczną "Wyspa Skarbów" w poznańskim Radio Fan. W latach 2000-2010 zajmował się zawodowo produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Zafascynowany podróżnikiem Kazimierzem Nowakiem wydał swoją pierwszą książkę pt."Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". Następnie napisał jeszcze 6 powieści, których fabuła oparta jest na fascynujących, prawdziwych historiach. Podczas spotkań autorskich łączy elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu i inscenizacji historycznej.(gościł w X/2016, XII/2019, II/2022)

Polska pisarka dziecięca. Urodziła się 28 marca 1972 roku w Warszawie. Pisze, odkąd pamięta. Dawniej komiksy dla rodziny i długie listy (takie na papierze), dziś również książki, których napisała już ponad sto. Najbardziej znana z serii książek o Basi. W 2018 roku do kin w całej Polsce trafiło pięć odcinków serialu animowanego „Basia” zrealizowanego przy współpracy autorek serii książek. Jest też autorką książek z serii "Czytam sobie" i "Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka", baśni, opowiadań i powieści. W dzieciństwie przyjaźniła się z Ireną Jurgielewiczową i to jej poświęciła książkę "Świat według dziadka", która wraz z "Domino i Muki po drugiej stronie czasu" trafiły na listę skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Z wykształcenia polonistka. Kocha słowa, teatr i książki dla dzieci. (gościła w XII/2021)

Urodzony 16 maja 1971 r. - marzyciel, sportowiec, maszer, adventurer, fotograf, redaktor naczelny gazety Aktywne Bory oraz portalu turystycznego o tej samej nazwie. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Jest autorem dwóch książek opowiadających o zmaganiach z Daleką Północą. Publikacja „23 kilometr” adresowana jest do odbiorców dorosłych, natomiast książka „Lapońska przygoda Mai” przeznaczona jest dla dzieci. (gościł w XII/2021)