Na tej stronie prezentujemy sylwetki pisarzy, poetów, podróżników, artystów oraz ciekawych ludzi, którzy gościli w Budzyniu na zaproszenie naszej Biblioteki. Spotykali się oni z przedszkolakami i uczniami z lokalnych placówek oraz z młodzieżą i dorosłymi z terenu całej Gminy.

Zdjęcia naszych gości prezentujemy w kolejności od najwcześniejszych spotkań do najdawniejszych. Obok zdjęcia zamieszczamy krótką notatkę biograficzną o naszym gościu. W nawiasie dodajemy miesiąc i rok wizyty u nas.

Niektórzy pisarze i artyści kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach autorskich, warsztatach teatralnych, zajęciach edukacyjnych, koncertach  i innych imprezach artystycznych organizowanych przez naszą bibliotekę, a wielu z nich zostało jej przyjaciółmi. 

Zespół śpiewaczy „Złoty Liść” powstał z inicjatywy i marzeń członkiń PZERiI w Budzyniu. Założycielem i kierownikiem zespołu była Teresa Janiszewska, która pełniła wówczas funkcję przewodniczącej Związku. Kiedy kierownictwo muzyczne 15 września 2002 roku objął Jan Margowski zespół rozpoczął próby raz w tygodniu pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Obecnie zespół liczy 15 osób, a kierownikiem zespołu jest Krystyna Przywarczak. Zespół ma w swoim repertuarze pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, kościelne, klasyczne i w gwarze śląskiej. Bierze udział w przeglądach i konkursach zdobywając czołowe miejsca oraz często występuje podczas lokalnych uroczystości.(gościł w VI/2025)

Pisarka, urodzona w Chodzieży, obecnie mieszka w Poznaniu. Filolog polski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz ekspertka od językoznawstwa współczesnego z Northumbria University w Anglii. Debiutując w 2019 roku, szybko zyskała uznanie jako autorka książek dla dzieci, które nie tylko bawią, ale również uczą, wspierają rozwój emocjonalny i społeczny młodych czytelników. Jej serie, takie jak „Stefcia” i „Ulica Pazurkowa” wyróżniają się promowaniem pozytywnych wartości takich jak przyjaźń, empatia czy wiara w siebie. Wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę, prowadząc warsztaty literackie, podczas których zachęca dzieci do odkrywania magii książek i rozwijania własnej kreatywności. (gościła w V/2024, VI/2025))

Jest zawodowym opowiadaczem bajek, baśni, mitów i niesamowitych legend. Opowiada, śpiewa i gra na instrumentach, takich jak: gęśle gdańskie, kankles, bęben obręczowy, tank drum, kalimba. Ożywia zapomniane historie, które znajduje na półkach antykwariatów i bibliotek. Opowiadać zaczął od Tolkiena i mitologii nordyckiej. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Założył grupę Karawana Opowieści, z którą krąży po kraju i świecie, wciągając do magicznego świata baśni zafascynowane tłumy dzieci i dorosłych. Jego pasja stała się sposobem na życie i realizowaniem swojego przeznaczenia.(gościł w VI/2025)

Pisarz, autor, wokalista. Autor książek z gatunku: thriller, kryminał, sensacja, fantasy oraz science fiction. Komponuje i śpiewa. Uwielbia siadać do pianina, by śpiewać covery swoich ulubionych artystów, jak i tworzyć swoją własną muzykę. Podczas spotkań autorskich z dorosłymi w barwny i ciekawy sposób przedstawia kulisy powstawania swoich powieści, przeplatając opowieść piosenkami z repertuaru artystów takich jak: Kortez, Wodecki czy Niemen. Dla dzieci śpiewa utwory z Akademii Pana Kleksa i własne kompozycje piosenek do książek z serii Uniwersum Rawawika autorstwa Anety Kmieć-Wawrzyniak.(gościł w VI/2025)

Pisarz, pedagog, muzyk i animator kultury. Wielbiciel średniowiecza. Członek grup rekonstrukcyjnych oraz zespołu Cithara Sanctorum, zajmującego się interpretacją wokalno-instrumentalną zapomnianych utworów średniowiecza i wczesnego renesansu. Autor książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczonych m.in. na angielski, czeski, norweski i afrykanerski. Od lat zajmuje się nauczaniem alternatywnym. Pasjonat historii. Wieloletnia przygoda z rekonstrukcją historyczną w grupie "Jaźwiec" stała się inspiracją do powstania serii ,,Młodzi Wojowie”. Podczas spotkań stara się zarazić młodych ludzi miłością do przygody, działania i książek.(gościł w XI/2024, VI/2025)

To przedsięwzięcie Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na co dzień aktorów Teatru Animacji w Poznaniu. Działalność teatralną rozpoczęli w 1995 roku. Grywają w przedszkolach, szkołach, domach kultury, a nawet prywatnych domach. A gdy pogoda dopisze ustawiają dekoracje na świeżym powietrzu: w ogrodach, parkach, na miejskich rynkach, podwórkach, dziedzińcach. Mają w swoim w repertuarze wiele sztuk autorów polskich oraz adaptacje światowej literatury. Oprócz przedstawień lalkowych prowadzą również warsztaty, ucząc dzieci od lat 3 do 103 zabawy w teatr i teatralnego myślenia.(gościł w VI/2025)

Urodzony w 1975 roku - autor książek dla dzieci, sztuk teatralnych i wierszy. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jego debiutancką książką były „Wielkie marzenia” wydane w 2008 roku. Dotychczas opublikował pięćdziesiąt książek tłumaczonych na ponad dwadzieścia języków. Jego książki zdobyły wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą, m.in. Wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w Konkursie Książka Roku, Wyróżnienie PTWK, Nagroda Białego Kruka, Wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu oraz wiele pozytywnych recenzji czytelników. Za książkę „Proszę mnie przytulić” został uhonorowany w 2014 roku Nagrodą Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Książka została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.(gościł w V/2023, VI/2025)

Muzyk, absolwent Archidiecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Poznaniu. Wielokrotnie brał udział w warsztatach interpretacji i improwizacji organowej m.in. w Poznaniu i Frankfurcie nad Odrą. Na fortepianie gra od 1995 roku. Na swoim koncie ma ok. 400 aranżacji utworów poezji śpiewanej. Bardzo chętnie występuje jako akompaniator do wokalu i instrumentów solowych. Występował na scenie m.in. z Jerzym Zelnikiem, Haliną Łabonarską i Zbigniewem Wodeckim. Grał w różnych zespołach muzycznych. W 2017 otrzymał nagrodę GRAND PRIX w przeglądzie poezji śpiewanej.(gościł w V/2024, VI/2025)

Teatr to grupa pasjonatów i profesjonalistów, mających wykształcenie oraz doświadczenie niezbędne do prowadzenia imprez dla dzieci. Różnorodny repertuar zawiera m.in. przedstawienia autorskie, spektakle teatralne, animacje, a wszystko okraszone muzyką i śpiewem na żywo. O scenariusze spektakli dbają osoby wykształcone w najlepszych polskich szkołach filmowych i teatralnych. Klientami Teatru są żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, domy kultury, biblioteki, restauracje i hotele. Teatr zorganizuje także eventy podczas urodzin, wesel i innych wydarzeń. Dba o to, by najmłodsi poprzez kontakt z animatorami uczyli się współpracy, zasad fair play, a przede wszystkim dobrze się bawili.(gościł w VI/2025)