"BALLADYNA" JULIUSZA SŁOWACKIEGO

Biblioteka Publiczna w Budzyniu od wielu lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W tym roku miłośnicy literatury spotkali się wyjątkowo nie w pierwszą sobotę miesiąca, a w czwartek 3 września 2020 roku o godz. 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Głównym celem tego wydarzenia jest przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. "Narodowe Czytanie" organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą edycję "Narodowego Czytania" rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” – wybitnej epopei narodowej Adama Mickiewicza. W latach następnych czytaliśmy kolejno Aleksandra Fredrę, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stanisława Wyspiańskiego. Ubiegłoroczna odsłona „Narodowego Czytania” miała nieco inny przebieg. Para prezydencka wybrała bowiem do czytania nie jedno obszerniejsze dzieło, lecz osiem nowel polskich, których wspólnym mianownikiem jest polskość. Na lekturę dziewiątej edycji „Narodowego Czytania” została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. „Balladyna” jest dramatem z niezwykle dynamiczną akcją, któremu dzielnie dotrzymuje kroku barwna fabuła i język. To opowieść o: miłości, zazdrości, zbrodni, szaleństwie i karze a jednocześnie historia, w której elementy mitologii słowiańskiej i fantastyki ludowej wprowadzają magiczny nastrój i lekkość. Akcja dzieła toczy się, jak określa to Słowacki „Za czasów bajecznych, koło jeziora Gopło”.

Mając na uwadze to, że tegoroczna edycja odbywa się w szczególnym dla nas wszystkich czasie - kiedy razem pokonujemy epidemię - dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz do czytania fragmentów „Balladyny” zaprosiła pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Czytanie poprzedziła krótka informacja na temat dramatu, którą przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie czytane były fragmenty z podziałem na role. W roli tytułowej bohaterki Balladyny usłyszeliśmy panią Ewelinę Zube, tekst Aliny czytała pani Ewelina Nowakowska, w rolę wdowy wcieliła się pani Anna Zaranek, słowa Pustelnika czytał dyrektor GOK pan Marek Bocheński a w roli Kirkora obsadzony został pan Paweł Hajman. Kwestie narratora, które wprowadzały słuchaczy w poszczególne fragmenty czytał pan Marcin Wojtkowiak. Całość upiększona i zobrazowana została odpowiednio dobraną muzyką. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pięknie wydany, bogato ilustrowany egzemplarz „Balladyny” z okolicznościową pieczęcią „Narodowego Czytania”.