REALIZUJEMY

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury.

 

 

Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość zintegrowanego, pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism. Oczywiście korzystanie z systemu jest darmowe. Głównym celem systemu jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Dzięki systemowi rezerwacji, który zaimplementowano w cyfrowej wypożyczalni Academica, możliwe jest zaplanowanie przez czytelnika terminu swojej pracy na terminalu w bibliotece. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń.

 

 

Platforma Legimi to zbiór ebooków i audiobooków, których słuchać możemy na swoim telefonie, tablecie lub komputerze. Ebooki to elektroniczne odpowiedniki książek drukowanych, dzięki czemu możemy mieć je zawsze przy sobie. Korzystając z platformy to ty decydujesz czy dany tytuł chcesz aktualnie słuchać czy czytać.

Legimi jest obecnie największą bazą e-booków i audiobooków w Polsce. Oferuje ponad 60 000 tysięcy e-książek w różnych formatach.

Aby uzyskać darmowy dostęp do zasobu Legimi Czytelnik musi posiadać ważną kartę biblioteczną.

 

 

 

Kampania społeczna przypominająca o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Kolejnym etapem kampanii projekt skierowany do dzieci od 3 do 6 lat. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko, które weźmie udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

 

 

Projekt skierowany do trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Akcja ma zachęcać rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej : książkę "Pierwsze wiersze dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.

 

 

Program prowadzony jest na mocy porozumienia w sprawie inwentaryzacji polskich bibliotek publicznych z dnia 6 sierpnia 2009 roku zawartego pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A., Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Celem programu "Akademia Orange dla Bibliotek" jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania.

 

 

Program Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - priorytet 1" jest realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek publicznych oraz wsparciu samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji.

Głównym celem programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

"Program Rozwoju Bibliotek" jest partnerskim programem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Program jest realizowany w ramach szerszej inicjatywy "Global Libraries". W wybranych krajach Fundacja Gatesów tworzy partnerstwa w celu zapewnienia obywatelom bezpłatnego dostępu do technologii informatycznych i komunikacyjnych.

 

 

 

Projekt "Tablety w Twojej bibliotece" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek. 

Celem Projektu jest dostarczenie bibliotekom publicznym narzędzi, wiedzy i inspiracji niezbędnych do prowadzenia usług mobilnych dla użytkowników.