Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem

W piątek, 2 października 2015 roku gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Zbigniew Masternak - pisarz, dziennikarz, scenarzysta i producent filmowy. W spotkaniu autorskim udział wzięła miejscowa młodzież gimnazjalna.

Zbigniew Masternak pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Obecnie mieszka w Puławach. Pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole podstawowej. W 1997 r. ukończył z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące w Opatowie, a następnie scenopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Zadebiutował w 2000 roku na łamach "Twórczości". Od początku swojego pisania tworzy autobiograficzny cykl powieściowy "Księstwo", który publikuje w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka. Do tej pory ukazały się jego cztery części : "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk" i "Nędzole", z których ta druga stała się bestsellerem. Na podstawie pierwszych trzech części powstał film w reżyserii Andrzeja Barańskiego, który wiosną 2012 r. trafił do kin. Obecnie autor pracuje nad scenariuszem powieści "Nędzole", którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.

Autor wielokrotnie podczas spotkania podkreślał potrzebę kontaktu z ludźmi w życiu pisarza - jadąc pociągiem, tramwajem otrzymuję gotowe scenariusze na książkę czy film. Żeby tworzyć, trzeba żyć między ludźmi - podkreślał.

Pasją Zbigniewa Masternaka jest futbol. Trenował w wielu klubach. W latach 2011-2013 grał w piłkę błotną w zespole BKS Roztocze Krasnobród, a od 2014 roku występuje w drużynie LC Chełm. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej.

W roku 2014 powstał film dokumentalny "Skazani na książki" w reżyserii Iwony Nowackiej, w którym Zbigniew Masternak opowiedział o swojej drodze z boiska piłkarskiego do literatury.

Na zakończenie pobytu nasz gość obejrzał Bibliotekę i jej zbiory, pomieszczenia w Gminnym Ośrodku Kultury i zwiedził Budzyń w poszukiwaniu inspiracji do cyklu felietonów. Był zachwycony naszą miejscowością, jej widocznym rozwojem oraz nowoczesnym wyglądem.