SĄD NAD KSIĄŻKĄ

"Pasowanie na Czytelnika" to wyjątkowa uroczystość. Jak co roku odbywa się ona w maju, kiedy uczniowie klasy pierwszej znają już cały alfabet i są w pełni gotowi do samodzielnego czytania książek. Biblioteka publiczna i biblioteka szkolna od kilku lat wspólnie dbają by ten dzień na długo pozostał w pamięci pierwszoklasistów.

Tegoroczna uroczystość odbyła się 11 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu. Rozpoczęła się od przedstawienia pt."Sąd nad książką" przygotowanym przez uczniów klasy III d pod kierunkiem wychowawczyni pani Danuty Bentkowskiej i bibliotekarki pani Krystyny Kempka. Pierwszoklasiści, ich rodzice i zaproszeni goście mogli zobaczyć rozprawę sądową, na której sądzono książkę. Każdy (komputer, kaseta, bibliotekarka, dzieci, prokurator, obrońca) próbował udowodnić swoje racje. Ostatecznie jednak spór "czy książka jest nam potrzebna ?" rozwiązał sędzia, który ogłosił, iż książka zawsze zostanie z mani. Ponadto wysłuchaliśmy kilku wierszy o książce i bibliotece oraz piosenek w wykonaniu solistek ze "Studia Piosenki" - Zuzi Ciesielskiej, Hani Kasperczak i Oli Michor. 

Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie przyrzekając, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie wszyscy zostali pasowani na Czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej, otrzymali w prezencie książkę do własnej biblioteczki oraz pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym wydarzeniu.