TYTUŁ CZYTELNIKA

Pasowanie na Czytelnika - to wyjątkowa uroczystość dla uczniów klas pierwszych. Odbywa się ono zarówno w Bibliotece Publicznej w Budzyniu, jak i w filii bibliotecznej w Wyszynach. Z dobrym przyjacielem można się bawić, przeżywać przygody, dbać o niego a przede wszystkim zawsze mieć obok siebie. Podobnie jest z książką, która nie jest tylko przedmiotem, a kryje w sobie magię poznawania i radości. W takiej atmosferze młodzi adepci czytelnictwa w tym dniu spotykają się z pisarzem książek dla dzieci, rozwiązują zagadki, układają rymowanki, słuchają wierszy po to, by na koniec złożyć uroczyste ślubowanie.

Przez kilka ostatnich lat gościem specjalnym w tym dniu był pisarz Andrzej Grabowski. Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży. Opowiadał dzieciom jak stał się pisarzem, co go inspiruje do pisania kolejnych książek, o spotkaniach z innymi czytelnikami i o swoich publikacjach wydanych za granicą. Za swoją twórczość  Andrzej Grabowski otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Z dumą mówił o swoim najcenniejszym odznaczeniu "Kawaler Orderu Uśmiechu".

Spoglądając na uśmiechnięte twarze dzieci wychodzących z biblioteki po każdym spotkaniu, a przede wszystkim widząc radość, gdy przybiegają z książką, lub przychodzą na kolejne spotkanie – niespodziankę, przygodę, którą tworzy dla nich biblioteka, wiemy, że takie działania na rzecz małego czytelnika są potrzebne.