"TRYLOGIA" HENRYKA SIENKIEWICZA

Biblioteka Publiczna w Budzyniu od 2014 roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". W tym roku odbyła się jej trzecia edycja. Dwa lata temu "Narodowe Czytanie" zainaugurowane zostało przez wspólne czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w której wzięło udział ponad 700 miejscowości w całym kraju, czytano dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku czytaliśmy "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

W sobotnie popołudnie, 6 września o godz.15-tej w parku obok Gminnego Ośrodka Kultury można było posłuchać tekstów polskiego noblisty. W kameralnej scenerii, wśród zieleni czytane były fragmenty wszystkich trzech części "Trylogii".

Po krótkim przywitaniu przez dyrektor Marię Ganclerz i przypomnieniu życiorysu pisarza, w rolę lektorów kolejno wcielili się : Natalia Paczkowska - uczennica gimnazjum, Barbara Ksycka - dyrektor Banku Spółdzielczego, Jakub Herfort - solista GOK, Joanna Wróblewska - nauczycielka, Jakub Ganclerz - uczeń gimnazjum, Grażyna Przybyszewska - dyrektor Przedszkola Samorządowego, Agnieszka Staszewska - lekarz, Anna Zaranek - instruktor GOK i Krzysztof Jabłoński - pracownik Orlika. Konferansjerem imprezy był znany satyryk i humorysta Mieczysław Góra.

Czytaniu poszczególnych części "Trylogii" towarzyszyła muzyka filmowa. Podczas wspólnej lektury wszyscy obecni częstowani byli jabłkami przez dziewczynki z nowo powstałego zespołu ludowego "Tolija". Już dziś wiemy, że w następnej edycji czytać będziemy "Lalkę" Bolesława Prusa".