"LALKA" BOLESŁAWA PRUSA

W sobotę, 5 września 2015 roku odbyła się czwarta edycja "Narodowego Czytania" w Polsce. Budzyńska Biblioteka Publiczna po raz kolejny przyłączyła się do tego czytelniczego wydarzenia.

Spotkanie odbyło się w samo południe, na pięknym rynku, tuż przy fontannie. Rozpoczęło się od przypomnienia ważniejszych faktów z życia Bolesława Prusa, które przedstawił Jakub Ganclerz - uczeń klasy II gimnazjum. Następnie wybrane fragmenty "Lalki" czytali zaproszeni goście. Rozpoczął wójt gminy - Marcin Sokołowski. Kolejne fragmenty czytali : Sylwia Głowacka - dyrektor Przedszkola Niepublicznego "Mała Odkrywca", Irena Pszczoła - lekarz pediatra, Józef Przybyszewski - długoletni czytelnik biblioteki, Grażyna Petzka-Śliwińska z córkami Anielką i Marysią, Martyna Grela - absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej, Marek Bocheński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Maria Jabłońska - sołtys wsi Budzyń.

Każdy z gości otrzymał w prezencie wyjątkowe wydanie "Lalki" z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania. W nawiązaniu do faktu z życia pisarza, który podczas swoich częstych wizyt w Nałęczowie rozdawał dzieciom cukierki, organizatorzy również częstowali przybyłych na spotkanie słodyczami. Pomiędzy poszczególnymi fragmentami  powieści rozbrzmiewała muzyka z filmu.

Ideą "Narodowego Czytania" w Budzyniu jest przede wszystkim wyjście do ludzi. Każdego roku to spotkanie z polską literaturą, odbywa się w innej części Budzynia, aby zaintrygować przechodnia, przyciągnąć i zaciekawić.

Tegoroczne "Narodowe Czytanie" zostało również zaakcentowane przez mieszkańców Budzynia za granicą. Przebywająca na tourne w USA kapela "Kombinatorzy" czytała fragmenty  "Lalki" dla Polonii Amerykańskiej.