Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Na zaproszenie dyrektor biblioteki Marii Ganclerz, 10 maja 2024 r. filię biblioteczną w Wyszynach odwiedził pan Hubert Klimko-Dobrzaniecki – pisarz książek dla dzieci i dorosłych oraz warsztatów kulinarnych dla młodzieży. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, scenariuszy oraz filmów krótkometrażowych. Jego książki ukazały się w przekładzie na 14 języków. Filmy zaś prezentowane były na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Stały felietonista miesięcznika "Odra" i tłumacz dramatów i poezji z języka islandzkiego. W latach 1997-2007 mieszkał w Islandii, a od roku 2007 mieszka w Wiedniu.

Na pierwsze spotkanie wokół książki „Bangsi, miś do kochania” do Wiejskiego Domu Kultury przybyli uczniowie z klas I-IV ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. W drugim spotkaniu wzięli udział przedszkolacy z Przedszkola Samorządowego im. Koziołka Matołka. Podczas spotkań autor opowiedział historię małego misia z Grenlandii, czytając przy tym fragmenty książki. To opowieść o dobrych Wikingach, złym trollu, miłości, przyjaźni, zadawaniu i rozwązywaniu zagadek, oraz o tym, że zawsze może być lepiej, ponieważ marzenia mogą się spełniać. Mówił też o tym, jak powstała ta książka i o procesie jej produkcji. Motywował dzieci do wyrażania swoich marzeń i pragnień, do odwagi w spełnianiu swoich zamierzeń.

Uczestniczące w spotkaniach dzieci były bardzo zafascynowane opowieściami pisarza. Zachęcone do rozmowy żywo reagowały na zadawane pytania. Na zakończenie chętni mogli nabyć autorską książkę z dedykacją pisarza.