11 LISTOPADA

Obchody „Narodowego Święta Niepodległości” w Gminie Budzyń rozpoczęły się już 10 listopada. Wszystkie placówki oświatowe włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” i uczcili to wielkie święto wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Tego dnia odbyło się też wiele apeli i części artystycznych, podczas których dzieci upamiętniły odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku. Wszędzie było widać biało-czerwone barwy: flagi, chorągiewki, kotyliony i balony. Zwieńczeniem dnia był uroczysty koncert, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury.

W czwartek 11 listopada o godz.11,00 w kościele św. Andrzeja odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych Miasta i Gminy Budzyń. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy przemaszerowali pod pomnik w asyście Budzyńskiej Orkiestry Dętej. Pochód prowadził Święty Marcin na białym koniu.

11 listopada to też imieniny Marcina, a co za ty idzie wielkopolska tradycja jedzenia rogali świętomarcińskich. Przekonali się o tym uczniowie z klasy II C, którzy zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej na ten przysmak. Podczas wizyty dzieci poznały legendę o tym, jak doszło w Poznaniu do powstania rogali świętomarcińskich.