TEATR JEDNEGO AKTORA

3 marca, drugi dzień pobytu pisarza Romana Pankiewicza w Budzyniu zaowocował dwoma spotkaniami. Odbyły się one w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. W pierwszym spotkaniu udział wzięły starsze dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka. Na drugie spotkanie przybyli uczniowie czterech klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

W czasie spotkań pisarz z dużą dawką humoru zaprezentował swoje książki z dwóch serii napisanych dla najmłodszych czytelników. Seria „5 ważnych zawodów” składa się z pięciu książeczek, z których każda poświęcona jest odrębnemu zawodowi. Są to: „Listonosz”, „Policjant”, „Ratownik medyczny”, „Strażak” i „Żołnierz”. Do drugiej, znacznie młodszej serii wydanej w wersji posko-angielskiej zatytułowanej „5 zawodów kultury i oświaty” należą takie książeczki, jak: „Aktor”, „Animator Kultury”, „Bibliotekarz”, „Nauczyciel” i „Nauczycielka Przedszkolna”.

Pan Roman umilił dzieciom spotkania przebierając się za każdym razem w strój związany z danym zawodem. Musiał to robić szybko, gdyż na zmianę wizerunku miał tylko 20 sekund, które głośno odliczała mu publiczność. Oprócz ciekawostek o ich pracy, które przekazał dzieciom, wyświetlał kolorowe ilustracje ze swoich książek. Dzieci rymowały razem z pisarzem i uczyły się problematyki poszczególnych zawodów, przy czym także doskonale się bawiły. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i opiniami z pisarzem. Na zakończenie autor otrzymał od uczestników spotkań podziękowania i piękne laurki.