DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września Biblioteka Publiczna w Budzyniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zorganizowała event literacko-muzyczny. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Książki jej należą do kanonu literatury dla dzieci. Od lat cieszą kolejne pokolenia małych czytelników. I to właśnie podczas wtorkowego spotkania twórczość Janiny Porazińskiej była na pierwszym planie. Na początku kilka zdań na temat życia pisarki przeczytała pani Beata Szczurek. Następnie fragmenty jej najpiękniejszych utworów czytali kolejno: pani Grażyna Przybyszewska - „Szewczyk Dratewka”, pani Ewelina Nowakowska - „Pamiętnik Czarnego Noska”, pani Angelika Ajchsztet - „Niebieska dziewczynka”, pani Róża Zientarska - „Kichuś majstra Lepigliny”, pani Ewelina Zube z córkami Julitą i Zuzią – wiersze ze zbioru „Psotki i śmieszki”, pani Elżbieta Polcyn z córką Mają - „O dwunastu miesiącach”, pani Emilia Sell - „Zaczarowana w żabkę”, pan Krzysztof Jabłoński - „Siostra siedmiu kruków”, pani Maria Ganclerz - „Kozucha Kłamczucha”. Czytanie poszczególnych fragmentów przeplatane było piosenkami w wykonaniu solistów ze Studia Piosenki GOK. Na scenie wystąpili: Małgosia Janiszewska, Natalia Łasecka, Emilka Antkowiak, Wiktoria Binert, Mikołaj Niedbalski, Zosia Jaskólska, Hania Kasperczak, Blanka Bukowska, Zuzia Ciesielska. Gościnnie zaśpiewała Łucja Dobrogowska z Rogoźna, której mama Honorata na naszej scenie stawiała pierwsze muzyczne kroki. Wydarzeniu towarzyszyły różne atrakcje, przeznaczone głównie dla najmłodszych. Ogromnym powodzeniem cieszył się kącik malowania ciała, gdzie panie Dorota Chroł i Grażyna Szymaniak tworzyły piękne artystyczne zdobienia. Dużo frajdy przeżyły dzieci bawiąc się na zamku dmuchanym i zjeżdżalni. Wszyscy mogli skorzystać z mini-kawiarenki, w której Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” częstowały słodkościami. Było to wyjątkowe popołudnie, pełne wrażeń, radości, śmiechu i muzyki, a jednocześnie zachęty do głośnego czytania oraz wizyty w bibliotece celem poznania dalszych losów bohaterów przeczytanych fragmentów baśni i opowieści.