AKADEMIA GZUBA W BUDZYNIU

W czwartek, 20 lutego 2020 r. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Gzuba” w Józefowicach. Większość przedszkolaków była już wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury w kinie „Mewa” na projekcji filmu, lecz dla wszystkich wizyta w budzyńskiej bibliotece była pierwszą. Celem wycieczki było kształtowanie poczucia szacunku do książek, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie pracy bibliotekarza. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tej magicznej, pełnej książek krainie. Poznały historię książki od pisarza do miejsca na półce w bibliotece oraz wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Aktywnie uczestniczyły w rozmowach i zabawach dotyczących znajomości bajek. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, gdzie pod fachowym okiem animatorki kultury i swoich opiekunek wykonały samodzielnie przepiękne zakładki do książek. W przerwie, jako że wizyta ta przypadła w Tłusty Czwartek wszyscy zajadaliśmy się pączkami.

Dzięki współpracy dyrektor przedszkola – pani Michalinie Kulczyńskiej-Hajman i zgody rodziców dzieci, wszystkie przedszkolaki przystąpiły do II edycji realizowanego przez bibliotekę projektu „Mała książka – Wielki człowiek”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat i polega na zbieraniu naklejek z delfinkami, które otrzymujemy podczas każdej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki. Na koniec spotkania każdy przedszkolak z "Akademii Gzuba" odebrał swój pakiet startowy - zestaw dwóch książek i „Kartę Małego Czytelnika”. Dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych był to dzień pełen wrażeń, uśmiechów i radości.