LATO ARTYSTYCZNE 2017

W Budzyniu po raz siódmy odbyło się „Lato Artystyczne „ – impreza kulturalno-edukacyjna promująca artystów i ich twórczość. W tym roku dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz do udziału w tym wydarzeniu zaprosiła artystów lokalnych, twórców realizujących swoje marzenia, ludzi o wyjątkowych pasjach. Szerzej o tajnikach swojej pracy zaproszeni goście opowiedzieli dzieciom i młodzieży biorąc udział w cyklu spotkań autorskich. Podsumowaniem tej imprezy była uroczysta gala, która odbyła się 13 czerwca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. W uroczystości udział wzięli m.in. Starosta Chodzieski – pan Julian Hermaszczuk, Wójt Gminy Budzyń – pan Marcin Sokołowski, Przewodniczący Rady Gminy – pan Zenon Nowicki, Sekretarz Gminy - pani Ewa Kasperczak, dyrektorzy szkół i przedszkoli, bibliotekarze, pracownicy kultury, czytelnicy oraz młodzież gimnazjalna. Konferansjerem tegorocznej edycji był Piotr Witoń – zaprzyjaźniony z budzyńską biblioteką aktor poznański.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Justyna Adamczak – jedna z pierwszych wokalistek disco polo, autorka ponad trzystu utworów muzycznych. Aktualnie pracuje ona nad swoją solową płytą. Piosenka „I co im więcej trzeba”, którą zaśpiewała promuje jej nowy album. Następnie o swojej pasji wędkarskiej mówił Józef Wróblewski – fotoreporter, filmowiec, dziennikarz, wydawca, autor książki „Nowoczesne wędkarstwo spławikowe”. Kolejnym gościem był Dawid Rakoczy – zawodnik Klubu Jeździeckiego „Profil” Piła, reprezentant Kadry Narodowej Polski. I choć nie jest artystą w dosłownym tego słowa znaczeniu, to żeby robić to co robi trzeba mieć duszę artysty. Specjalnie dla pana Dawida wokalistka ze Studia Piosenki GOK – Hania Kasperczak zaśpiewała piosenkę „Cztery kopyta i wiatr”. Następnie o swojej pasji rękodzieła artystycznego mówiła Maria Jabłońska – sołtys wsi Budzyń, członkini Stowarzyszenia Plastyków „Azyl” w Pile. Jej prace malarskie można podziwiać na wielu wystawach i festynach. Kolejnego artysty nie trzeba było przedstawiać. Mieczysława Górę znają wszyscy - poeta, showman, satyryk, znawca gwary wielkopolskiej. Od pierwszej edycji związany z „Latem Artystycznym” jako konferansjer. W tym roku wystąpił w innej roli. Ostatni zaprezentował się najmłodszy z artystów. Ciepły, sympatyczny i zawsze uśmiechnięty Jakub Herfort – zwycięzca ostatniej edycji telewizyjnego programu „Mam Talent”.

Gala „Lata Artystycznego” jest również doskonałą okazją by wyróżnić i nagrodzić zasłużone osoby. Okolicznościową statuetkę za lata współpracy otrzymała Anna Gąska – dyrektor przedszkola im. Koziołka Matołka w Wyszynach. Tytuł „Honorowego Czytelnika Biblioteki Publicznej w Budzyniu” został przyznany panu Zygmuntowi Fifrowi – za ponad 35-letnie systematyczne korzystanie ze zbiorów naszej biblioteki. Statuetkę „Wzorowego Czytelnika” otrzymali uczniowie z miejscowych szkół, którzy w tym roku szkolnym z Biblioteki Publicznej wypożyczyli najwięcej książek, a mianowicie : ze Szkoły Podstawowej – Katarzyna Szak, Julia Marek, Mikołaj Kowal, Aniela Śliwińska, Krzysztof Gapiński, Maciej Skowronek i Gabriela Fryska, z Gimnazjum – Sara Poloczek i Roksana Uszko.

Uroczystość była wyjątkowa, bo i artyści tegorocznego „Lata Artystycznego” byli wyjątkowi a popularyzacja twórczości rodzimej zawsze napawa dumą. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy prac artystycznych członkiń Stowarzyszenia „Razem dla Budzynia” oraz wpisania się do księgi pamiątkowej.