PASJA CZYTANIA

W budzyńskiej Bibliotece Publicznej w ramach lekcji bibliotecznych trwa cykl spotkań z uczniami miejscowego gimnazjum. W poniedziałek 14 grudnia młodzież przyszła do biblioteki po raz ostatni w tym roku kalendarzowym. Spotkania rozpoczęły się w październiku i potrwają do maja przyszłego roku. Uczniowie w trakcie wizyt poznają pracę biblioteki, jej główne zadania i zasady  funkcjonowania skomputeryzowanej placówki. Szczegółowo zapoznani zostają ze zbiorami bibliotecznymi, ich specyfiką i rozmieszczeniem. Dowiadują się, jak efektywnie poruszać po bibliotece wśród książek. Poznają obowiązujący w bibliotece regulamin i przepisy, których czytelnik musi przestrzegać.

Spotkania te mają zachęcić młodzież do systematycznego korzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej, czytania książek oraz częstszego brania udziału w konkursach i imprezach organizowanych przez bibliotekę. Na zakończenie każdego spotkania następuje podsumowanie dotychczasowych wyników czytelniczych poszczególnych klasy.

Z analiz wynika, że poziom czytelnictwa wśród budzyńskiej młodzieży jest dobry. Ponad 70 % uczniów z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich ma konto czytelnicze w Bibliotece Publicznej. Wyraźnie brakuje czytelników wśród uczniów dojeżdżających. Mamy nadzieję, że korzystają oni z innych placówek a wkrótce zostaną też naszymi Czytelnikami. Z aktywnością czytelniczą bywa różnie. Jedni czytają więcej, inni mniej, ale czytają i to nas bardzo cieszy.