Bajeczki książeczki

W naszej placówce pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników na stałe wpisało się do kalendarza imprez bibliotecznych. I choć większość dzieci już od dawna odwiedza regularnie bibliotekę, to oficjalne przyjęcie dzieci do grona czytelników biblioteki szkolnej i publicznej następuje w dniu pasowania. Do tej pory książki czytali im dorośli : rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i pani w szkole. Dopiero pod koniec pierwszej klasy, gdy uczniowie znają cały alfabet są w pełni gotowi do samodzielnego czytania.

W 2018 roku wydarzenie to miało miejsce 17 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu i było wspólnym przedsięwzięciem  Marii Ganclerz i Krystyny Kempki. W klimat uroczystości wprowadziła nas Zuzia Ciesielska piosenką pt."Bajeczki książeczki". Następnie po wysłuchaniu kilku zdań na temat korzyści płynących z czytania i zasad właściwego obchodzenia się z książką nadszedł czas na uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści z powagą powtarzali słowa przysięgi. Przyrzekali, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem pani bibliotekarka "czarodziejskim" ołówkiem dokonała symbolicznego pasowania trójki klasowej z każdej klasy pierwszej. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z profesjonalnym muzykiem Tomaszem Górkiewiczem. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało książkę i okolicznościowy dyplom.