ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi z niespodziewaną wizytą przyszła do Biblioteki Publicznej grupa „Słoneczka” z Przedszkola Samorządowego im. „Misia Uszatka” w Budzyniu. Przedszkolaki przyniosły laurkę z życzeniami od Dyrekcji, Pracowników oraz Dzieci. Dały też w prezencie własnoręcznie wykonanego pięknego kolorowego zająca, który teraz zdobi wnętrze biblioteki i uśmiecha się do Czytelników.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, przypominające nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jest to też czas spotkań z bliskimi, najczęściej przy świątecznym stole uginającym się pod ciężarem mazurków, babek, zup, wędlin czy przygotowanych na różne sposoby jajek. W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni — w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielką Niedzielę oraz w Wielki Poniedziałek. To czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, odprawianej wcześnie rano, połączonej z procesją, katolicy ogłaszają światu zmartwychwstanie swojego Boga. Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. Wielkanoc dla dzieci to także czas dużej radości i zabawy: prezentów od Zajączka, Śmigusa Dyngusa, czekoladowych jajek, kolorowych pisanek i kraszanek. Nie warto im tego żałować!