SPOTKANIE Z JOANNĄ JAGIEŁŁO

7 czerwca 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece pisarkę panią Joannę Jagiełło. Pisarka spotkała się z młodzieżą z klas starszych w Domu Kultury w Wyszynach i z ósmoklasistami w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu.

Joanna Jagiełło jest autorką powieści dla młodzieży, dorosłych i dzieci, a także wierszy i opowiadań. W swoim dorobku literackim ma ponad 40 książek. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem" została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Książka uzyskała też nominację do nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Książka zapoczątkowała także poczytną „Serię Kawową”, a po niej pojawiły się inne powieści, chętnie czytane i nagradzane. Za „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę Książka Roku 2018. Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze i komponuje.

Pisarka okazała się miłą, pogodną i uśmiechniętą osobą. Z niezwykłą łatwością i serdecznością nawiązała kontakt z młodzieżą. Opowiadała o swoich książkach, etapach ich powstawania i o swoich inspiracjach. Mówiła, że w swoich powieściach pisze o tym, co dla młodych ludzi jest ważne, o wartościach, jakimi kierują się w życiu i o tym, jak dążą do spełnienia swoich marzeń. Porusza w nich wiele problemów, które przeżywa współczesna młodzież, oraz trudnych tematów, o jakich nie zawsze chętnie się rozmawia. Dodała, jak istotny jest bunt nastolatka, bo wtedy szuka on swojego miejsca na ziemi. Stwierdziła, że nie należy robić rzeczy, do których nie ma się serca, ponieważ jest się z tego powodu nieszczęśliwym. Na zakończenie spotkania wyczerpująco odpowiadała na zadawane przez młodzież pytania. Czas spędzony z autorką to była czysta przyjemność.