SPOTKANIE Z JUSTYNĄ BEDNAREK

12 kwietnia 2022 r. gościem Biblioteki Publicznej była pani Justyna Bednarek. W spotkaniach autorskich z pisarką udział wzięli uczniowie klas młodszych ze Szkół Podstawowych. W pierwszym, które odbyło się w Domu Kultury w Wyszynach uczestniczyli uczniowie z klas I-IV. W drugim, które miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu udział wzięli uczniowie z trzech klas III.

Justyna Bednarek mieszka w Warszawie, z wykształcenia jest romanistką. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka w pismach kobiecych oraz tłumaczka filmów francuskich. Jako pisarka dla dzieci debiutowała w 2015 roku powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która od razu trafiła do kanonu lektur szkolnych. Mimo, że jej staż pisarski jest krótki, to dorobek ogromny. Zdążyła wydać 60 książek, współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami i zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich. Oprócz pisarstwa dla dzieci zajmuje się również tworzeniem dla dorosłych odbiorców.

Podczas spotkań autorka opowiedziała uczestnikom, jak wpadła na pomysł pierwszej książki z serii o skarpetkach. Dzisiaj seria liczy już 4 tomy. Pokazała przywiezionych ze sobą kilku „skarpetkowych” bohaterów, z których przygodami często wiążą się prawdziwe historie. Krótko przybliżyła tematykę swoich innych książek m.in. "Pięć sprytnych kun" oraz "Babcocha" i przeczytała z nich kilka fragmentów. Pisarka na przykładzie swoich książek przekazała dzieciom, że w odkrywaniu świata i spełnianiu marzeń ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, którą najlepiej możemy rozwijać właśnie przez czytanie. Były to niezwykle pouczające spotkania autorskie i z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników.