SPOTKANIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

23 lutego po raz kolejny gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Łukasz Wierzbicki – pisarz i podróżnik. Jego książki cieszą się dużą popularnością, a „Afryka Kazika” i „Dziadek i niedźwiadek” od kilku lat należą do kanonu lektur szkolnych. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Pan Łukasz spotkanie rozpoczął od przekazania młodym słuchaczom bardzo ważnej rzeczy, że trzeba robić w życiu to, co się kocha oraz to, co czyni nas szczęśliwymi. Żeby tego dokonać należy postawić sobie cel, a następnie uparcie i wytrwale do niego dążyć. On sam mając sześć lat postanowił zostać pisarzem i podróżnikiem. Osiągnął swój cel i teraz sam poszukuje tematów i pisze o postaciach wyjątkowych, które wytrwale realizują swoje marzenia. Opowiedział dzieciom o przygodach Kazimierza Nowaka - bohatera książki "Afryka Kazika", który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Podróżował on rowerem, pieszo, czółnem, konno i na wielbłądzie. Uczniowie dowiedzieli się także o Aleksandrze Dobie – siedemdziesięciolatku, który samodzielnie skonstruowanym kajakiem przepłynął Atlantyk i o Wojtku – niedźwiedziu, który w czasie II wojny światowej zaprzyjaźnił się z żołnierzami z Armii generała Andersa. Pisarz swoje opowieści uatrakcyjnił prezentacją multimedialną i licznymi egzotycznymi rekwizytami. Niesamowite wrażenie na uczestnikach spotkania robiły efekty dźwiękowe, ale także poczucie humoru i talent aktorski pisarza.