"ŻABUSIA"

23 stycznia 2020 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu aktorzy z „Teatru 44” z Szamocina zaprezentowali spektakl teatralny pt.” Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Kajrysa. W spektaklu wystąpili : Joanna Strzyżewska, Mirosław Stróżewski, Irena Jaworska, Barbara Swoińska, Lidia Stój i Jan Kajrys. „Żabusia” to drugi pod względem popularności po „Moralności pani Dulskiej” dramat Gabrieli Zapolskiej, który swoją premierę miał 16 stycznia 1897 roku w Warszawie. Tytułowa Żabusia to neurotyczna i zmysłowa kobieta, urocza i zawsze roześmiana. Znudzona małżeńskim życiem i koniecznością życia tylko z jednym mężczyzną wikła się w romanse, które dopóty uważa za dobre, dopóki nie wie o nich jej mąż. Mężczyzna z kolei, choć świadomy wybryków żony, stara się nie dopuszczać do siebie myśli o jej kochankach. Wspaniała gra aktorska sprawiła, że publiczność znakomicie bawiła się podczas spektaklu, a na zakończenie nagrodziła aktorów gromkimi brawami.