SPOTKANIE Z ROBERTEM GONDKIEM

4 lutego 2019 roku gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Robert Gondek - podróżnik z Warszawy, fotograf i miłośnik Afryki, kolekcjoner masek afrykańskich. Pan Robert od 2008 roku realizuje projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", którego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Do tej pory odwiedził 20 z 56 państw w Afryce i zdobył 19 szczytów w 17 krajach.

Na spotkanie z podróżnikiem przybyło ponad 150 uczniów z klas starszych ze Szkoły Podstawowej im.Powstańców Wielkopolskich. Przez ponad godzinę autor opowiadał o afrykańskiej przygodzie, prezentując przy tym profesjonalny pokaz podróżniczy. Przy pięknej afrykańskiej muzyce razem z podróżnikiem dotarliśmy na szczyt Kilimandżaro - najwyższej góry w Tanzanii, następnie odwiedziliśmy Kenię, Ugandę i Rwandę. Zobaczyliśmy, jak różnorodna jest Afryka, poznaliśmy afrykańskie parki narodowe i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Wysłuchaliśmy opowieści o wioskach masajskich, żołnierzach towarzyszących podczas wyprawy i afrykańskiej kulturze. Podróżnik zdradził nam też, że w wolnych chwilach od wypraw pisze reportaże do czasopism podróżniczych, uczy się języka suahili, biega i jeździ na rowerze. Po spotkaniu była możliwość zakupu jego książki - albumu fotograficznego poświęconego Afryce oraz widokówek ze zdjęciami z wypraw.