MICKIEWICZA WIELKOPOLSKIE DROGI

17 grudnia 2018 r. w murach Gminnego Ośrodka Kultury ponownie gościł Zbigniew Waleryś - znakomity aktor polskiej sceny filmowej i teatralnej, odtwórca wielu ról, zdobywca szeregu prestiżowych nagród. O sobie i swojej karierze zawodowej aktor opowiedział podczas spotkania z uczniami klas czwartych. Dowiedzieliśmy się, że Zbigniew Waleryś jako aktor zadebiutował w 1977 roku w "Hamlecie" na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pracował także w teatrach w Zielonej Górze, Olsztynie, Legnicy, Jeleniej Górze i Poznaniu. Wystąpił w ponad 70 filmach fabularnych, serialach i spektaklach telewizyjnych. Z ogromnym sentymentem mówił o roli Dionizego Wajsa, męża romskiej poetki w filmie "Papusza", dzięki której otrzymał "Złotego Lwa" za najlepszą drugoplanową rolę męską. Przywołał również swoje role w filmach : "Quo vadis", "Wołyń", "Weiser" i "Pianista" oraz serialach : "Sprawiedliwi", "M jak miłość", "Paradoks", "Czas honoru" i "Pierwsza miłość".

W drugim spotkaniu z aktorem udział wzięli uczniowie klas ósmych i gimnazjalnych. Młodzież miała okazję na żywo podziwiać kunszt aktorski naszego gościa. Aktor z okazji 220 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza przedstawił recital słowno-muzyczny poświęcony poecie. W niezwykle ciekawy sposób przybliżył nam postać Adama Mickiewicza, jego związki z Wielkopolską, a przede wszystkim fragmenty twórczości wieszcza. Usłyszeć mogliśmy m.in."Koncert Jankiela", "Stepy akermańskie" czy "Komar, niewielkie licho". Było to wyjątkowo teatralne spotkanie. Znakomita gra aktorska, ciekawa interpretacja i piękne słownictwo pozwoliło poznać Zbigniewa Walerysia jako człowieka absolutnie perfekcyjnego i całkowicie oddanego swojej pracy.