100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną - jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej - ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.

W ramach obchodów tej doniosłej rocznicy biblioteka nasza przez cały rok popularyzuje literaturę związaną z historią odzyskania niepodległości, przybliża sylwetki wybitnych Polaków oraz promuje wartości patriotyczne. W środę, 14 listopada grupa dzieci z Przedszkola Samorządowego im.Misia Uszatka odwiedziła bibliotekę, by pochwalić się wrażeniami na temat przeczytanych książek i wymienić je na inne. Wizyta rozpoczęła się do wspólnej recytacji wiersza patriotycznego Władysława Bełzy pod tytułem "Katechizm polskiego dziecka", który zaczyna się od słów "Kto Ty jesteś? - Polak mały". Dzieci z dumą recytowały wiersz, pochwaliły się też doskonałą wiedzą na temat znajomości polskich symboli narodowych : godła, flagi i hymnu. Na zakończenie spotkania rozdaliśmy małym czytelnikom biało-czerwone chorągiewki i okolicznościowe przypinki upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.