III FORUM BIBLIOTEKARZY GMINY BUDZYŃ

W środę, 23 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu dobyło się III Forum Bibliotekarzy Gminy Budzyń. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, bibliotekarze, ludzie kultury. Odbywające się w ramach Forum spotkania mają na celu podkreślenie roli bibliotek w środowisku oraz podniesienie prestiżu zawodu bibliotekarza. Służą też wymianie poglądów na temat realizowanych zadań z zakresu kształtowania kultury czytelniczej. Tematem tegorocznego forum było "Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkonlnym".

Na początku spotkania Maria Ganclerz w kilku  zdaniach opowiedziała o obchodzonym co roku w maju "Tygodniu Bibliotek". Tegoroczna XV edycja tego ogólnopolskiego programu odbyła się pod hasłem "DoWolność Czytania". W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" czyli zależne wyłącznie od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie. To także nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie : książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook, a co za tym idzie również do biblioteki. "DoWolność Czytania" pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

Następnie uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie działania promujące książkę i czytelnictwo prowadzone są w przedszkolach na terenie naszej gminy. O pracy z dziećmi, której książka towarzyszy każdego dnia mówiła pani Ilona Walińska z Przedszkola Samorządowego w Budzyniu. O działaniach podejmowanych na rzecz promocji książki w Przedszkolu Samorządowym im. Koziołka Matołka w Wyszynach opowiedziała pani Agata Troczyńska. Obie panie przygotowały bardzo ciekawe i obszerne prezentacje multimedialne. Pokazały, jakie formy pracy edukacyjno-czytelniczej i artystyczno-literackiej odbywają są w tych przedszkolach. W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Mały Odkrywca", pani Sylwia Głowacka, która opowiedziała o swoim przedszkolu. Spotkanie zakończyło się rozmowami na temat nowych pomysłów promujących czytelnictwo w Gminie Budzyń.