WYPRAWA DO AMAZONII

W poniedziałek, 7 maja gościem Biblioteki Publicznej w  Budzyniu był Arkady Radosław Fiedler - znany podróżnik, pisarz i muzealnik, syn sławnego Arkadego - podróżnika i przyrodnika. Towarzyszył ojcu w sześciu wyprawach - do Afryki, Azji i obu Ameryk. W 974 roku założył razem z bratem Markiem i jego żoną Krystyną Muzeum - Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera wraz z Ogrodem Tolerancji w Puszczykowie. Po śmierci ojca (1894-1985) organizował samotne wyprawy, m.in. do Peru, Ekwadoru, Meksyku. Jest autorem siedmiu oraz współautorem trzech książek podróżniczych.

Arkady Radosław Fiedler podczas spotkań, pierwszego w WDK w Wyszynach i drugiego w GOK w Budzyniu opowiedział młodzieży szkolnej o swojej ostatniej wyprawie "Ekspedycji Amazońskiej śladami Arkadego Fiedlera", która była hołdem dla jego osiągnięć. Zorganizowano ją 80 lat od pierwszego wydania książki "Ryby śpiewają w Ukajali", będącej zapisem ówczesnej amazońskiej rzeczywistości. W tej podróży mającej miejsce pod koniec 2015 roku uczestniczyło pięciu podróżników, którzy w głębi niebezpiecznej dżungli, gdzie temperatura w cieniu dochodziła do 40 stopni C spędzili ponad pięć tygodni. Dzięki ciekawej, barwnej opowieści oraz pięknym fotografiom mogliśmy przenieść się do Amazonii i zobaczyć wspaniały, gęsty las, niespotykaną zieleń, piękne zwierzęta, niebezpieczne owady, groźne ryby oraz obóz podróżników i ich indiańskich przewodników. O tym wszystkim Arkady Radosław Fiedler napisał w książce pt."Sumienie Amazonii", która wraz z dedykacją podróżnika wzbogaciła zbiory naszej biblioteki.