SPOTKANIE Z AKTOREM

W miniony poniedziałek, 5 grudnia 2016 roku Biblioteka Publiczna po raz szósty gościła Zbigniewa Walerysia - aktora teatralnego i filmowego, laureata wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Aktor za każdym razem przybywa do Budzynia z nowym programem literackim przybliżając uczestnikom wybitnych polskich poetów i pisarzy. Tym razem spotkanie zorganizowane zostało w ramach obchodów Roku Sienkiewicza i zatytułowane było "Quo vadis - powieść a film". Uczestnicząca w spotkaniu młodzież gimnazjalna poznała Zbigniewa Walerysia jako odtwórcę roli Pawła z Tarsu w  adaptacji filmowej "Quo vadis" wyreżyserowanej przez Jerzego Kawalerowicza.

Artysta swoje wystąpienie rozpoczął od przybliżenia postaci Henryka Sienkiewicza jako wybitnego powieściopisarza, nowelisty i laureata Literackiej Nagrody Nobla oraz jego sfilmowanych powieści. Następnie aktor wystąpił z montażem słowno-muzycznym, podczas którego wyrecytował kilka pięknych fragmentów z powieści, m.in. Hymn o miłości oraz fragmenty biblijnego Listu do Koryntian apostoła Pawła z Tarsu.

W trzeciej części spotkania aktor mówił o realizacji filmu "Quo vadis", opowiadał ciekawostki z planu, wspominał współpracę z reżyserem i aktorów, z którymi miał przyjemność grać. Z wielkim sentymentem opowiadał również o swoich innych kreacjach filmowych, m.in. w "Pianiście" Romana Polańskiego i w "Papuszy" małżeństwa Krauzów - dwóch wielkich wydarzeniach filmowych ostatnich lat. Aktor wymienił także seriale telewizyjne, w których możemy go oglądać : Czas honoru, Sprawiedliwi, Prokurator, M jak miłość, Komisja morderstw i inne.

Spotkanie było bardzo interesujące. Młodzież miała okazję nie tylko poznać świetnego aktora, ciekawego i sympatycznego człowieka, ale również posłuchać pięknej, poprawnej polszczyzny.