"MACHINĄ PRZEZ CHINY"

W dniu 12 października 2016 r. gościem Biblioteki Publicznej w Budzyniu był Łukasz Wierzbicki - redaktor, podróżnik, pisarz książek dla dzieci i młodzieży. Do udziału w dwóch spotkaniach autorskich zaproszeni zostali uczniowie klas starszych ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego.

Pochodzący z Poznania pisarz przywiózł ze sobą mnóstwo gadżetów oraz walizki pełne cennych pamiątek. Każde spotkanie rozpoczął od opowieści własnej historii o dziecięcym marzeniu zostania pisarzem oraz o radości i satysfakcji jaką daje mu jego realizacja. Następnie zaprezentował uczestnikom swoje książki, których fabuła oparta jest na fascynujących, prawdziwych historiach. Spotkanie z uczniami klas szóstych oparte było na książce "Machiną przez Chiny", powieści podróżniczo-przygodowej opowiadającej o niezwykłych losach małżeństwa Haliny i Stacha Bujakowskich, które w podróż poślubną wybrało się motorem do Chin. Przedmiotem spotkania z uczniami klas piątych była książka "Dziadek i niedźwiadek" opisująca historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa w czasie II wojny światowej.

Bohater spotkań z wielką pasją opowiadał również o swojej fascynacji Kazimierzem Nowakiem, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a później inną drogą z powrotem - 40 tys. kilometrów, pieszo, rowerem, na wielbłądzie, konno oraz czółnem. Historia Kazimierza Nowaka, którą opowiedział Łukaszowi Wierzbickiemu jego dziadek zmieniła jego życie, a książka "Rowerem i  pieszo przez Czarny Ląd", która dzięki niemu powstała zmienia życie jej czytelników.

Spotkania były niezwykle ciekawe, dynamiczne i ekspresywne. Opowieściom o tych niecodziennych wyprawach, przygodach i przyjaźniach towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca oryginalne fotografie oraz archiwalny materiał dźwiękowy i filmowy. Wykorzystując przywiezione ze sobą rekwizyty autor zaprosił uczniów do inscenizacji scenek z życia bohaterów jego książek. Łukasz Wierzbicki kończąc spotkanie życzył uczestnikom odwagi w spełnianiu swoich marzeń.