LATO ARTYSTYCZNE 2016

W środę, 15 czerwca 2016 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w VI edycji "Lata Artystycznego". Ta kulturalno-edukacyjna impreza ma na celu przede wszystkim popularyzacją literatury i czytelnictwa oraz umożliwia uczestnikom poznanie twórców - artystów różnych dziedzin kultury.

Bohaterami i twórcami tegorocznego "Lata Artystycznego" były dwie pisarki specjalizujące się głównie w twórczości dla dzieci i dwóch podróżników przemierzających rowerem świat.  W godzinach przedpołudniowych przeprowadzili oni sześć spotkań autorskich, w których udział wzięło ponad 600 osób. Pani Wiesława Pyrcz, pisząca głównie o zdrowiu i ekologii odwiedziła Przedszkole im. Koziołka Matołka w Wyszynach i Przedszkole Samorządowe w Budzyniu. Pani Eliza Piotrowska, pisarka mieszkająca w Brazylii spotkała się z uczniami klas młodszych w Szkole Podstawowej w Budzyniu i z przedszkolakami w Niepublicznym Przedszkolu "Mały Odkrywca". Szkołę Podstawową w Budzyniu odwiedził również pan Dominik Szmajda, który przedstawił uczniom z klas starszych prezentację pt. "Rower góral i na Ural". Gimnazjaliści mieli okazję poznać pana Piotra Strzeżysza i obejrzeć prezentację z cyklu "Rowerem przez świat : Panama i Kolumbia".

Zwieńczeniem tego dnia była uroczysta gala, która odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Tam zaproszonym  gościom i młodzieży gimnazjalnej artyści opowiedzieli o sobie i swojej twórczości oraz o zamiłowaniach i pasjach. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy artysta otrzymał okolicznościową statuetkę i bukiet kwiatów. W tym roku statuetki "Lata Artystycznego" otrzymali również : pani Grażyna Przybyszewska - dyrektor Przedszkola Samorządowego i pan Mieczysław Góra - humorysta i satyryk, konferansjer podczas gali od pierwszej jej edycji. W trakcie uroczystości ogłoszone zostały także wyniki konkursu czytelniczego pn. "Wzorowy Czytelnik". Tytuł "Wzorowego Czytelnika" Biblioteki Publicznej w Budzyniu uzyskały : z Gimnazjum - Maria Wojciechowska, Roksana Uszko i Kamila Górna, ze Szkoły Podstawowej - Aleksandra Sell, Maria Śliwińska i Wiktoria Gaudyn. Wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę piękną, bogato ilustrowaną publikację pt. "Historia książki" i pamiątkową statuetkę, a Maria Wojciechowska za szczególnie wysoki wynik czytelnictwa otrzymała dodatkowo tablet.

Była to bardzo miła i sympatyczna impreza. Uczestnicy nie tylko poznali cztery ciekawe osoby, ale mogli też wysłuchać piosenek w wykonaniu Jakuba Herforta, a po opuszczeniu sali widowiskowej obejrzeć w holu obrazy pędzla pani sołtys Marii Jabłońskiej i wpisać się do księgi pamiątkowej "Lata Artystycznego".