I FORUM BIBLIOTEKARZY GMINY BUDZYŃ

W dniu 18 maja 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się "I Forum Bibliotekarzy Gminy Budzyń".  Pomysłodawczynią i organizatorką tego spotkania była dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ganclerz. W spotkaniu bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych uczestniczyli również : Wójt Gminy Budzyń - pan Marcin Sokołowski, Przewodniczący Rady Powiatu - pan Piotr Jankowski, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz pracownicy kultury.

Dla bibliotekarzy jest sprawą oczywistą, że biblioteki publiczne i szkolne powinny się wzajemnie uzupełniać. Wszyscy wspólnie wraz z placówkami oświatowymi dbamy o rozwój czytelnictwa i jego wysoki poziom.  I choć w naszej gminie wzajemna współpraca tych placówek układa się dobrze, to warto przynajmniej  raz w roku spotkać się w szerszym gronie. To pierwsze spotkanie potwierdziło, że pomimo, iż specyfika tych bibliotek jest różna, to działania są wspólne. Chcąc je należycie realizować trzeba lepiej poznać strukturę zbiorów i aktualne wyniki czytelnicze poszczególnych placówek, omówić wspólne działania podejmowane na rzecz promocji czytelnictwa, wymienić doświadczenia i zaplanować dalszą współpracę.

W tym roku uczestnicy forum mieli okazję poznać dokładnie Bibliotekę Publiczną w Budzyniu. Poznali rodzaje i wielkość zbiorów jakimi dysponuje biblioteka. Zapoznali się z wynikami czytelnictwa i analizą użytkowników oraz formami pracy czytelniczo-edukacyjnej i kulturalno-artystycznej prowadzonej przez bibliotekę. Dowiedzieli się z kim  odbyły się ostatnie spotkania autorskie, jakich pisarzy, aktorów i podróżników gościliśmy. W jakich koncertach i spektaklach teatralnych uczestniczyć mogli czytelnicy. Wysłuchali również informacji na temat obchodów "Tygodnia Bibliotek", który w tym roku przebiegał pod hasłem "Biblioteka inspiruje".

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i zakończyło się miłym akcentem. Wszystkie bibliotekarki z otrzymały z okazji niedawno minionego "Dnia Bibliotekarza" z rąk Wójta po różyczce.