NIEMCY - MOJA MAŁA OJCZYZNA

W czwartek, 14 kwietnia 2016 roku w Bibliotece Publicznej w Budzyniu już po raz trzeci gościł Roman Pankiewicz - autor tryptyku zatytułowanego "Trzy żywioły". Tym razem uczestnicząca w spotkaniu młodzież gimnazjalna poznała najnowszą a zarazem ostatnią część cyklu pt. "Niemcy - moja mała ojczyzna : drugi żywioł". Poprzednie części to : "Islandia - trzeci żywioł" wydana w 2012 roku i "Matuszka Rosija - pierwszy żywioł", która ukazała się w 2014 roku. Wszystkie publikacje powstały w oparciu o doświadczenia podróżnika w czasie 10-letniego pobytu w różnych krajach.

Spotkanie to było wyjątkowe i niepowtarzalne. Miało charakter prelekcji połączonej z multimedialną prezentacją. Uczniowie zapoznali się z historią Niemiec od średniowiecznych Germanów do współczesności. Autor przybliżył uczestnikom również aktualny problem masowej migracji mieszkańców Afryki i Azji  do jednego z najbogatszych krajów Europy.

Roman Pankiewicz opowiedział młodzieży o swoim pierwszym wyjeździe w 1976 roku do NRD. Następnie o pobycie w Berlinie Zachodnim w 1986 roku  i dwukrotnym pobycie we Frankfurcie nad Menem w 1996 i 2006 roku. Zakończył relacją z ostatniego, ubiegłorocznego wyjazdu do Niemiec odbytego  w celu aktualizacji i uzupełnienia materiałów do książki wydanej w styczniu 2016 roku. Jego barwne opowieści były przeplatane ciekawostkami z życia codziennego pisarza oraz mieszkańców odwiedzanych przez niego miejsc.