WIECZÓR WSPOMNIEŃ

We wtorek, 19 stycznia 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki Marii Konopki pt."Moje przeżycia wojenne". Uroczystość została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną i miała niezwykle doniosły charakter. Gościem honorowym była autorka i bohaterka książki pani Maria Konopka, kiedyś mieszkanka naszej Gminy. Podczas spotkania towarzyszyła jej córka Joanna Grabowska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, zaproszeni goście oraz liczni członkowie z rodziny autorki.

Maria Konopka, z domu Grzeczka urodziła się 19 czerwca 1933 roku w Brzekińcu, w gminie Budzyń. Swoje wspomnienia wojenne zaczęła pisać  w wieku 80 lat. Zachęciły ją do tego jej wnuczki, które pragnęły poznać historię swojej babci i jej krewnych. Wsparciem w przypomnieniu szczegółów z przeszłości było żyjące jeszcze rodzeństwo.  W książce autorka opowiada o wojennych losach swoich i swojej najbliższej rodziny, dalszych krewnych i sąsiadów. Dramatyczne przeżycia : głód, poniewierka, ciężka ponad siły praca, zagrożenie zdrowia, a kilkakrotnie życia, odcisnęło na niej i jej rodzinie bardzo silne piętno.

O losach małej Maryjki opowiedział uczestnikom Mateusz Hoehle, uczeń klasy trzeciej Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu, który miał okazję przeczytać książkę wcześniej. Dyrektor Biblioteki, pani Maria Ganclerz zadała autorce kilka pytań nawiązujących do opisanych wspomnień i jej życia po powrocie do rodzinnego domu. Miłym przerywnikiem muzycznym był występ solistów z GOK, w których wykonaniu uczestnicy wysłuchali kilku kolęd. Na zakończenie pierwszej części uroczystości Mateusz przeczytał wiersz, który napisał będąc zainspirowany losami autorki w czasie drugiej wojny światowej.

W drugiej części, przy kawie i ciastku, uczestnicy mieli możliwość indywidualnego porozmawiania z panią Marią Konopką i otrzymania książki z autografem. Autorka otrzymała mnóstwo gratulacji, życzeń oraz kwiatów.