PAMIĘTAJMY O KRESACH

26 października 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie poświęcone Kresom. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna. W spotkaniu z  Piotrem Szelągowskim i Mirosławem Kowzanem udział wzięła młodzież gimnazjalna z klas III oraz mieszkańcy gminy.

Piotr Szelągowski - reprezentuje stowarzyszenie "Kresy", które wbrew politycznej poprawności kultywuje polskie tradycje kresowe i mówi wprost o ludobójstwie na Wołyniu. Pomimo, że jest poznaniakiem jest społecznym propagatorem prawdy o masowych mordach dokonywanych przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu. Prelekcja Piotra Szelągowskiego pt. "Prawdziwa  lekcja historii - przemilczane ludobójstwo" była oparta na kanwie filmu dokumentalnego pt. "Zapomnij o Kresach". Przedstawia on relacje osób, które ocalały z pogromu i były naocznymi świadkami zbrodni, do której tam doszło.

Mirosław Kowzan - mieszkaniec Chodzieży, którego rodzice pochodzili z Kresów. Jego mama mieszkała w  Perczynie koło Dubna. Dnia 18 maja 1943 roku Perczyn został doszczętnie spalony przez bandy OUN-UPA, a mieszkańcy bestialsko wymordowani. Mamie pana Mirosława - Jadwidze cudem udało się uciec z pogromu. Na kanwie tragicznych losów Perczyna napisał książkę pt. "Krzyż na Perczynie" dokumentując zbrodnie jakie dokonali banderowcy.

Spotkanie to, starszym uczestnikom przypomniało okrucieństwo tych tragicznych wydarzeń, o których tak niewiele się mówi, a młodzieży uświadomiło rozmach zbrodni wołyńskiej.